Düdüklüde Mısır Pişme Süresi

Düdüklüde Mısır Pişme Süresi
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 259 kez okundu.

Düdüklüde mısır pişme süresi nedir ? Potasyum kaynağı olan mısır karbonhidrat, protein bakımından zengin olup; doymamış yağ ve sodyum içerir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, B6 ile B12 vitaminlerini de içerir. Mısır içeriğindeki lifler sayesinde sindirim sistemini düzenleyici etkidedir. Kolesterolü dengeleyici, enerji verici, kilo vermeye yardımcı olan mısır göz, kalp ve bağ dokusunu koruyucu etkidedir.

Süt mısır için düdüklüde mısır pişme süresi 15-20 dakikadır. Ancak mısır daha sertse bu süre 25-30 dakikayı bulabilir. Eğer mısır daha sonra kullanılmak istenirse haşlanmadan buzluğa atılabilir. Haşlanmış mısır ise pizza, kumpir yapımında ve salatalarda kullanılmak üzere buzlukta saklanabilir.

Püf noktaları: Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan haşlanmış mısır için süt mısır kullanımı idealdir. Süt mısır seçerken sarı ve sert taneliler yerine açık sarı ve orta sertlikte taneli olanlar tercih edilmelidir. Haşlama suyuna mısır yaprağı atmak aroma sağlayacağı için, mısır alırken yaprağı ile birlikte alınmalıdır. Düdüklüde mısır pişirirken tuz yerine 1 yemek kaşığına yakın şeker atmak farklı lezzet sunacaktır. Tuz ise sertleşmeye sebep olacağı için pişirme esnasında atılmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git