Düdüklü Tencerede Islatılmış Nohut Kaç Dakikada Pişer ?

Düdüklü Tencerede Islatılmış Nohut Kaç Dakikada Pişer ?
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 16 kez okundu.

Düdüklü tencerede ıslatılmış nohut kaç dakikada pişer ? Her bölgede tercih edilen nohut Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır. Nohut ister Ege olsun, ister İç Anadolu, ister güney ister kuzey her bölgede tercih edilen bir tahıldır. Tadı kadar vitamini de bol olan nohut yemeğinin yapımı -orta derecede zor- kategorisinde yer alır. Nohut yemeğinin iyi pişmesi, kıvamının iyi olması ve tadının tutturulması biraz zordur. Tam bu noktada zorluk yaşıyor iseniz imdadınıza biz yetişeceğiz… Bu yazımızda sizler için düdüklü tencerede ıslatılmış nohut kaç dakikada pişer bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Nohut Düdüklüde Ne Kadar Haşlanır ?

Eğer nohudu ıslatmayı unuttu iseniz bu noktada kesinlikle tencereden uzak durun, yemeğiniz saatlerce pişmeyecek demektir. Bunun yanı sıra nohudu bir gece önceden ıslatmış iseniz düdüklüde pişirmek zaman kazandıracaktır. Ilık su ile bir gece önceden ıslattığınız nohudu düdüklü tencerede ortalama olarak 20-25 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Ancak kimi zaman nohudun yetiştiği bölgeye ve cinsine bağlı olarak nohut pişmez ve diri kalabilir, bu noktada bir 10 dakika daha kaynatmanız yeterli olacaktır. Eğer marketten paket nohut alıyor iseniz işlenmiş nohut 20-25 dakika gibi bir sürede pişecektir. Ancak açık, doğal ve köyden gelen bir nohut ise sert olabilir, nohut eğer sert ve ufak ise bu nohudu ıslattığınız halde 30-35 dakika pişirmeniz gerekebilir. Nohut piştikten sonra bir süre dinlenmeye bırakarak düdüklü tencereyi açmalısınız.

Düdüklü tencerede ıslatılmış nohut kaç dakikada pişer ? Peki, düdüklüde nohut pişirme süresi hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git