Dudaktaki Uçuk Kaç Günde Geçer ?

Dudaktaki Uçuk Kaç Günde Geçer ?
10 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 1.285 kez okundu.

Uçuk; herkesin bildiği gibi  genelde dudak çevresi ve ağız kenarı nadir olarakta yanak içi, diş etlerinde ortaya çıkan iltihaplı, bazen baş ve boğaz ağrısı ve azda olsa ateş yükselmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Uçuk ile tanışmışsanız geçmiş olsun hayatınızın sonuna kadar maalesef bu hastalığı taşıyacaksınız.  Öncelikle uçuğu tanıyalım ki nasıl mücadele edeceğimizi, çevremizdekileri nasıl koruyacağımızı bilelim.

dudaktaki-ucuk-kac-gunde

Uçuk; tıpta herpes simpleks adı ile adlandırılan, Herpesviridae familyasına ait bir DNA virüsüdür. Bu virüs direk sinir hücrelerine yerleşir ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı grip yorgunluk hastalık hallerinde ,aşırı alkol kullanımı durumlarında ortaya çıkar ve aktive olur.  Uçuk virüsü, bulaşıcı ve ömür boyu vücutta kalır.  Ortak çatal, kaşık, bardak kullanma, enfekte kişi ile öpüşme nadirende hapşırma öksürme ile ortaya bulaşan virüsü kapma ile insanlara bulaşabilir. Ortaya çıkmadan önce oluşacak yerde şişlik, kızarma ve ağrı ile sinyal verir.

Dudaktaki uçuk, ortalama olarak 8-9 günlük bir süreden sonra kendiliğinden geçer.  Tabi bu süreyi ilaç alarak veya doğal birkaç yöntemle azaltabilirsiniz.  Ama uçuğu asla yok edemezsiniz. Uçuk fırsatını bulduğu yer ve ortamı uygun olduğu her zamanda çıkar. Kendimde uçuk çıkaran biri olarak birçok yöntem denedim. Bunlardan ilki uçuğun üzerine peçeteye sarılan buz koymak. Buz iltihabı alıp ağrıyı azaltır. Demlenmiş bir bitki çayını ,ben adaçayı tavsiye ederim güçlü bir antiseptik özelliğinden dolayı, yaraya basmak işe yarayabilir. Yarayı kuru tutmak ise virüsün beslenmesi için uygun ortamdan mahrum bırakacağı için uçuğun iyileşme süresini kısaltabilir. Tüm bu önerileri eklemek istediğim bir güçlü öneri ise ‘vectavir cream’ adında eczanelerde satılan zannımca güçlü bir ilaç. İltihapı kurutarak yarayı kabuklandırıp yaranın iyileşme sürecini gözle görülür bir şekilde hızlandırır. Benim gibi yaraları geç iyileşen kişiler için mutlaka denemesi gereken bir ilaç.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git