Dört Ayaklı Minare / Diyarbakır

Dört Ayaklı Minare / Diyarbakır
2 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 330 kez okundu.

Diyarbakır gezi yazılarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu yazımızda ise Dört Ayaklı Minare’nin tarihi, mimari özellikleri ve buraya nasıl gidileceği hakkındaki bilgileri sizler için düzenledik.

Diyarbakır’a gezmeye gelen ziyaretçilere eşi benzeri olmayan bir yapıdan bahsediyoruz. Gerçek anlamda eşi benzeri yok diyoruz çünkü bu minare tamamen camiden bağımsız olarak, isminden anlaşılacağı üzere dört ayak temel alınarak kendi başına inşa edilmiştir. Yapının minaresinde bulunan yazıtta 1500’lü yıllarda Akkoyunlu Sultanı Kasım Bey’in emriyle yaptırıldığı yazmaktadır. Asıl ismi de yaptıran Akkoyunlu Sultanı Kasım Bey tarafından verilmiştir. Minarenin üzerinde bulunan kitabede Akkoyunlu Sultanı tarafından ve Hacı Ömer oğlu Hacı Hüseyin’in emekleriyle 1500’lü yıllarda yapıldığı bilgisi yer almaktadır.

Şeyh Matar Camii

Dört Ayaklı Minarenin hemen yanında bulunan ve birlikte anılan bu caminin adı Şeyh Matar olarak bilinmektedir. Caminin bu ismi almasının sebebi ise yapıldığı yerde Şeyh Mutahhar adında bir kimseye ait mezarlık bulunmasıdır. Bu sebeple cami Şeyh Matar ya da Şeyh Mutahhar ismiyle anılmaktadır.

Diyarbakır Salnamaleri’nden Şeyh Matar Camii hakkında bilgiye ulaşabiliyoruz. Edinilen bu bilgilere göre minare İslamiyet’ten önce yapılmış olup sağlam ve yüksek bir eser olduğu bilinmekte ayrıca fetihten hemen sonra yan tarafına cami inşa edilip minare göreviyle kullanıldığı bilinmektedir. Günümüze kadar gelmiş ve durumu itibari ile iyi olan camii yörenin kendine özgü taşları ile inşa edilmiştir. Bakıldığında anlaşılacağı üzere yapıda bir sıra beyaz bir sıra siyah taş tasarımı uygulanmıştır. Özellikle güneydoğu Anadolu yöresine ait olan taş mimarisinin izlerini bu yapıda da görmek mümkün. Cami tek kubbeli olup kare plana sahiptir. Caminin mihrabı ile minberi oldukça sade tasarlanmıştır. Şayh Matar caminin en belirgin özelliği minaresidir. Diyarbakır’da böyle minareye sahip ikinci bir cami daha bulamazsınız.

Dört Ayaklı Minare Mimari

Dört Ayaklı Minare adından da anlaşıldığı gibi dört tane kalın ve sade sütun üzerine oturtularak yapılmıştır. Yapının gövde kısmı ise yöreye ait olan beyaz ve siyah taşlarla yapılmıştır. Minarenin üzerinde kitabesi de bulunmaktadır. Minarenin gövdesi kare olmakla birlikte üzerinde petekle birlikte balkon da mevcuttur. Diyarbakır’ın tarihi ve turistik güzelliğinin önemli bir parçası olan dört ayaklı minarenin dört ayağının İslam’da bulunan dört büyük mezhebi yani şafii, hanifi, maliki ve hanbeli mezheplerini temsil etmektedir. Diyarbakır’da bulunan yapı ve tarihi eserlerde kardeşliğin ve beraberlik duygusunun ilmek ilmek işlendiğini göreceksiniz. Dört ayaklı minare gibi birçok yapıda bu iki temel unsurun esas alındığını fark edebilirsiniz.

Dört Ayaklı Minare Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Savaş Mah. Yenikapı sok. No: 25 – Sur / Diyarbakır

Nasıl Gidilir: Minare tam olarak merkezde yer alan Hasan Paşa Hanının yanındaki dar sokağın üzerinde bulunur. Özel araç ile aracınızı merkezde bir yere park edip yürüyerek minareye ulaşabilirsiniz. Hem böylelikle yol üzerindeki diğer tarihi yapıları da görmüş olursunuz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git