Düdüklüde Brokoli Pişme Süresi

Düdüklüde Brokoli Pişme Süresi
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 634 kez okundu.

Düdüklüde brokoli pişme süresi nedir ? Değerli okurlar, kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi de şüphesiz ki brokolidir. Brokoli normal tencerede de, düdüklüde de pişirilebilir. Normal tencerede beş ile on dakika arasında haşlanan brokoli, düdüklüde ise beş dakika pişirilmelidir. Beş dakikadan daha uzun bir süre haşlanması, brokolinin içerisindeki tüm besin değerlerini bir anda yok edeceğinden önerilmez. Bu nedenle düdüklüde brokoli pişirme süresi beş dakikadır. Kış aylarında sofraları şenlendiren brokoli kimi zaman çocuklar tarafından sevilmese de, aslında tam anlamıyla bir vitamin deposudur. İçerisinde bir çok vitamin ve mineral barındırır ve hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

İçindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücudun direncini arttırarak vücudu hastalıklara karşı korur. Kış sebzesi olması itibariyle, kış aylarında yakalandığımız grip gibi hastalıkları da önler. Saymakla bitmeyecek bir çok faydası bulunan brokoli, çocuklara da sevdirilmeye çalışılmalıdır.

Brokolinin lezzeti ise, tam kıvamında haşlanmasından gelir. Düdüklü tencerede beş dakika haşlanan brokoli, ardından düdüklü tencereden çıkarılmalı ve hemen soğuk suya tutulmalıdır. Böylece içerisindeki besin değerini kaybetmez ve çok daha lezzetli bir tat alır. Brokoliyi haşladıktan sonra lezzetli olmasındaki püf nokta budur. Enfes bir brokoli salatası ile hem damağınızı şenlendirebilir, hem de içerisindeki vitamin ve mineraller ile sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. O zaman haydi mutfağa. Nefis bir brokoli salatası hazırlamaya. Afiyetler olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git