Düdüklü Tencerede Tavuk Kaç Dakikada Pişer?

Düdüklü Tencerede Tavuk Kaç Dakikada Pişer?
14 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 780 kez okundu.

Düdüklü tencerede tavuk kaç dakikada pişer ? Haşlama tavuk kış aylarının vazgeçilmezidir. Düdüklü tencerede bunu yapmak hem hızlı hem de daha kolaydır. Ben de haşlama tavuğun faydalarından, püf noktalarından ve özellikle pişirme süresinden bahsedeceğim.

Tavuk Nasıl Seçilmelidir?

İmkanımız varsa, şahsi kanaatim, biraz daha fazla para ödeyerek gezen tavuk almalıyız. Et ve balık kurumunda veya marketlerde ‘gezen tavukların’ paketlerinde bu belirtilmektedir. Bu tavuklar kendi doğal ortamlarında yetiştiklerinden çocuklarımız ve bizim için daha sağlıklıdırlar.

Nasıl Hazırlanır?

Tavuklar buzlu değilse, paketten çıkarılan tavuk önce ısıtılmış suda bir süre bekletilir. Fabrika ortamında çeşitli işlemlerden geçtiklerinden dolayı istenilen lezzeti ve aromayı almaları için bu işlem yapılır. Buna ‘ön haşlama’ denmektedir. Daha sonra tavuk, düdüklü tencereye yerleştirilir. Yeniden su konulur(isteğe göre). Tencereye eklenecek diğer malzemeler ise kişinin arzusuna göre değişebilir.

Püf Noktaları

Dondurulmuş bir ürünse önce buzu çözülmelidir. Ancak bu işlem oda sıcaklığında değil yine buzdolabında veya mikrodalgada yapılmalıdır.

Tavuk tencereye konulmadan önce hazırlanan limonlu, tuzlu, şekerli suda üzerine sarımsak ve baharat sürülerek dolapta 1 saat bekletilmelidir. Ardından bu su dökülür.

Tencereye su konulmadan, sadece kendi suyuyla pişirilebilir. Bu şekilde daha lezzetli olur. Hatta haşlandıktan sonra bir sürede kızartılabilir.

Düdüklüde Tavuk Pişme Süresi

Düdüklü tencerede tavuğun haşlanma süresi 15-17 dakika arasında değişebilir. Bu süre hem düdüklü tencerenizin kalitesi hem de tavuğunuzun boyutuna göre değişebilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git