Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

05.02.2016
Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

Aşırı sıcak ve ya soğukta kalındığı zaman dudaklarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Dudak uçuğunun tekrar görünmesine engel olunabilecek bir yöntem bulunmamaktadır. Ama uçuğun çıkmasını önleyebilir ve ya çıkan uçuğun en kısa zamanda geçmesini sağlamak mümkündür. Dudak uçuğu bulaşıcı olan bir rahatsızlıktır. Eğer dudağınızda uçuk meydana gelmişse yapmamanız gereken şeyler vardır.

Dudak kuruluğu ya da dudak kenarında meydana gelen enfeksiyonlardan kaynaklanan uçuk, hem canınızı acıtan hem de güzelliğinize gölge düşüren bir sağlık problemidir. Peki, uçuğu geçirmenin yolları nelerdir?

Doktor Kontrolü

Dudakta çıkan uçuk için büyük çözüm yakma usulüdür. Diş hekimlerinin yardımı ile dudak kenarında oluşan uçuktan çok kolay bir şekilde kurtulmanız mümkündür. Yakma usulü dudak kenarında çıkan uçuğun sıcak bir cisim değmesi ile yok olmasıdır. Bu bir çok kişiye korkutucu gelebilir. Bu nedenle ne yazık ki bir çok insan bu çözüm yolundan kaçınmaktadır fakat sürekli olarak çıkan uçuğa en iyi çözüm yolu budur. Kesin ve etkili bir çözüm yolu arıyor iseniz yakma usulünü mutlaka denemelisiniz. Dudak kenarında çıkan uçuğa en iyi çözüm yolu budur.

Tuz

Islak olan parmağınızı bir miktar tuzun üzerine koyun. Daha sonra tuzlu parmağınızı uçuğunuzun üstüne koyarak 30 saniye bekleyin. Uçuğun üzerine kompres yapın. Soğuk poşet çay torbalarını gün içerisine 3 ve ya 4 kez uygulayın. Bir parça pamuk üstüne limon suyu damlatın ve uçuğun üzerine koyarak 30 saniye bekletin.

Soğuk Kompres

Uçuk dudakta oluşturduğu ağrının yanı sıra zaman zaman acı ve sızlamalara da sebep olabilmektedir. Bölgeye soğuk kompres yapılmasında da fayda vardır. Soğuk kompres için uçuk çıkan bölgeye buz uygulanması ve biraz bekletilmesi gerekir. Böylece bu bölge soğutularak uçuğun dağılması ve şişmesi önlenmiş olacaktır.

Süt

Süt de uçuğun çözümünün saklı olduğu besin maddelerindendir. Temiz bir pamuğa soğuk süt damlatıp 2-3 dakika süre ile dudağınızın üzerinde tutun. Sabah ve akşam uçuk geçene kadar bunu tekrarlayın. Aloe vera jeli, geçmeyen deri hastalıklarının çözümüdür çoğu zaman. İşte uçuk tedavisinde de karşımıza çıkıyor. Uçuk üzerine bir çay kaşığı aloe vera jelini direkt olarak uygulayabilirsiniz.

Vanilya

Vanilya özü, uçuk virüslerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller. Vanilyayı pamuklu çubuğun ucuna sürerek direkt olarak dudağınıza uygulayabilirsiniz. Günde dört kez, bir iki dakika vanilyayı uçuk üzerinde bekleterek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ekinezya

Bilindiği üzere ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile tanınan bir besin maddesidir. Uçuk çıkmasına karşın vücudunuzu da güçlendirecek ve koruyacaktır.

Uçuk Kremleri

Eczaneden alınan uçuk kremleri uçuklu bölgeye uygulanırsa daha çabuk tedavi edilmiş olacaktır. Gece yatmadan önce ve gün içinde uygulayabilirsiniz.

Sıcak Tahta Kaşık

Uçuk çıktığında kullanılan bir diğer yöntem de ocakta ısıtılan sıcak tahta kaşığın uçuk çıkan bölgede bekletilmesine dayalı tedavi yöntemidir. Bu yöntem hemen hemen bütün insanlar arasında bilinen en kolay yöntemdir. Bu yöntemde uçuğun sıcaktan etkilenerek tedavi edilmesi ve vücudun diğer bölgelerine da dağılması önlenmiş olacaktır.

Nemlendirici Krem

Dudak kenarında çıkan uçuğu kısa süre içinde geçirmenin başka bir yolu ise, her gece yatmadan önce nemlendirici bir krem kullanmaktır. Nemlendirici krem sürmek dudak kenarında çıkan uçuğu kalıcı olarak geçirir. Dudak kenarında çıkan uçuğa en etkili çözüm yollarından biri de budur. Dudak kenarında oluşan uçuk kuruduğu zaman sertleşir ve iyileşmesi de daha fazla zaman alır. Bu nedenle en iyi çözüm yolu sürekli olarak uçuğu nemlendirmek ve yumuşamasını sağlamaktır. Böylece çok daha kısa süre içinde dudak kenarında çıkan uçuğunuz kendiliğinden geçecektir. Nemlendirici krem dışında vazelin kullanmakta etkili olacaktır. Her gece yatmadan önce ve her sabah uyandığınızda dudak kenarında uçuğun üzerine az miktarda vazelin sürmeniz uçuğun çok daha kısa süreler içinde yok olmasını sağlar.

Sarımsak

Özellikle antibiyotik bakımından güçlü olan sarımsak bitkisinin uçuğa iyi geldiğini hangi birimiz bilir ki? Sarımsak uçuğun derde devasıdır. Küçük bir sarımsağı uçuğunuzun üzerine fazla bastırmadan hafif masaj yaparak, sarımsak suyunun tüm uçuğunuza değdiğinden emin olarak belli bir süre kadar masaja devam etmenizi öneririz. Bu yöntemle uçuğunuzun iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera cildimizde meydana gelen yaraların hızlı bir şekilde iyileştirmesi konusunda son derece güçlü bir bitkidir. Aloe vera içerikli doğal kremleri uçuğunuzun üzerine uyguladığınızda, uçuğunuza hemen fayda sağladığını sizlerde göreceksiniz.

Melisa Otu

Melisa otunun virüs enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. Melisa otunu hem çay olarak içebilirsiniz hem de soğutulmuş çay halini temiz bir pamuk yardımıyla uçuk olan bölgenize sürerek, sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sarı Kantaron

Sarı kantaron otu uçuğa neden olan virüs enfeksiyonlarının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle bu bitki cilt lekelerine de iyi gelmektedir. Sarı kantaron otu yağını direkt uçuğunuzun üstüne kullanmanızın yanda ayrıca da çay olarak da tüketebilirsiniz.

Limon

Uçuğa en iyi gelen yöntemlerden bir tanesi de kesinlikle limondur. Özellikle limonun posası sorunlu olan bölgeye sürüldüğü zaman, uçuk fazla büyümeden müdahale etmesine ve tamamen ortadan kaldırmasına yardımcı olmaktadır.

Nane Yağı

Su ile temizlediğiniz uçuğunuzun üzerine; bir miktar pamuğu önce suya daha sonra nane yağına batırdıktan sonra uçuğun üstüne sürün. Gün içerisinde 2 kez uygulayın.

Isırgan Otu

Bir miktar ısırgan otunu bir bardak suyun içine koyup kaynatın. Soğuduktan sonra uçuğun üstüne koyarak tedavi edebilirsiniz.

Mısır Nişastası

1 kaşık suyun içerisine 1 kaşık mısır nişastası ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı macun kıvamına getirdikten sonra uçuğun üzerine sürün. Yatmadan önce uygulayacağınız bu macunu uyandığınızda çok nazik bir şekilde durulamaya özen gösterin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürekli olarak ağız bölgesinde uçuk çıkan kişilerin bağışıklık sistemlerinin oldukça düşük olduğu genel olarak bilindiği için bu kişilerin kendilerine daha fazla önem göstermesi gerekmektedir.

Uçuk çıkmadan bölge, önce gerilmeye ve şişmeye başlayacağından dolayı kişiye rahatsızlık verebilir. Ayrıca uçuklu bölge ile sürekli olarak oynamamak gerekir. Uçuk bölgesi mikroorganizmalara oldukça açık ve oldukça hassas bir bölge olduğu için ellerden mikrop kapma durumu olabilir. Bu durumda uçuk hemen geçmeyecektir. Tedavi süresi uzayabilir.

Şimdi sizlere vereceğimiz birkaç losyon tarifi ile dudakta çıkan uçuğu iyileştirmek için birkaç yol edinmiş olacaksınız. Kanamalı uçuğunuz var ise 1. losyonu tercih etmenizi öneririz.

Eğer bebek sahibiyseniz kesinlikle uçuk çıkmış dudağınızla bebeğinizi öpmeyin. Öpmeyle uçuk virüsünün bebeğinize geçmesine neden olursunuz. Uçuk bebekler için çok tehlikelidir. Uçuğunuza elinizle dokunmayın. Çünkü dokunduğunuz uçuğunuzun başka bölgelere bulaşmasına sebep olursunuz. Uçuğunuza dokunduktan sonra hemen ellerinizi dezenfekte edici sabunla yıkayın.

Diş fırçası uçuk virüslerinin taşınabilmesi için en ideal araçtır. Bu sebeple uçuk çıktığı anda diş fırçanızı değiştirmeniz, uçuğun yayılmasının önüne geçecektir. Uçuk sorununu ortadan kaldırdığınızda da fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Dudak Uçuğu İçin Losyon Önerileri

Losyon 1

Malzemeler:

 • 3,5 su bardağı su
 • 15 gram ceviz yaprağı
 • 10 gram meşe kabuğu

Yapılışı:

Malzemeleri karıştırarak orta ateşte 15 dakika kaynatın, daha sonra ateşten alıp çatal ile ezin, soğumasını bekleyin ve uçuğun üzerine bastırın. Meşe kanama durdurmalar da yardımcı olduğu için tercih edilir. Özellikle kanamalı uçuk tedavisi üzerinde çok etkilidir.

Losyon 2

Malzemeler:

 • 2 su bardağı su
 • 1 adet soyulmuş elma

Yapılışı:

Malzemeleri orta ateşte kaynatmaya başlayınız, kaynadıktan sonra kısık ateşe alıp 10 dakika daha kaynatmanız gerekiyor. Ateşten aldıktan sonra ılımasını bekleyin ve uçuğun üzerine pamuk yardımı sürebilirsiniz. Gün içerisinde tekrarlamanız daha etkili sonuç verecektir. Uçuğu iyileştirmek için etkili losyonlardan biride elmalı olandır.

Losyon 3

Malzemeler:

 • 1 adet elma

Yapılışı:

Elmayı rendeleyip elde edilen suyu pamuk yardımı ile uçuğa sürebilirsiniz. Dudakta çıkan uçuğun geçmesi için üzerinin sürekli nemli tutulması önemlidir.

Losyon 4

Malzemeler:

 • 1 su bardağı su
 • 1 tutam ısırgan otu

Yapılışı:

Malzemeleri orta ateşe alarak kaynatın, bir taşım kaynattıktan sonra ateşten alıp soğumaya bırakın. Soğuyan ısırganlı suyu pamuk yardımı ile uçuğa sürebilirsiniz.

Losyon 5

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı kaynatılmış su
 • 1 tutam mayıs papatyası

Yapılışı:

Malzemeleri karıştırıp demlemeye bırakın, soğuduktan sonra süzüp uçuklu bölgeye 4-5 sefer olmak üzere uygulanır.

Losyon 6

 • 1 kaşık şap tozu, birkaç damla zeytinyağı ve limonu dörtte bölerek karıştırın. Daha sonra bu karışımı uçuğun üzerine koyun.
 • 1 diş sarımsağı, bir miktar bal, 3 adet soğan arpacığı ve 1 yemek kaşığı alkolü karıştırın. Ceviz yaprağını 3 bardak suyu ve 10 gr. meşe kabuğunu karıştırıp kısık ateşte kaynatın. Kaynayan karışımı püre haline getirin. Soğuduktan sonra uçuğunuzun üzerine koyun.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.