Dönem Borcu Nedir ?

Dönem Borcu Nedir ?
31 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 100 kez okundu.

Dönem borcu nedir ? Kredi kartı kullanımı oldukça yaygın olup herkesin cebinde mutlaka en az bir tane bulunmaktadır. Bu durumun yanı sıra kimisi kredi kartı kullanımını gayet iyi bilirken kimisi ise çok iyi bilgisi olmadığı için kredi kartını bilinçsizce kullanabilmektedir. Kredi kartını kullanmanın yanı sıra bazı özelliklerine de dikkat etmek şarttır. Çünkü kredi kartı kullanımı kadar ödeme zamanı da önemlidir. Ödeme zamanının, kart sahibinin gelirine ve aylık alma zamanına denk gelmesi oldukça rahatlatıcı olacaktır.

Peki dönem borcu nedir ve dönem borcunun zamanı değiştirilebilir mi ?

Dönem borcu, bir ay içerisinde yaptığınız harcamaların toplamını kapsayan dönemdir. Buna, iki hesap kesim tarihi arasında kalan dönem de diyebiliriz. Yani bir ay boyunca yaptığınız harcamalar ile hesap kesim tarihi gelene kadar olan zaman dilimi dönem borcu olarak tanımlanabilir.

Daha basit bir tanım ile dönem borcu, hesap kesilmeden önceki yapılan harcamaların ödenmesi zamanını temsil eder. Dönem borcu zamanı ile hesap kesim tarihini aynı zamanda zanneden insanlar yanlış bilgilendirilmiştir. Çünkü hesap kesim tarihi, kartın yenilendiği yani ayın tekrar döndüğü anlamına gelir iken dönem borcu zamanı ise hesap kesim tarihi ile arasında yaklaşık 10 gün vardır.Kredi kartı dönem borcu zamanı tabii ki değiştirilebilir. Dönem borcu zamanınızı aylık alma ya da her hangi bir geliriniz olduğu zamana denk getirmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu durumda öncelikle kredi kartınızı ödemeniz bankalar tarafından kredi notunuzu da yükseltecektir.

Kredi notu

Bankalara olan borcunuzu zamanında ödediğinizde ve hiç bir zaman aksatmadığınızda oluşan nottur. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise bankalar tarafından o kadar iyi bir müşterisiniz demektir. Kredi notunun düşmesi ise bankalara olan borcunuzu zamanında ödememeniz ve aksatmanız demektir. Bu durumda sadece kredi notunuz düşmez aynı zamanda kara listeye de alınabilirsiniz.

Kredi kartı dönem borcu zamanının önemi

Kredi kartı dönem borcunuzu zamanında ödemeniz oldukça önemlidir. Bu önemi şu şekilde de anlatabiliriz. Eğer dönem borcunuzu zamanında ve tam öderseniz banka sizin için bazı puan eklemesi ya da bonus kazandırabilir. Fakat sürekli asgari borcu ödemeniz hem banka için hem de sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Asgari borcu ödemek ilk aylarda daha cazip gelse de sürekli asgari tutar ödemek, hem kredi notunuzu düşürecektir hem de banka tarafından faiz işletilecektir. Bu faiz önce düşük gibi görünse de daha sonra yükselip uçuk bir hal alabilir. Bu duruma dikkat etmelisiniz.

Özellikle bankanın verdiği son ödeme tarihini geçirdiğinizde banka daha yüksek faizler uygulamaya başlayacaktır. Bu durumda zor durumda kalabilirsiniz. Her bankada değişen faiz oranları, cebinizi de zorlayacaktır. Faiz oranlarının yanı sıra asgari borcu ödemek o dönemki borçtan kurtulmak demek değildir. Sadece bu bir erteleme olacaktır. Bu da bütçenizi sarsmayı sadece ileri döneme ertelediniz demektir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta ise ne kadar ileri döneme atarsanız o kadar fazla faiz işletileceğidir. Mümkün oldukça borçlarınızı zamanında ödemelisiniz.

Kredi kartı dönem borcu zamanını siz belirleyebilirsiniz. Bunun için bankanız ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Bunun yerine internet bankacılığını da kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanımı da oldukça basit olduğundan işlemlerinizi hemen halledebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken hesap kesim tarihi belirleme gibi dönem borcu zamanını belirleme de yılda en fazla 2 ya da 3 defa yapılmaktadır. Bu işlemleri yapmadan önce düşünmeli ve hesap yapmalısınız. Daha sonra kesin ve son kararınızı verip öyle değişiklik yapmalısınız. Bu dönem borcu zamanını iyi ayarlamazsanız ödemeleriniz aksayabilir. Bu aksaklıklar da hiç de iyi sonuçlar getirmeyecektir.

Dönem borcu hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, hesap kesim tarihini bilmektir. Bu tarihi bilip takip etmenizde fayda vardır. Hangi ayın borcunu ödediğinizi bilmeli ve ona göre ödeme yapmalısınız. Yani her dönemin borcunu o dönem ödemeye gayret göstermelisiniz. Ödemeyi sarkıttığınız zaman daha sonra tekrar düzene sokmak zaman alacaktır.
  İkinci olarak, harcamalarınızın kontrolünü sağlamalısınız. Yani ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmalı, bütçenizi aşmamalısınız.
 • Unutulmaması gereken nokta ise ödemelerinizi aksattığınız zaman ya da asgari dönem borcunu üst üste ödediğiniz zaman faizin işlemesidir. Faiz ne kadar işlerse o kadar çıkmaza girersiniz. Bu durumda sizi bir müddet sonra hiç ödeme yapılamayacak hale getirebilir. Sonucu olarak ise banka yetkilisi ya da avukatı ile karşı karşıya kalmak olacaktır.
 • Kredi kartı kullanımı hakkında bilgi almak da oldukça önemli ve dikkate alınması gereken bir noktadır. Kredi kartının kullanımı konusunda oldukça bilgisiz olan insanlar vardır. Bu durumda olan insanlar genel itibari ile kredi kartı borcunu ödeyemez duruma gelip banka tarafından ihtar alan kişilerdir.
 • Kredi kartı borcunu ödeyememek, kredi notunuzu düşürdüğü gibi kara listeye de girmenizi sağlar. Bu durum da gayet olumsuz bir durum olacaktır. Kredi ihtiyacınız olduğunda bu durum önünüzdeki ilk engel olacaktır. Bunu unutmamalı ve ona göre dikkatli olmalısınız.
 • Ödeme düzeni de oldukça önemli bir konudur. Ödeme düzeninizi oturtmalı ve aksatmamaya özen göstermelisiniz. Düzen konusu bir defa aksadığında tekrar eski düzeni alması biraz zaman alabilir ve bu durumda bütçeniz de olumsuz etkilenecektir.
 • Hesap kesim tarihi ve dönem borcu zamanını değiştirebileceğinizi unutmamalı ve gelirinize göre zamanı ayarlabileceğinizi bilmelisiniz. Bu durum sizin bütçeniz için gayet olumlu bir durumdur. Hesap kesim tarihiniz eğer yakın bir tarihte ise ve yaptığınız harcama çok acil değilse hesap kesim tarihi geçtikten sonra harcamanızı yapmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Asgari borcu ödemek yerine harcamalarınızı bütçenize göre ayarlamak, kredi kartı kullanımını daha iyi biliyorsunuz anlamına gelmektedir. Asgari borcu ödeyemez duruma geldiğinizde borcunuz faizi ile artacak ve kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır.
 • Son dönemde çıkan kredi kartı taksitlendirme avantajlarını da unutmamak gerekir. Bu durumu kolaylaştırmak için bazı kurumlar vardır. Çok az bir komisyon ücreti ile kredi kartı borcunuzdan kurtulmanız mümkün. Bu çözüm ise kredi kartı ödemelerini aksatmadan yapan, kredi kartının vade farkı kadar limiti olması ve kredi kartı yasal işlem görmemiş olan kişilerde geçerli ve gayet yasal bir yoldur. Taksitli alınan bir eşya gibi düşünebilirsiniz. Bu işlemi yaparken taksit ödüyor gibi kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu işlem kontrol edilebilir olduğu için gayet güvenli olabilmektedir.


Bazı tavsiyeler

 • Kredi kartı harcaması yaparken alacağınız ürüne gerçekten ihtiyacınız var mı diye beş dakika düşünmek oldukça işe yarayacaktır. Bu konuyu göz ardı etmemelisiniz.Bu durumun yanı sıra bir de ödeme planı oluşturmak oldukça işe yarar nitelikte olacaktır. Hem harcamalarınız düzene girecek hem de ödemeleriniz aksamayacaktır.
 • Kredi kartı taksitlendirmesi yapan firmalar ile görüşmek de size faydalı olabilir. Eğer borcunuzu ödemeyecek duruma gelirseniz bu firmalar ile görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • Sistemi bilmek ve kredi kartı kullanımı konusunda bilgi almak da oldukça faydalı olacaktır. Bu konuyu da göz ardı etmemeli ve dikkate almalısınız.

Sonuç

Sonuç olarak baktığımızda ise dönem borcu kavramı bir hayli önemlidir. Bu konuya dikkat etmek de bir o kadar önemlidir. Dönem borcunu zamanında ödemek hem sizin hem de banka açısından oldukça faydalı olacaktır. Zamanında ödenmeyen borçlar, kredi notu ve kara liste açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı gibi sizi de zor duruma sokacaktır. Asgari dönem borcunu ödemenin de çözüm olmadığını unutmamalısınız. Asgari dönem borcunu ödemek sadece borcunuzu erteleyebilir. Ayrıca da faiz oranları ile beraber ertelediği için bu durum oldukça olumsuz olacaktır.

Unutulmaması gereken bir nokta da kredi kartı kullanmadan önce bilgi alınması gerektiğidir. Çoğu insanın bu konuda bilgisiz olması, kredi kartını yanlış kullanımına sebep olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git