Düdüklü Tencerede Etli Kuru Fasulye Kaç Dakikada Pişer ?

Düdüklü Tencerede Etli Kuru Fasulye Kaç Dakikada Pişer ?
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 17 kez okundu.

Düdüklü tencerede etli kuru fasulye kaç dakikada pişer ? Etli kuru fasulye hem zor pişmesi konusundan hem de çok fazla işinin olmasından dolayı bayanları oldukça zorlayan bir yemek çeşidi olmaktadır. Düdüklü tencere bayanların bu zorlanma olayını hemen hemen yarıya indirmektedir.

Düdüklüde Etli Kuru Fasulye Ne Zaman Haşlanır ?

Düdüklü tencere içerisinde etli kuru fasulye yemeğinin pişirilmesi için öncelikle yirmi dakika kadar kuru fasulyelerin haşlanması gerekmektedir. Ardından etler on ya da on beş dakika kadar haşlanmalıdır. Etli kuru fasulye yemeği için haşlanan kuru fasulye ve etler düdüklü tencere içerisine yerleştirilerek yarım saat pişirilmelidir. Yarım saatin sonunda düdüklü tencerenin kapağı hemen açılmamalıdır. Nedeni on ya da on beş dakika daha altı kapalı ve kapağı kapalı şekilde etli kuru fasulye yemeği demlenir ise yemek çok daha lezzetli bir halde olmuş olacaktır.

Etli Kuru Fasulye Düdüklüde Nasıl Pişirilir ?

Eğer düdüklü tencere içerisinde etli kuru fasulye yemeği hiç haşlanmadan çiğ olarak pişirilmek isteniyorsa o zaman bir ya da bir buçuk saatin sonunda etli kuru fasulye yemeği pişmeye hazır hale gelmektedir. Düdüklü tencere sayesinde etli kuru fasulye yemeğinin pişme süresi yarıya inmektedir. Bunun yanı sıra lezzetinden hiçbir tat kaybetmemektedir. Hatta aksine çok daha kısa bir süre içerisinde oldukça lezzetli bir kuru fasulye yemeği ortaya çıkmaktadır. Düdüklü tencere içerisinden çıktığı gibi sunuma hazır hale gelmektedir. Başka hiçbir işleme ya da pişme süresine ihtiyaç duyulmamaktadır. Süre içerisinde istenilen kıvamda bir yemeğe sahip olunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git