Dudak Kenarında Uçuk Neden Çıkar ?

Dudak Kenarında Uçuk Neden Çıkar ?
10 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 711 kez okundu.

Uçuk insan vücuduna 0-5 yaşları arasında gelir ve ağız çevresinde küçük kırmızı kabarcıklar şeklinde görülür bazı çocuklarda ciddi enfeksiyonlar halinde ağız içinde diş etlerinde de gözlenebilir. Genel olarak ağızın daha az hareket eden bölgelerinde oluşan yaradır. Bu uçuk virüsünün tıptaki adı Herpes simpleks’ tir. Sinir hücrelerine yerleşen bu virüs birçok insanda görülen uçuk sebebidir. Bazı insanlar virüsü aldığı halde yaşamları boyunca uçuk çıkarmaz fakat bazılarında bağışıklık sistemine bağlı olarak uçuk çıkmaktadır, bağışıklığın düştüğü zamanlarda kendini tekrar eden bir virüstür.

  • Soğuk algınlığı, grip
  • Stres, yorgunluk ve uykusuzluk 
  • Kadınlarda dönem dönem gerçekleşen hormonal değişiklikler 
  • Ağır diyabet hastalığı 
  • Fazla güneş ışığına maruz kalma
  • Aşırı alkol kullanımı 
  • Fazla miktarda A vitamini alınımı
  • Gerekli hijyen ortamının sağlanmaması gibi durumlar uçuğun oluşmasını tetikleyen etkenlerdir.

Uçuk bulaşıcıdır ve açık olan yaranın kapanma süresince çeşitli yollarla bulaşabilir, uçuk olan kişiyle aynı havlu, çatal, kaşık kullanımı ve bu kişiyle genital olarak temas etmek uçuğun bulaşmasını sağlayan faktörlerdir.

sürekli uçuk çıkması
Uçuk belirtileri, son 12 saat içerisinde dudağın belirli bir bölgesinde kaşınma, yanma gibi hisler oluşur. Daha sonra sırasıyla bu bölgede kızarma, şişme ve sıvı birikmesi ile bir kabarcık oluşmaya başlar. Zaman geçtikçe kabarcık çatlar ve sıvı akışı gözlenir yara halini alıp yavaş yavaş kabuk bağlayıp küçülmeye başlar. Kabuk düşünce uçuklu bölgenin yerine gergin bir doku olduğu görülür ve bölge sonrasında eski haline tekrar geri döner.

Uçuğun aslında kesin bir tedavisi yoktur bağışıklık sistemine kişinin kendisine dikkat etmesine bağlı olarak tekrar eden bir virüstür. Bu herpes simpleks virüsünün iyileşme süresi yaklaşık 2 hafta kadardır ancak çeşitli ilaç ve merhemlerle bu süre daha da kısaltılabilir. Uçuk virüsüne karşı bazı bitkilerde kullanılmaktadır, Ekinezya, oğulotu, propolis, sarı kantaron, ada çağı yaprağı merhem olarak kullanılanlar arasındadır ve uçuklu bölgeye çay ağacı yağı, buz gibi şeyler sürülerek kabarcığın oluşturduğu sızlanma en aza indirilebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git