Düdüklüde Kemikli Et Haşlama Süresi

Düdüklüde Kemikli Et Haşlama Süresi
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 738 kez okundu.

Düdüklüde kemikli et haşlama süresi nedir ? Et, balık, yumurta ve tavuk gibi hayvansal gıdalar tam bir protein deposu olup, sıkça tüketmemiz gereken besinler arasında yer alır. Kırmızı etin yanı sıra kemiğin suyundan da yararlanmak gerekir. Kemikli etin haşlama suyu pek çok yemekte, çorbada ve pilav yapımında da kullanılabilir. Etin kemikli kısmında bulunan jölemsi yapıdaki kemik iliğinin ise pek çok faydası bulunmaktadır. Kemik ilikleri protein bakımından zengin olup, dokuların onarımında ve kemik sağlığında etkilidir. Ayrıca sindirim sistemini destekleyici yararlı bileşenler içermektedir.

Düdüklü Tencerede Kemikli Et Haşlama Süresi

Düdüklü tencerenin modeline göre ve etin hangi hayvana ait olduğuna bağlı olarak kemikli etin haşlanma süresi değişiklik gösterir. Eski usul düdüklü tencerelerde pişirme süresi daha fazla iken, otomatik denilen yeni modellerde pişirme süresi daha azdır. Düdüklüde kemikli etin haşlanma süresi yaklaşık 30-45 dakika arasıdır.

Pişirme önerisi: Kemikli et, haşlanırken eğer kemik ilikli ise ilik kısmından faydalanmak için kemiklerin ortadan kırılması tavsiye edilir. Kemikli et özellikle fasulye ve nohut yemeklerine çok yakışmaktadır. Kemik ile birlikte haşlanan et suyu ise buzdolabında 3 aya kadar saklanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git