Düden Şelalesi – Antalya

Düden Şelalesi – Antalya
17 Mayıs 2020 tarihinde eklendi, 31 kez okundu.

Düden şelalesi, Antalya’nın sembolü haline gelmiş şelalerden biridir. İki noktaya sahip olan bu şelalerden biri, Lara plaj yolu üzerinde, 40 metre yükseklikten direkt olarak denize dökülürken, Aşağı Düden Şelalesi, Antalya’nın 15 km kuzeyinde bulunmakta ve 20 metre yükseklikten Akdeniz’e dökülmektedir. Bir doğa harikası olan bu şelale, kent merkezine 10 km uzaklıkta, Kepez ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Ayrıca şehrin de en gözde mesire bölgelerinden biridir. Düden Çayı, ilerlediği rota boyunca hayat kaynağı olmaktadır. En çok ziyaret edilen bölgelerden biri olan şelaleyi her yıl 100 binden fazla yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

Konumu

Antalya da bulunan Düden şelalesi Aşağı Düden ve Yukarı Düden olmak üzere iki ayrı şelaleyi meydana getirmiştir. Yukarı Düden Şelalesi’nin 20 km kuzeyinde olan Kırkgöz Mevki Antalya’nın en gözde mesire bölgelerinden biridir. Düden Çayı, Akdeniz’e dökülene kadar yeryüzü ve yeraltından bir görünüp bir kaybolmaktadır. Aynı zamanda da ilerlediği rota boyunca hayat kaynağı olmaktadır. Karpuzkaldıran Şelalesi ya da Düdenbaşı olarak da bilinen yukarı Düden kısmında ortaya çıkmaktadır.

Tarihi

MÖ. 334-333 yıllarında Likya ve Kilikya arasındaki bölge olan Pamfilya’yı fetheden Büyük İskender’in atlarının su içmesi için mola verdiği şelale olarak bilinmektedir, bu yüzden ismi İskender Şelalesi olarak da bilinmektedir. Kelime anlamı olarak, kalkerli arazide yaşanan erimeyle oluşan daire biçimli kapalı çukur olarak bilinmektedir. Zaman içerisinde Düden, yeraltı sularını birbirine bağlayan kanallara dönüşmüştür. Bu kelime şelale ile özdeşleşmiştir.

Çevresinde bulunan kaya mezarları ve mağaralar Yukarı Düden Şelalesi civarında, geçmişten izler sunmaktadır. Yukarı Düden’den sonra Koyunlar Regülatörü’nde kollara ayrılarak güney yönünde Akdeniz’e doğru ilerleyen Düden Çayı, Antalya şehir merkezinin doğusunda, 40 metrelik yüksekliğindeki traverten eşikten Aşağı Düden Şelalesi’ni oluşturarak en sonunda da Akdeniz ile buluşmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin Antalya’daki uğrak noktalarından biridir. Çevresinde piknik alanı, mini tabiat parkı, restoran ve kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve yemyeşil bir ormanlık alan bulunmaktadır. Hemen arkasında bulunan mağara oyuklarından çıkan suyun sesi insana huzur verir.

Özellikleri

 • Antalya şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Düden, kaynağını Kepez hidroelektrik santralinden almaktadır. Ayrıca Düden çayı boyunca da iki kola ayrılır.
 • Ülkemizin hem en önemli hem de en çok bilinen şelalelerinden biridir.
 • Bu şelale adını Düden çayından almaktadır.
 • Şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunmakta ve Düden başı denilen noktada yeryüzüne çıkmaktadır.
 • “Karpuzkaldıran şelalesi” veya “İskender şelalesi” olarak da bilinmektedir.
 • Şelalenin her iki kolu da Akdeniz’e dökülmektedir.
 • Yukarı Düden şelalesi, Aşağı Düden şelalesinden daha farklı bir yapıdadır. Bulunduğu bölgede çok sayıda piknik ve mesire alanı bulunmaktadır.
 • Aşağı Düden şelalesinin bulunduğu bölgede fotoğraf çekmek için seyir bölgeleri bulunmaktadır.

Antalya bölgesinde bulunan akarsuların ortak amacı Akdeniz’e ulaşmaktır. Bu sebeple Toros Dağlarının yamaçlarından çağlayanlar oluşturarak akmaktadır. Bu bölgede bulunan çağlayanların sayısı 20 den fazladır. Maalesef günden güne artmakta olan küresel ısınma ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle özellikle yaz aylarında kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu güzel coğrafyanın korunması için günümüzde sivil toplum kuruluşları ve çevre dostlarının farkındalık çalışmalarını sürdürmektedir.

Düden Çayı Kanyonu ve Mağaralar

Şelalenin yakınında bulunan Mağarada doğal oyuklar oluşmuş, bu oyuklar bir pencere gibi görünmektedir. Yaz ve kış aylarında ısısı sabit olan ve ortalama 22-24 derce civarında olan bu mağaranın dışarıya göre sıcaklığı oldukça düşüktür. Kuru düden vadisi yaklaşık 200 metrelik küçük bir vadidir. Dışarıdan sadece basit çukur gibi gözüktüğü için bu vadi içinde ki bazı mağaralar keşfedilmeyi beklemektedir. Mağara dalışı yapan kişilerin mutlaka görmesi gereken bir yer olan bu bölgede, iki tane derin mağara bulunmaktadır. Bir tanesi kuzeydeki kaynak kısmı, diğeri ise güneyde kaynağın yeniden yer altına battığı yerde bulunmaktadır. Bu kaynaklar düden şelalesinden çıkmaktadır.

Mağaranın toplam uzunluğu 2 bin 500 metredir. Bu mağaranın girişine göre en yüksek noktası 101 metredir. Kısmen aktif olan bu mağara yatay konumdadır. Alt ve orta seviyesinin zaman zaman aktif olması nedeniyle kurak mevsimlerde göletler oluşmaktadır. Fakat üst kısmı alt kısmına göre devamlı kurudur ve havası çok rutubetlidir. Türkiye’nin en güzel mağaralarından biri olan Altın beşik mağarasının, çevrenin karstik topoğrafyası ve çam ormanları ile güzel bir manzarası vardır. Oldukça uzun ve büyük bir yeraltı mağarasıdır. Çıkış mağaranın ucunda bulunmaktadır. Dünyadaki en uzun ve büyük karst sistemlerinden biri olan bu büyük yeraltı su sistemini uzunluğu kuş uçuşu 100 kilometreden fazladır. Oruç Düdeni Mağarası altında başlayıp Altınbeşik Düdensuyu Mağarası’nda son bulur. Aynı zamanda mağaranın içerisinden akan su Beyşehir Gölü ile de bağlantılıdır. Mağaranın su içinde kalan kısımlarında gezinti, sandal ve kayıklarla yapılmaktadır.

Çevresinde Neler Yapılabilir?

Çevresinde çok sayıda mesire ve piknik alanı, mini tabiat parkı, restoran ve kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve yemyeşil bir ormanlık alan bulunmaktadır. Mesire alanlarının içerisinde bulunan çocuk parkının yanı başında 2. ve 7. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen görülmeye değer antik kaya mezarlar bulunmaktadır. Ayrıca Düden Şelalesi Tabiat Parkı içerisinde, bu bölgenin ve doğal yaşamının parçası olan çok sayıda bitki ve hayvan türü bulunmaktadır.

Gençlik Parkı içerisinde yaklaşık 40 metreden akan şelale eşliğinde piknik yapmak keyifli olabilir. Yeşilin her tonunu hayranlık uyandırdığı bu bölgede, temiz hava ve oksijen enerjinizi arttırırken aynı zamanda da tatile unutulmaz anılar ve fotoğraflar eklemek için mükemmel bir fırsattır. Park içerisinde Akdeniz mutfağını sahip bir restoran da bulunmaktadır. Ayrıca aperitif atıştırmalıklar bulabileceğiniz kafeler de yine parkın içerisinde mevcuttur.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Açılış ve kapanış saatleri mevsime göre değişiklik göstermektedir. Yaz aylarında Saat, 9:00 ile 19:30 kadar, kış aylarında ise, 9:00 açılış saati 18:00 kadar açıktır. Şelale alanına giriş ücreti ise kişi başı 3 TL dir. Müze kart buraya geçerli değildir. Düden Şelalesi mesire alanı içerisinde yer aldığından dolayı giriş için ödeme yapıldıktan sonra piknik alanı için ayrıca ücret ödemeye gerek yoktur.

Nasıl Gidilir?

 • Varsak’a 1 kilometre mesafede, Antalya Merkezine 10 kilometrelik uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araçlar ile gidecek olanlar, Varsak Yolundan giderek şelaleye rahatça ulaşabilirler. Özel araçla şehir merkezinden trafik yoğunluğuna bağlı ve yaklaşık olarak 25-30 dakika sürmektedir.
 • Toplu taşıma araçları ile gitmek isteyenler için, VC30, CV17, CV17A, VC30, VL62, VF66, VC69, 524 ve 524A nolu belediye otobüsleri ile bölgeye ulaşım rahatça sağlanabilir. Öncelikle toplu taşıma araçları ile Antalya Merkeze gidilmelidir. Ortalama 30 dakikada bir kalkmaktadır.
 • Minibüsü tercih edenler için, Antalya merkezden kalkan Varsak minibüslerine binerek ulaşım sağlanabilir. Bu şekilde de yaklaşık olarak 20-30 dakika sürecektir. Ulaşım her 3 şekilde de oldukça kolaydır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git