Düdüklü Tencerede Mısır Kaç Dakikada Haşlanır ?

Düdüklü Tencerede Mısır Kaç Dakikada Haşlanır ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 474 kez okundu.

Düdüklü tencerede mısır kaç dakikada haşlanır ? Düdüklü tencerenin yapısı gereği kendi buharı ile pişirebilme yeteneğinden uyguladığı buhar ve basınç etkisinden dolayı yiyeceklerin daha lezzetli, daha sağlıklı ve daha çabuk piştiği gerçeğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Her düdüklü tencerenin kendine göre ayarı ve özelliği olduğunu unutmadan yiyeceklerimizi güvenle ona emanet edebiliriz.

Öncelikle bilmeliyiz ki her yiyeceğin kendine ait faydaları vardır ve bunlar saymakla bitmez peki mısırın faydaları nelerdir?Karbonhidrat deposu mısır aynı zamanda vücudumuza bol bol potasyum almamıza da yardımcı besindir. İçeriğindeki b6 ve b12 vitaminleri sayesinde vücudumuzun gerekli vitamin ihtiyacını buradan sağlamamıza yardımcıdır.

Mısır Pişirmenin Püf Noktaları 

  • Kendi buharını alabilmesi için uygun tencere,
  • Kapağının sürekli açılmaması,
  • Belirli bir pişme süresinin altında kalmaması, çiğ ve sert kalmaması ve belirli bir pişme süresinin üstünde kalmaması da sertleşmemesi adına önemlidir.
  • Mısır’ın pişmesi için sureyi ayarlamak adına kullanılan tencere önemlidir.

Düdüklü Tencerede Mısırın Haşlanma Süresi

Kendi buharıyla ve belirli bir basınçla pişecek mısır için düdüklü tencere gerçekten de ideal yerdir. Yaklaşık olarak yirmi ve otuz dakika yeterli olacaktır. Düdüklüde daha az pişme süresi olması siz yanıltmasın, bu düdüklünün elverişliliğinden kaynaklanan bir özelliktir. Her yiyecekte olduğu gibi mısır da hızlı pişme süresine sahiptir.

En çok yaz aylarında tüketilen mısırı düdüklü ile pişirerek tüketmenizi tavsiye ederiz. Lezzetine lezzet ve yumuşaklık kattığını unutmayın. Afiyetle nefis bir şekilde haşlanmış mısırlarınızı yiyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git