Düdüklü Tencerede Barbunya Yemeği Kaç Dakikada Pişer?

Düdüklü Tencerede Barbunya Yemeği Kaç Dakikada Pişer?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 2.684 kez okundu.

Düdüklü tencerede barbunya yemeği kaç dakikada pişer ? Esmer fasulye çeşidi olan barbunya; demir, çinko, kalsiyum ve A, C, E, K vitaminleri ile tam bir vitamin ve mineral deposudur. Protein bakımından zengin olması ve bolca lif içermesi ile barbunyanın; sindirim sistemine olumlu etkilerinden, hücre yenilemelerine kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle çocukların kemik gelişiminde ve sağlıklı büyümelerinde oldukça etkili bir besindir.

Ayıklanmış ve yıkanmış barbunyanın kara suyunu salması için pişmeden önce, 5-10 dakika arası kaynatılarak süzülmesi gerekir. Düdüklü tencerenin pişirme yapısına ve barbunyanın cinsine bağlı olarak; barbunya yemeğinin pişmesi orta derece ateşte yaklaşık 30-40 dakikadır. Eğer pişirilecek barbunya yaz ayından dondurulan taze barbunya ise pişirme öncesi ıslatmaya gerek yoktur. Ancak taze barbunya için de ilk haşlama suyunu dökmek gerekir.

Düdüklüde Barbunya Yemeği Pişirmenin Püf Noktaları 

Pişen barbunya yemeği maydanoz serpilerek tüketilmesi halinde demir emilimi daha etkili olacaktır. Eğer barbunya yemeği zeytinyağlı yapılacaksa pişerken toz şeker atılmalı, piştikten sonra ise biraz daha zeytinyağı ilave edilmelidir. Barbunya yemeğine yakışan limon suyu ise pişme esnasında değil, piştikten sonra servis edilirken dökülmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git