Düdüklü Tencerede Nohut Ne Kadar Sürede Pişer?

Düdüklü Tencerede Nohut Ne Kadar Sürede Pişer?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 282 kez okundu.

Düdüklüde tencerede nohut ne kadar sürede pişer ? A, B, C, E ve K vitaminleri ile demir, selenyum, bakır, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bakımından da zengin olan nohut, bakliyatlar içinde vazgeçilmezler arasındadır. İçeriğindeki lifler, sindirim sistemine yardımcı olup, kolon kanserine karşı koruma sağlar. Zengin vitamin ve mineralli yapısından dolayı nohut, cilt ve saç bakımlarında da kullanılmaktadır. Depresyon önleyici etkisinin yanı sıra hafızayı güçlendirici etkisi de bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında sofralarımızı süsleyen nohut yemeği, etli veya etsiz olarak yapılabileceği gibi ayrıca nohuttan bir çeşit meze olan humus da yapılabilmektedir.

Kolay pişebilmesi için bir gece önceden suda bekletilen ve yumuşayan nohut, düdüklü tencerede orta ateşte 20-25 dakikada pişer. Eğer suda bekletmek için vakit yoksa nohut ıslatılmadan da düdüklü tencerede 30-45 dakika arasında pişirilebilir.

Pişirme Önerileri

Nohut yaklaşık 8 saatlik sürede suda bekletilirse, pişmesi daha kolay olacağı gibi gaz yapıcı etkisi de azaltılmış olunur. Ayrıca kaynama suyunda oluşan köpüğü almak ve bekletme suyuna karbonat atmak da nohudun gaz yapıcı etkisini önlemede etkili diğer yöntemlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git