Domuz Gribi: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Domuz Gribi: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
12 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 933 kez okundu.

Domuz Gribi Nedir?

H1N1 olarak bilinen bu virüs domuzlarda hastalığa neden olan tip A virüsü insanlarda oluşan solunum yolu hastalığıdır. Artık sürekli dillerde olan domuz gribi ülkemizde 2009 yılında görüldü ve bir çok kişiyi tehdit etmiş durumdadır. Hasta etmesinin yanında ölüme kadar da götürebiliyor. Mevsimsel gribin etkeni olan virüs nedeniyle oluşan bir hastalık olan domuz gribi, genellikle sonbahar sonunda görülür. Domuz gribi H1N1 tipi virüsün vücuda bulaşmasıyla oluşur. Aslında bir grip çeşidi olan hastalığa domuz gribi denmesinin nedeni ise sıklıkla domuzlarda rastlanan grip virüsüne benzemesidir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır ?

Domuz gribi son yılların en tehlikeli ve ölümcül hastalıklarından biridir. Domuzlarda gribe sebep olan bir virüsün insanlara yayılması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Salgınlar genel olarak sonbahar ve kış mevsimlerinde görülür. Zaman içinde farklı tiplerde domuz gribi virüsleri ortaya çıkmıştır. Bu virüslerden bazıları; H1N1, H1N2, H3N1, H3N2’dir. Domuz gribinin tehlikesi istatistiki boyutlara ulaşmış ve görüldüğü dönemde pek çok ölüme de sebep olmuştur. Hastalığın virüsü domuzdan insana ve insandan domuza geçer. Virüsten korunabilmek için domuzlardan uzak durmak gerekir. Yaşanılan yerde domuzlar bulunuyorsa mesela domuz çiftliğinde çalışıyorsanız, yaşam alanını domuzlardan mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Bu hastalık Meksika’da ortaya çıkmıştır ve domuzlarda görülen bir virüse çok benzediğinden domuz gribi denmiştir. Domuz gribi insandan insana bulaşabilir.

Domuz Gribi Nedenleri Nelerdir ?

İnsandan insana öksürme, hapşırma, tokalaşma, öpüşme, başkasının bardağından su içme- tabağından yemek yemek gibi durumlarda bulaşır. Domuz gribinin nedenleri arasında mevsimsel gribin ağır geçirilmesi vardır. İnsandan insana bulaşıcı bir hastalık olan domuz gribi, H1N1 virüsü ile temas ile oluşur. Bu hastalığa yakalanan kişinin öksürürken veya hapşırırken etrafa bu virüsleri yayması nedeniyle diğer insanlara bulaşır. Özellikle temasın çok olduğu otobüs kapıları, asansör düğmeleri, restorandaki masalar sandalyeler bu virüsten bolca barındırmaktadır. Bu tip virüs içeren eşyalara dokunup elini ağzına veya burnuna götürürse bu hastalık bulaşmış olur. Domuz gribinin kuluçka süresi bir hafta kadardır.

İlk olarak grip adının ‘domuz’ olması, domuz eti yiyen bir insana bulaşan bir grip türü olduğundan dolayı değildir, domuz gribi denmesinin sebebi domuzlarda görülen bir virüs türü olduğu içindir. Domuz gribinin normal gripler gibi yayıldığı düşünülmektedir. Solunum yoluyla, yakın temas öksürük ve hapşırmayla bulaşır. Kalabalık ortamlarda çok dikkat edilmelidir, çünkü gribe bulaşan bir insanın hapşırırken bulaştırdığı virüsler çok çabuk yayılabilir.

Metroda oturduğunuz sandalyede, otobüste tutunduğunuz bir direkte, bir kafede otururken içtiğiniz bardakta olabilir, farkında olmadan dokunduktan sonra ellerinizi ağzınıza, burnunuza götürmenizle virüsü bulaştırmış olabilirsiniz. Domuz gribinden kendinizi korumak istiyorsanız temiz olmak zorundasınız, bu tarz yüzeylere dokunurken dikkat etmelisiniz. Hasta kişiler ile mesafeli durmalısınız. son olarak el temizliğinize çok dikkat edin, bol bol yıkayın, ağız burun temasına dikkat edin, temiz mekanlarda bulunmaya özen gösterin!

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir ?

Domuz gribi belirtileri normal grip belirtileriyle aslında aynıdır. Domuz gribinin en önemli belirtisi 38 dereceye çıkan yüksek ateş. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ayrıca günlük hayatta gelen vücut ağırlığı ile domuz gribinin diğer belirtileridir. Titreme, halsizlik ve baş ağrısı domuz gribi teşhisin konulmasında belli olan diğer etmenlerdir. Domuz gribi hastalığı çok ileri seviyeye gelen kişilerde ishal ve mide bulantısı gibi diğer etmenlerde etkilidir. Bu belirtiler normal gripte de olur ama domuz gribinde bu belirtiler, normal gripte olduğu gibi yavaş yavaş ortaya çıkmaz. Bir anda çıkar ve daha yüksek ateşlenme olur.

Domuz gribi çoğunlukla aniden gelen ateş, baş ağrısı, gözlerde meydana gelen kızarma ve sulanma, halsizlik, kas ağrıları gibi belirtiler ile başlar ve hemen önlem alınmaz ise ölümle de sonuçlanabilir. Bu belirtiler üç gün boyunca sürüyor ise bu tanı konulur. Domuz gribi, çocuklarda ve yetişkinlerde, ağır geçirme derecesine göre farklı belirtiler göstermesine rağmen genelde aynı belirtilere sahiptir. Diğer belirtileri arasında yoğun baş ağrısı, yorgunluk, üşüme, şiddetli boğaz ağrısından kaynaklı yutkunamama, öksürük, vücut ağrısı, kusma da sayılabilir.

Kişide aşağıda yer alan domuz gribi belirtileri varsa eğer hastahaneye gitmelisiniz. Eğer ki domuz gribine yakalandıysanız PCR yöntemi ile tanı konulur. Doktor tarafından ilaç verilebilinir. Bu ilaçlar reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

 • Öksürük: Kuru öksürük görülür ve balgamsız olur.
 • Burun akıntısı: Normal gribe göre daha az burun akıntısı olur.
 • Sıtma: Bu hastalığa yakalananlarda sıtma hastalığı da görülür.
 • Nefes darlığı: Aşırı derecede, açı çektirecek şekilde nefes darlığı görülür.
 • Erişkinlerde bilinç bulanıklığı da görülmektedir.
 • Erişkinlerde sık sık kusmada meydana gelir.
 • Çocukların vücutlarında solgunluk veya morarma da görülür.
 • Çocuklarda uyarıcılara verilen cevap azalır ve uykuya meyil artar.
 • Çocuklarda ateşlenmeyle beraber döküntü de görülür.

Çocuklarda Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda domuz gribinin belirtileri ise nefes alamama, iştahsızlık, sürekli uyku isteği, seslendiğinizde sizi algılayamama, yüksek ateş, vücutta döküntüler, ten renginde sararma veya morarma ve huzursuzluk hissidir. Yetişkin bireylerde domuz gribinin belirtileri olarak zor nefes almak veya nefes alamama, morarma, bilinç bulanıklığı da görülebilir.

Bebeklerde Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir ?

Yeni çıkan grip aşıları domuz gribine karşı da bağışıklık sağlamaktadır, böylece hafif belirtilerle hastalığı yenmek mümkündür. Bu sebeple 6 aylık ve sonrası bebeklerde aşılama önemlidir. Mevsimsel grip semptomları ile neredeyse aynı semptomlar gösterir.

Domuz gribi 6 ay ve 3 yaş aralığı çocuklarda diğer grilerden farkı olmadığı için ayrıt edilmesi zor ve tanısı geç konulmakta olan bir griptir. Burun akıntısı, öksürük gibi belirtileri ile bebeklerde kendini göstermektedir. Bu durumun daha da üst seviyeye çıkma haline ise ishal ve kusma beraberinde gelir. Bebeklerde domuz gribi belirtileri ise, uykusuzluk başta olmak üzere, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlıktır. Ayrıca bebeklerde ciltte morarma, yemek yememe durumu, cilt solgunluğu gibi diğer üst seviye belirtiler de kendini göstermektedir. Bağışıklık sisteminin çok düşük olduğu bebeklerde domuz gribi daha çabuk bulaşmaktadır. Buna 2 yaş ve altı grubunda ki bebekler de dahildir.

Yeni doğan bebekler ilk altı ayda olanlarda ise domuz gribi belirtileri daha farklı seyreder. Bu bebeklerin korunması için aşıda uygulanamadığından riskleri daha fazladır. Belirtileri genellikle emmede azalma, emmeme, sakin ve uyku hali gibi bebek bebekliğini yapmıyor ise bir doktora götürülmesi gerekir.

 • Eğer bebeğiniz 3 aydan küçükse ve ateşi yüksek seyrediyorsa,
 • Ciddi bir huzursuzluk veya asabiyet gösteriyorsa,
 • Sıvı tüketimi azalmış ve sıvı alımı konusunda isteksizse,
 • Yutkunma zorluğu ve boğaz ağrısı gözleniyorsa,
 • İştahsızlık varsa,
 • Ateşle beraber vücudun herhangi bir bölgesinde kızarıklık görülüyorsa
 • İyileşme gösterdikten kısa süre sonra daha kötü ateş veya öksürük oluşumu gözleniyorsa,
 • Titreme geçiriyorsa,
 • Yorgunluk ve vücut ağrıları mevcutsa,
 • Hızlı soluk alma veya soluk almada güçlük yaşıyorsa,
 • Uyanmada zorluk yaşıyorsa,
 • Cildi mavi-mor renkte ise,
 • Odaklanamıyor veya herhangi bir etkileşime girmiyorsa, mutlaka doktorunuzu arayınız.

Astım veya şeker hastalığı gibi kronik durumu olan bebeklerin ve çocukların daha ciddi şekilde hastalanabileceği göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka grip aşıları yaptırılmalıdır. Kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, bulaşma riskini önlemek için evde ortak kullanım eşyalarına dikkat edilmeli, iyileşme gözlenene kadar evde istirahat edilmeli ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.

Domuz Gribi Tedavisi

Domuz gribi hastalığının tedavisi; hasta olan kişilerden uzak durulmalı, her gün eller belirli aralıklar ile sabun ile sık sık yıkanmalıdır. Ve yüzeyler sürekli temizlenmelidir. Aşı olmak hastalığın ağır geçmesini engeller. Aşı bir yıl önceden dolaşan etraftaki virüslerden hazırlanır. Peki kimler domuz gribi aşısı olmalıdır ? 65 yaş üstü kişiler, yaşlı bakım evlerinde kalan kişiler, astımlı olan kişiler, kronik hastalığı olan kişiler, diyabet, renal bozukluk, uzun süreli aspirin kullananlar, gebeliğin ikinci ve üçüncü dönem trimesterinde olacak olan kadınlar, bazı yerlerde çalışanlar özellikle sağlık çalışanı, ev ziyaretleri yapan kişiler, risk taşıyan ev halkı Hıv ile mutlaka kişiler aşı yaptırmalıdır. İlaç tedavisi de bir süreliğine etkilidir. Virüs domuzlardan başka canlılara da bulaşmaktadır bu bulaşan virüs genler etkileşim yaşatır. Ölümcül vakalar 25-45 yaş arasında yaygındır. Bu hastalıktan korunmak için mutlaka hijyenik bir alanda bulunmaya özen gösterin En önemli yoldur temiz olunmasıdır. Biriyle tokalaşarak da bu hastalık ortaya çıkabiliyor. daha etkili yöntemler bulunmaya çalışılıyor ve ABD konuda yoğun sağlık araştırmaları yapmaktadırlar. Önlem alındıkça bu domuz gribi azalma eğilimine girmiştir. Aileden biri hasta ise mutlaka o kişiden belirli şekilde uzak durup yakınlaşmamanız temas kurmamaya özen göstermelisiniz.

Öncelikle domuz gribi tanısı konulmalıdır. Domuz gribi hastalığından yaşamını yitiren kişiler domuz gribini normal grip gibi anlamış ve doktora gitmeden kendi başlarına normal şekilde atlatmaya çalışmışlardır. Bu belirtiler sizde veya çocuğunuzda varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktor kontrolü altında hastalığın tanısı koyulmalıdır ki, domuz gribi tanısı da burundan veya boğazdan alınan numuneler ile test edilip belirlenir.

Genellikle küçük çocuklar, yaşlı bireyler, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler domuz gribi hastalığının risk grubundadır. Bu hastalığın nasıl tedavi edildiğini açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki domuz gribinden kendinizi korumalısınız. Eğer kendinizi grip hissediyorsanız bu koruma unsurları yaparak kendinizi domuz gribinden korumalısınız. Ellerinizi sık sık sabunla yıkamak, kullandığınız peçete ve mendilleri bir defa kullanmak, iyice dinlenmek, başka kişilere bulaştırmamak adına evinizden çıkmamak. Ev eşyalarınızın ve kıyafetlerinizin temizliğine dikkat etmelisiniz. Bulunduğunuz mekânı havalandırmalı, kirli ellerinizi hiçbir yere sürmemeye dikkat etmelisiniz. Yattığınız çarşaf, nevresim takımı gibi vücudunuzun temas ettiği eşyaları başka biriyle paylaşmayın. Deterjanla temizlemek virüsün ölmesine yeterli gelecektir. Eğer mecburen başka kişilerle aynı ortamda bulunmak zorundaysanız maske yardımıyla hem kendinizi hem etrafınızdakileri domuz gribinden korumalısınız. Domuz gribi tedavisinde kendi başınıza ilaç almamaya dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun size verdiği reçeteli ilaçlar dışında ilaç almamaya özen gösterin.

Bebeklerde Domuz Gribine Karşı Ne Yapılmalıdır ?

Bebeklerde domuz gribi için aşı pek tercih edilmez. Bunun yerine çocuğun domuz gribine karşı önlem olarak yapması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar ilk başta annenin temiz olmasıdır. Anne eğer bebeğin temizliğine dikkat ederse bebek için iyi bir önlem olacaktır.

Anne mutlaka hijyen kurallarına uymalı ve bebeğini temiz ve iyi bir ortamda tutmalıdır. Bebeğin el temizliğine önem verilmelidir. Oyun sonrası her zaman temizliği yapılmalıdır. Ayrıca bebeğe verilen anne sütü bebeği koruyacak olan bir diğer tedbirdir.

Öncelikle söylenmesi gereken, bu hastalıkta insanlar tarafından bulaşıcı risk taşıyan bir tür. Bulunduğunuz ortam ne kadar kalabalık ise, domuz gribine de yakalanma olasılığınız o kadar fazla demektir. Bu yüzden bir şey olmaz deyip te tedbiri elden bırakmamanız gerekir. Çünkü, hepimiz gün içinde mutlaka kalabalık ortamlara girip çıkarız, en olmadı eve giderken bindiğimiz otobüs bile bunun için büyük risktir. İnsandan insana çok hızlı bir biçimde bulaşır ve hemen etkisini gösterir. Daha sonrasında, belki o anda hiç düşünmeyiz ama elimizin değdiği yerlerden dahil vücudumuza bu virüsü almış olma olasılığımız da pek muhtemel olabilir. Bu yüzden mümkün mertebe ellerimizle hiçbir yere temas etmemeliyiz. Bu virüsten korunmak için neler yapmamamız gerektiğini söyledik peki bu virüsten korunmak için neler yapmalıyız?

Burada en temel ve önemli hususlardan biri de hijyendir. Ellerimizi fırsat bulduğumuz her zaman dilimi içinde yıkamalıyız, dışardan geldik diyelim veya en önemlisi hapşırdık; hiç vakit kaybetmeden ellerimizi güzelce bol su ve sabun eşliğinde yıkamalıyız. Hatta pek tabi su gibi etkili olmasa da yanımızda her daim pürel taşımaya özen göstermeliyiz, olası virüslerin bedenimize nüfuz etmemesi için.. Bir diğer önemli unsur; aşıdır. Mutlaka ve mutlaka aşı olunması gerekmektedir. Nasıl ki yeni doğan bebeklerimize hastalıklara dirençli olması için belirli dönemlerde aşılar yaptırıyoruz. İşte bu gribin aşısını olmak ta o kadar önemli. Çünkü, bulaşma olasılığı çok fazla olan bir grip, biz çoğu zaman hep insanlarla iç içeyiz yani aslında hep bir risk altındayız. Bu nedenle aşı olmayı ihmal etmememiz gerekiyor . Tabi ki bu bahsettiklerimizin yanı sıra bedenimizi çeşitli vitaminlerle beslemeliyiz. Mesela, içinde C vitamini bolca bulunan karalahana, ahududu, domates, çilek ve daha çok çeşitli besinler tüketmek burada çok yerinde olacaktır. Bir diğer husus; bu grip türü en fazla boğazda enfeksiyonun artması ile oluşacağından, mümkün mertebe o bölge için daha hassas olmalıyız ve eğer bu hastalığın tesir göstermesini istemiyorsak bahsedeceğim basit olan bu metodu uygulamamız da çok etkili olacaktır. Sadece günde bir defa yapmış olduğunuz gargara işlemi sizin bu virüsten korunmanıza bir adım daha yardımcı olacaktır.

Domuz Gribinden Nasıl Korunulur ?

Domuz gribine yakalanmak istemiyorsanız öksürürken veya hapşırırken kesinlikle elinizi mendille kapamalısınız. Ellerinizi temiz tutmalı, yıkarken de su ve sabunla yıkamalısınız. Odanızı, bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmalısınız. Domuz gribi tanısı konulduysa diğer insanlara bulaşmaması için uzak durmalısınız. Domuz gribi içme sularından, havuz sularından bulaşmaz. Domuz gribine karşı yapılacak en iyi önlem genelde domuz gribi aşısıdır. Fakat aşı genelde herkes için tavsiye edilmemektedir. Fakat 6 ve 24 yaş aralığı insanlar için yapılabilir bir iğne olacağı belirtilmiştir.

Peki, grip başkasından bulaşmasın diye ne yapılmalıdır ? İyi uyumak, stresten uzak durmak, bol su tüketme gibi durumlar domuz gribine karşı iyi bir engel olacaktır. Öksürük ve hapşırıktan sonra ellerinizi bol su ile yıkayınız. Kimseyle öpüşmeyin ve ya tokalaşmayın. Öksürdüğünüz ve ya hapşırdığınızda burnunuzu bir peçete ile kapatınız. Ayrıca emziren annelerde domuz gribi bebeğe sütle geçmez. Yalnızca annenin emzirirken maske takması, tedbir açısından önemlidir. Domuz gribi normal gribe benzerlik gösterdiği için farkına varmak çok zor olabilir. Fakat sizler gerekli önlemi alırsanız sizler için iyi olacaktır.

Çocuklar da ise domuz gribinin acil yardım gerektirdiği durumlar ise, hızlı ve ya zor nefes alabilme, vücutta yaşanan yorgunluk ve morarma, huzursuzluk, kusma ve ayrıca uykusuzluk gibi durumlardır. Domuz gribine karşı koruma ilk önce temiz olmakla başlar. Daha sonra ortamlara girince mendil kullanmalıyız. Eğer domuz gribi belirtileri yaşanıyorsa hasta, en kısa sürede doktoruna başvurmalıdır.

Domuz Gribine Hangi Bölüm Bakar ?

Genelde acil bölümünde yer alan doktorlar bu hastalıkla ilgilenir. Bu hastalıkta PCR denilen özel bir labaratuvar testi uygulanmaktadır. Hasta olan birey hastaneden özel önlemler alınarak tedavi altına alınır. Bu hastalık için özel ilaçlar ve belli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu bakımdan hastalığın hızlı seyretmesi nedeniyle evde tedavisi mümkün değildir. Hastalığın iyileşme sürecinde en önemli olan unsur dinlenmedir. Çünkü bu hastalık vücudu haddinden fazla yorgun bırakacaktır. Domuz gribi tehlikeli bir hastalıktır. Ancak erken teşhis ve doğru tedavi yöntemi hastalığın iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Bu yönüyle en ufak belirtide tedavi için hastaneye gitmek gerekecektir. Bu süreçte kesinlikle bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Diğer yandan bu hastalığı atlatan kişi bağışıklık kazanacaktır ve bir daha bu hastalığa yakalanmayacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git