Düdüklü Tencerede Kavurma Kaç Dakikada Pişer ?

Düdüklü Tencerede Kavurma Kaç Dakikada Pişer ?
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Düdüklü tencerede kavurma kaç dakikada pişer ? Kavurma etini herkes farklı bir şekilde sevmektedir. Bazı kişiler için en doğru kıvam az pişmiş bir kavurma eti olmaktadır. Bazı kişiler için ise kavurma eti dağılmalı yani çok pişmiş olmalıdır.

Düdüklüde Az Pişmiş Et Nasıl Yapılır ?

Az pişmiş bir kavurma düdüklü tencere içerisinde kırk ya da kırk beş dakika pişirilmelidir. Az pişmiş ancak oldukça lezzetli ve yenilebilir bir yemek karşınıza çıkmaktadır. Ancak ateşin derece orta derecede ayarlanmalıdır. Kesinlikle harlı yani çok hızlı ateş ile pişirilmemelidir. Eğer çok hızlı bir ateş ile pişirilirse kavurma çok kısa bir süre içerisinde pişecek hatta dışı yanmaya yakın bir hal alacak ancak iç kısımları pişmeyecektir. Bu da çiğ olarak çıkması yani yenilemeyecek durumda olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle orta derecedeki ateş üzerinde pişirilmelidir.

Kavurma Düdüklüde Ne Kadar Sürede Pişer ?

Çok pişmiş kavurma sevenler için düdüklü tencere içerisinde en ideal pişirme zamanı bir saat olmaktadır. Bir saat düdüklü tencere içerisinde pişen kavurmalar lif lif dağılmaktadır. Çok pişmiş sevenler için en ideal pişme noktası bu süre olmaktadır. Bu süre boyunca ateş hep aynı hızında yani orta dereceli olarak pişmelidir. Ateşin hızı ile oynanmamalıdır. Yanmamış ve ağızda dağılan mükemmel bir sonuç ortaya çıkacaktır. Bu süreleri kavurma etinin sertliği on ya da on beş dakika kadar etkilemektedir. Sert bir kavurma eti biraz daha uzun bir süre içerisinde pişmiş olacaktır. Tersi bir durum da ise daha az bir zaman içerisinde daha hızlı bir pişme süresi olmuş olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git