Düdüklüde Barbunya Pişme Süresi

Düdüklüde Barbunya Pişme Süresi
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 326 kez okundu.

Düdüklüde barbunya pişme süresi nedir ? Düdüklü tencereler, uyguladıkları basınç sayesinde yemeğim pişme süresini oldukça kısaltır. Kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden olan barbunya da, sert kabuğu nedeniyle pişme süresi uzun bir baklagil olarak bilinir. Bu nedenle düdüklü tencerede pişirilmesi ideal olacaktır.

Düdüklü Tencerede Barbunya Pişirmenin Püf Noktaları 

Barbunyayı pişirmeden bir gece önce ılık suda bekletmek dışındaki renk veren tabakanın süzülmesini sağlar ve kabuğunu yumuşatır. Bu sırada barbunyalar şişeceği için geniş bir kap kullanmanız tavsiye edilir. Pişirmeden önce bir kere haşlamak da aynı etkiyi yapacaktır. Böylece pişme süresi daha da kısalacaktır.

 

Barbunya Düdüklü Tencerede Ne Kadar Süre Kalmalıdır ?

Düdüklü tencere ötmeye başlayana kadar beklemeniz gerekir. Ardından on beş ile yirmi dakika daha pişmesini beklemek yeterli olacaktır. Bu sırada düdüklü tencerenin kapağını kapatmadan önce, içine bolca sıcak su eklediğinizden emin olmalısınız. Barbunyaların üstünü silme kapatan su miktarı uygun olacaktır. Ocağı kapattıktan sonra da kapağını hafifçe açarak buharın dışarı çıkmasını sağlamalısınız. Bu sırada pişmiş barbunyalar bir miktar daha su çekerek yenecek kıvama gelecektir. Bu süreç de yaklaşık yarım saat alacaktır. Böylece toplamda bir saate barbunya yemeğiniz hazır olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git