Düdüklüde Kemikli Et Kaç Dakikada Pişer ?

Düdüklüde Kemikli Et Kaç Dakikada Pişer ?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 3.339 kez okundu.

Düdüklüde kemikli et kaç dakikada pişer ? Etin insan vücudu üzerinde saymakla bitmeyen ciddi yararları olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir de bunun yanında kemikli etin normal etten daha fazla yararı olduğunu söylemek isteriz.

Kemikli Etin Faydaları Nelerdir ?

  • İçeriğinde bulundurduğu bol kalsiyum sayesinde kemik iskelet ve kas sistemi adına büyük rol oynar.
  • Kemik suyunun yiyeceklerde kullanılması adeta vitamin kapsülü görevi gördüğü ve son yıllarda da sıkça tüketilenler arasına girdiği bulunmaktadır.
  • Kemiklerin kırılarak suyunun kaynatılması içeriğindeki iliğin gün yüzüne çıkması adına önemlidir. Çünkü kemik iliği de oldukça fazla yarar sahiptir.
  • Kemik erimelerine bire bir çare olarak görülür. Çocuklarda kemik gelişiminde büyük rol oynar.
  • Saç bakımında etkilidir.

Saymakla bitmeyen yararları düşünüldüğünde aslında kemikli et haşlamak oldukça kısa süreli bir eylemdir. İçerisine kullanmak istediğimiz sebzeleri ekleyerek ayrıca keskin kokusunu almak adına defne yaprağı ve tane karabiber ekleyip havuç, soğan ve patates gibi bol vitamin ve renk katacak besinlerle pişirme yapabiliriz. Etin her zaman en iyi pişirme yöntemi olarak düdüklü daha sağlıklı olduğundan tavsiye edilmektedir. Ayrıca düdüklü tencere pişirme süresini en aza indirmeyi amaçladığından vaktimizi de değerlendirebilmemizi sağlıyor. Ayrıca yiyeceklerin hiçbir vitaminini dışarı kaçırmıyor. Uzun sure pişme süresine sahip etin vitaminini eksiltmeden vücudumuza almanıza yardımcı ediyor.

Bu sebeplerden tercih ettiğimiz düdüklü tencere ile etin pişme süresi yaklaşık 40-45 dakika sürecektir. Bu süre etin yeterli yumuşaklığı ve lezzete ulaşması için idealdır. Ancak her düdüklü tencerenin farklı kullanımı olabilir, lezzetli yemekler yapabilmek için kullanacağımız her malzemeyi en iyi şekilde kullanmayı bilmeliyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git