Düdüklü Tencerede Nohut Kaç Dakikada Pişer ?

Düdüklü Tencerede Nohut Kaç Dakikada Pişer ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 338 kez okundu.

Baklagiller familyasının seçkin üyelerinden biri olup, yaşamımızda aktif bir göreve sahip olan nohut, farklı tarifleri ve de ana menülerde yan malzeme olarak sıklıkla kullanılıyor olmasıyla yemeklerde lezzet yakalamak isteyenler için olmazsa olmaz besinlerin başında gelir. Başlı başına bir ana yemek olabilmesi ile mi, pilavlarda garnitür seçeneği olarak mı dersiniz, salatasından, ezmesine birçok tarif seçenekleri bulunup bu seçenekler bir çok ülke ve yörenin zengin yemek kültürü ile de renk ve alternatifler kazanmaktadır. Nohut içeriğinde bulunan, kalsiyum, protein, fosfor ve de demir mineralleri ile zengin bir yapıya sahip olup sporcuların da sıklıkla ve gönül rahatlığı ile tüketebilecekleri bir besindir. Peki, düdüklü tencerede nohut kaç dakikada pişer ?

Haşlanarak tüketilen nohutun pişirilme serüveni 2 evrede gerçekleşir. 1. Evre ıslatma olup, daha kolay pişebilmesi ve gazının alınabilmesi için yaklaşık 10-12 saat boyunca suda bekletilmelidir. 2. Evre ise pişirme olup yöntemine göre bu evre farklılıklar gösterebilmektedir. Tencerede haşlanan nohutun pişirme süresi 3-4 saat olarak öne sürülebilirken, düdüklü tencerede pişirilen nohutta bu süre daha da kısaltılabilmektedir.

Hem zamandan kazanmak hem de enerji tasarrufu yapmak için nohut pişirmenin en ideal yöntemi düdüklü tencere kullanarak pişirilmesidir. Düdüklü tencerede pişirilmek istenen nohut, bir gün evvel ıslatıldığı takdirde 20 dakikada ıslatılmadığı takdirde de yaklaşık 40 dakika süre ile pişirilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git