Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır ve Bulaşır ?

Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır ve Bulaşır ?
12 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 668 kez okundu.

Domuz gribi son yılların en tehlikeli ve ölümcül hastalıklarından biridir. Domuzlarda gribe sebep olan bir virüsün insanlara yayılması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Salgınlar genel olarak sonbahar ve kış mevsimlerinde görülür. Zaman içinde farklı tiplerde domuz gribi virüsleri ortaya çıkmıştır. Bu virüslerden bazıları; H1N1, H1N2, H3N1, H3N2’dir. Domuz gribinin tehlikesi istatistiki boyutlara ulaşmış ve görüldüğü dönemde pek çok ölüme de sebep olmuştur. Hastalığın virüsü domuzdan insana ve insandan domuza geçer. Virüsten korunabilmek için domuzlardan uzak durmak gerekir. Yaşanılan yerde domuzlar bulunuyorsa mesela domuz çiftliğinde çalışıyorsanız, yaşam alanını domuzlardan mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Bu hastalık Meksika’da ortaya çıkmıştır Domuzlarda görülen bir virüse çok benzediğinden domuz gribi denmiştir. Domuz gribi insandan insana bulaşabilir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır ?

İnsandan insana öksürme, hapşırma, tokalaşma, öpüşme, başkasının bardağından su içme- tabağından yemek yemek gibi durumlarda bulaşır.

İlk olarak grip adının ‘domuz’ olması, domuz eti yiyen bir insana bulaşan bir grip türü olduğundan dolayı değildir, domuz gribi denmesinin sebebi domuzlarda görülen bir virüs türü olduğu içindir. Domuz gribinin normal gripler gibi yayıldığı düşünülmektedir. Solunum yoluyla, yakın temas öksürük ve hapşırmayla bulaşır. Kalabalık ortamlarda çok dikkat edilmelidir, çünkü gribe bulaşan bir insanın hapşırırken bulaştırdığı virüsler çok çabuk yayılabilir.

Metroda oturduğunuz sandalyede, otobüste tutunduğunuz bir direkte, bir kafede otururken içtiğiniz bardakta olabilir, farkında olmadan dokunduktan sonra ellerinizi ağzınıza, burnunuza götürmenizle virüsü bulaştırmış olabilirsiniz. Domuz gribinden kendinizi korumak istiyorsanız temiz olmak zorundasınız, bu tarz yüzeylere dokunurken dikkat etmelisiniz. Hasta kişiler ile mesafeli durmalısınız. son olarak el temizliğinize çok dikkat edin, bol bol yıkayın, ağız burun temasına dikkat edin, temiz mekanlarda bulunmaya özen gösterin!

Domuz Gribi Hastalığı Nasıl Anlaşılır ?

Domuz gribi belirtileri normal grip belirtileriyle aslında aynıdır. Domuz gribinin en önemli belirtisi 38 dereceye çıkan yüksek ateşiniz. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ayrıca günlük hayatta gelen vücut ağırlığı ile domuz gribinin diğer belirtileridir. Titreme, halsizlik ve baş ağrısı domuz gribi teşhisin konulmasında belli olan diğer etmenlerdir. Domuz gribi hastalığı çok ileri seviyeye gelen kişilerde ishal ve mide bulantısı gibi diğer etmenlerde etkilidir. Bu belirtiler normal gripte de olur ama domuz gribinde bu belirtiler, normal gripte olduğu gibi yavaş yavaş ortaya çıkmaz. Bir anda çıkar ve daha yüksek ateşlenme olur.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir ?

Kişide aşağıda yer alan domuz gribi belirtileri varsa eğer hastahaneye gitmelisiniz. Eğer ki domuz gribine yakalandıysanız PCR yöntemi ile tanı konulur. Doktor tarafından ilaç verilebilinir. Bu ilaçlar reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

  • Öksürük: Domuz gribindeki öksürük balgamsız olur. Kuru öksürük dediğimiz öksürük çeşidi domuz gribinde görülür.
  • Burun akıntısı: Normal gribe göre daha az burun akıntısı olur.
  • Sıtma: Domuz gribine yakalananlarda sıtma hastalığı da görülür.
  • Nefes darlığı: Domuz gribinde aşırı derecede, açı çektirecek şekilde nefes darlığı görülür.
  • Erişkinlerde bilinç bulanıklığı da görülmektedir.
  • Erişkinlerde sık sık kusmada meydana gelir.
  • Çocukların vücutlarında solgunluk veya morarma da görülür.
  • Çocuklarda uyarıcılara verilen cevap azalır ve uykuya meyil artar.
  • Çocuklarda ateşlenmeyle beraber döküntü de görülür.

Domuz Gribi Hastalığına Yakalanmamak İçin Öneriler

Domuz gribine yakalanmak istemiyorsanız öksürürken veya hapşırırken kesinlikle elinizi mendille kapamalısınız. Ellerinizi temiz tutmalı, yıkarken de su ve sabunla yıkamalısınız. Odanızı, bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmalısınız. Domuz gribi tanısı konulduysa diğer insanlara bulaşmaması için uzak durmalısınız. Domuz gribi içme sularından, havuz sularından bulaşmaz. Domuz gribine karşı yapılacak en iyi önlem genelde domuz gribi aşısıdır. Fakat aşı genelde herkes için tavsiye edilmemektedir. Fakat 6 ve 24 yaş aralığı insanlar için yapılabilir bir iğne olacağı belirtilmiştir.

Peki, grip başkasından bulaşmasın diye ne yapılmalıdır ? İyi uyumak, stresten uzak durmak, bol su tüketme gibi durumlar domuz gribine karşı iyi bir engel olacaktır. Ağzınıza burnunuza dokunmayın, normal sağlığınıza dikkat ediniz. Öksürük ve hapşırıktan sonra ellerinizi bol su ile yıkayınız. Kimseyle öpüşmeyin ve ya tokalaşmayın. Öksürdüğünüz ve ya hapşırdığınızda burnunuzu bir peçete ile kapatınız. Ayrıca emziren annelerde domuz gribi bebeğe sütle geçmez. Yalnızca annenin emzirirken maske takması, tedbir açısından önemlidir. Domuz gribi normal gribe benzerlik gösterdiği için farkına varmak çok zor olabilir. Fakat sizler gerekli önlemi alırsanız sizler için iyi olacaktır.

Domuz Gribi Tedavisi

Çocuklar da ise domuz gribinin acil yardım gerektirdiği durumlar ise, hızlı ve ya zor nefes alabilme, vücutta yaşanan yorgunluk ve morarma, huzursuzluk, kusma ve ayrıca uykusuzluk gibi durumlardır. Domuz gribinin tedavisi domuz gribi aşısı olarak bilinmektedir. Domuz gribine karşı koruma ilk önce temiz olmakla başlar. Daha sonra ortamlara girince mendil kullanmalıyız. Eğer domuz gribi belirtileri yaşanıyorsa hasta, en kısa sürede doktoruna başvurmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git