Dudak Çatlaklarına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Dudak Çatlaklarına İyi Gelen Bitkisel Yağlar
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 629 kez okundu.

Dudak çatlaması pek çok sebepten dolayı kişilerde meydana gelebilmektedir. Dudak çatlaması çok normal bir durumdur (sık karşılaşmamak koşulu ile) fakat bu çatlama sürekli olarak meydana geliyorsa neden olduğundan kuşkulanmalı ve bir doktora başvurulmalıdır. Kendi yöntemlerimiz ile evde dudak çatlamasına bitkisel tedavi yapmamız mümkündür. Şimdi dudak çatlakları için doğal yöntemler nelerdir, biraz bahsedelim.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir ?

Hindistan Cevizi Yağı

Uzun zincirden oluşmuş bir yağ asidine sahip olan Hindistan cevizi içerisinde diğer bitkisel yağlardan farklı olarak zincire sahip bir yağ barındırır. Hindistan cevizi yağı bu özelliğinden dolayı cilt içerisinde ya da dışında oluşmuş olan yağ dengesini daha düzenli ve dengeli bir hale getirerek dudak çatlaması tedavisi olarak da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yağ özellikle cilt tarafından çok rahat bir şekilde emildiği için kişilere tavsiye edilmektedir.

Salatalık

Salatalık hem ciltte maske olarak kullanıldığı gibi hem de çatlayan dudaklar da çağrı olarak da kullanılmayı başarmaktadır. Bu yöntemde yıkanıp kesilen salatalıkları dudaklara uygulamak gayet yeterli olacaktır. Böylece salatalık dudaklarınızın nem kaybını önlemeyi başaracaktır. (bu yöntem bitkisel bir yap yöntemi değildir fakat sizlere çok iyi geleceği için listeye eklemek istedik)

Mango Tereyağı

Mango adeta Hindistan yağı gibi çok kuvvetli bir etkiyi dudaklarda göstermeyi başarmaktadır. Mango, sadece çatlaklara iyi gelmekle kalmayıp aynı zamanda dudaktaki kurumalara da çare olmayı başarmaktadır. Mango tereyağının içerisinde oleik asit ve aynı zamanda stearik asit vardır. Bu iki yağ asidi de dudakların nem almasını sağlayıcı bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda dudakların yumuşak bir hale gelmesini de sağlamaktadırlar. Mango tereyağı adeta bir krem sürülür gibi dudaklara sürülür. İçerisinde yer alan oleik asit ve stearik asit sayesinde sebum oluşumu hızlanmaya başlar. Düzenli kullanım sonucunda ise çatlamanın geçmiş olduğu görülür.

Aloe Vera

Aleo vera bitkisinin en önemli özelliği cilt hücresini yenilemektir. Bu sebepten dolayı bu bitki yanık, kızarıklık ya da cilt üzerinde oluşan herhangi bir sorun karşısında rahatlıkla kullanılır. Dudaklarda yer alan çatlamada bu tedavilerden bir tanesidir. Aloe veranın içerisinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi tıpkı mango tereyağında olduğu gibi stearik asit ve aynı zamanda oleik asit bulunmaktadır. Aloe veranın bunlardan farklı olarak içerisinde fazla miktarda su bulundurması onu daha etkili olmasını sağlamaktadır ve diğerlerinden farklı kılmayı başarmaktadır. Aloe veralı krem şeklinde dudağınıza her gün düzenli bir şekilde sürerseniz dudaklarınızın her gün ihtiyacı olan nemi almasını sağlamış olursunuz ve böylelikle hem dudaklarınızın yumuşak bir hale geçmesine hem de nemli bir hale gelmesini meydana getirerek çatlak ya da kuru gibi sorunların ortadan kalkmasını engellemiş olursunuz.

Sebum

Her yerde olduğu gibi dudakların içerisinde de bilmediğimiz birçok yağ bezesi bulunmaktadır Bu bezelerin sebum üretmesi gerekmektedir. Sebum aslında hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar cildin çok fazla ihtiyaç duymuş olduğu bir şeydir. Çünkü sebum cildin her bölgesinin önemli olan ihtiyacını karşılayan çok ama çok önemli yağ enzimi olarak bilinir. Eğer ki cildin sebum üretimi karşılanmış olursa cilt nemini korumuş olur ve daha yumuşak bir hale gelmiş olur. Bunların sonucunda da doğal olarak çatlak ya da kuruluk gibi sorunlar ortadan kalkmış olur. Sebum rahatlıkla cildinizi üzerinden elde edebileceğiniz bir enzimdir. En çok yağın birikmiş olduğu burun kenarlarında elinizde hafif hareketlerle yağları alarak dudaklarınızı uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi oldukça şaşıracaksınız ama emin olun dudağınızın sebum ihtiyacınızı bu şekilde karşılamayı başarabilirsiniz. Bu işlemi yaparken oldukça yavaş hareketler sergilemeye özen göstermeli ve adeta masaj yapar bir biçimde burun çevresinde oluşan sebum yağlarını elde edebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git