Düdüklü Tencerede Lahana Sarması Kaç Dakikada Pişer ?

Düdüklü Tencerede Lahana Sarması Kaç Dakikada Pişer ?
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 28 kez okundu.

Düdüklü tencerede lahana sarması kaç dakikada pişer ? Lahana sarması yapılmasının özen istediği kadar pişirme sırasında da özen isteyen bir yemek türü olmaktadır. Lahana sarması düdüklü içerisinde pişirilir ise lahana sarmalarının içlerinin dışarı çıkmamasına özen gösterilmelidir.

Lahana Sarması Düdüklüde Ne Kadar Sürede Olur ?

Eğer düdüklü tencere içerisinde zeytin yağlı lahana sarması pişirilecek ise lahana sarması pişirme süresi on beş dakika ya da yirmi dakika kadar sürmektedir. Ancak kesinlikle hızlı ateşte pişirilmemelidir. Etli lahana sarması ise düdüklü tencere içerisinde yirmi ya da yirmi beş dakika kadar pişirilmelidir. Etli lahana sarması pişirilirken de ocağın çok harlı olmamasına dikkat edilmelidir. Hızlı pişme ayarlanırken yemeğin kötü bir görüntüye sahip olunması istenmemektedir. Düdüklü tencere içerisinde lahana sarması normal tencerede pişme hızına göre daha kısa süre içerisinde pişmektedir.

Lahana sarmalarının hızını düdüklü tencerenin etkilediği kadar aynı zamanda lahana sarmalarının içinin çiğ olarak sarılması ya da pişmiş olarak sarılması da pişme süresini etkilemektedir. Bu etkilenen süre çok büyük süreler olmamaktadır. İçi çiğ olarak sarılan lahana sarmalarının düdüklü tencerede pişme süresi diğer süreye oranla en fazla beş dakika daha uzun sürmektedir. Pişirme süreleri ayarlanırken kullanılan düdüklü tencerenin markası da etkili olmaktadır. Düdüklü tencere içerisinde lahana sarması pişirilirken dibinin tutmaması ve piştiği zaman içerisinde çok fazla suyun bulunmaması için tencere içerisine konulan su çok iyi bir miktarda ayarlanmalıdır. Sonunda güzel pişen bir lahana sarması sizleri bekliyor olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git