Düdüklü Tencerede Horoz Kaç Dakikada Pişer ?

Düdüklü Tencerede Horoz Kaç Dakikada Pişer ?
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 12 kez okundu.

Düdüklü tencerede horoz kaç dakikada pişer ? Horoz tavuk türündeki yiyeceklerin içinde en zor pişeni olmaktadır. Odun ateşinde daha çok pişirilmektedir. Ancak şu zamanda odun ateşinde pişirilebilme gibi bir durumu bulunmamaktadır. Bu nedenle artık horoz düdüklü tencere içerisinde daha çok pişirilmektedir. Horoz düdüklü tencere içerisinde dahi uzun süre sonunda pişmektedir.

Horoz Düdüklüde Ne Zaman Pişer ?

Düdüklü tencere içerisinde bulunan ve normal boyuttaki bir ocakta orta ateş ile horozun pişme süresi bir saat kadar sürmektedir. Bunun nedeni ise horoz etinin sert ve zor pişen bir yapıya sahip olmasıdır. Horozun evlerde en ideal pişme durumu düdüklü tenceredir. Aynı zamanda en ideal horoz pişirme süresi de bir saat olmaktadır. Bu saatin daha az sürmesi büyük ocakta ve hızlı ateş ile pişirilmesi durumunda sağlanabilmektedir. Böyle bir durum karşısında horozun düdüklü tencere içerisinde kırk beş dakika içerisinde hazır olmaktadır. Düdüklü tencerede horozun pişme süresini etkileyen bir diğer etken de horozun daha taze yani yaş olarak biraz daha küçük olmasıdır. Daha taze bir horozun pişme süresi normal bir ocakta orta ateş de yaklaşık olarak kırk ya da kırk beş dakika içerisinde hazır olmaktadır. Düdüklü tencerede horozun pişme süresi ayarlanırken hangi ocakta pişirileceğine, hangi derece pişirileceğine ve horozun yaş olarak küçük olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Aksi taktirde ya horoz pişmez ya da uzun süre içerisinde yanar.

Düdüklü tencerede horoz kaç dakikada pişer ? Peki, düdüklüde horoz nasıl pişirilir hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git