Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır ve Bulaşır ?

Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır ve Bulaşır ?
12 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 712 kez okundu.

H1N1 olarak bilinen bu virüs domuzlarda hastalığa neden olan tip A virüsü insanlarda oluşan solunum yolu hastalığıdır. Artık sürekli dillerde olan domuz gribi ülkemizde 2009 yılında görüldü ve bir çok kişiyi tehdit etmiş durumdadır. Hasta etmesinin yanında ölüme kadar da götürebiliyor. Bu virüs sadece domuzları hasta ederken daha sonra bu virüs önce hasta ediyordu sonra ölüme kadar götürme durumundadır. Mevsimsel gribin etkeni olan virüs nedeniyle oluşan bir hastalık olan domuz gribi, genellikle sonbahar sonunda görülür. Domuz gribi H1N1 tipi virüsün vücuda bulaşmasıyla oluşur. Aslında bir grip çeşidi olan hastalığa domuz gribi denmesinin nedeni ise sıklıkla domuzlarda rastlanan grip virüsüne benzemesidir.

Domuz gribi son yılların en tehlikeli ve ölümcül hastalıklarından biridir. Domuzlarda gribe sebep olan bir virüsün insanlara yayılması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Salgınlar genel olarak sonbahar ve kış mevsimlerinde görülür. Zaman içinde farklı tiplerde domuz gribi virüsleri ortaya çıkmıştır. Bu virüslerden bazıları; H1N1, H1N2, H3N1, H3N2’dir. Domuz gribinin tehlikesi istatistiki boyutlara ulaşmış ve görüldüğü dönemde pek çok ölüme de sebep olmuştur. Hastalığın virüsü domuzdan insana ve insandan domuza geçer. Virüsten korunabilmek için domuzlardan uzak durmak gerekir. Yaşanılan yerde domuzlar bulunuyorsa mesela domuz çiftliğinde çalışıyorsanız, yaşam alanını domuzlardan mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Bu hastalık Meksika’da ortaya çıkmıştır Domuzlarda görülen bir virüse çok benzediğinden domuz gribi denmiştir. Domuz gribi insandan insana bulaşabilir.

Domuz Gribi Nedenleri

İnsandan insana öksürme, hapşırma, tokalaşma, öpüşme, başkasının bardağından su içme- tabağından yemek yemek gibi durumlarda bulaşır. Domuz gribinin nedenleri arasında mevsimsel gribin ağır geçirilmesi vardır. İnsandan insana bulaşıcı bir hastalık olan domuz gribi, H1N1 virüsü ile temas ile oluşur. Bu hastalığa yakalanan kişinin öksürürken veya hapşırırken etrafa bu virüsleri yayması nedeniyle diğer insanlara bulaşır. Özellikle temasın çok olduğu otobüs kapıları, asansör düğmeleri, restorandaki masalar sandalyeler bu virüsten bolca barındırmaktadır. Bu tip virüs içeren eşyalara dokunup elini ağzına veya burnuna götürürse bu hastalık bulaşmış olur. Domuz gribinin kuluçka süresi bir hafta kadardır.

İlk olarak grip adının ‘domuz’ olması, domuz eti yiyen bir insana bulaşan bir grip türü olduğundan dolayı değildir, domuz gribi denmesinin sebebi domuzlarda görülen bir virüs türü olduğu içindir. Domuz gribinin normal gripler gibi yayıldığı düşünülmektedir. Solunum yoluyla, yakın temas öksürük ve hapşırmayla bulaşır. Kalabalık ortamlarda çok dikkat edilmelidir, çünkü gribe bulaşan bir insanın hapşırırken bulaştırdığı virüsler çok çabuk yayılabilir.

Metroda oturduğunuz sandalyede, otobüste tutunduğunuz bir direkte, bir kafede otururken içtiğiniz bardakta olabilir, farkında olmadan dokunduktan sonra ellerinizi ağzınıza, burnunuza götürmenizle virüsü bulaştırmış olabilirsiniz. Domuz gribinden kendinizi korumak istiyorsanız temiz olmak zorundasınız, bu tarz yüzeylere dokunurken dikkat etmelisiniz. Hasta kişiler ile mesafeli durmalısınız. son olarak el temizliğinize çok dikkat edin, bol bol yıkayın, ağız burun temasına dikkat edin, temiz mekanlarda bulunmaya özen gösterin!

Domuz Gribi Belirtileri

Domuz gribi belirtileri normal grip belirtileriyle aslında aynıdır. Domuz gribinin en önemli belirtisi 38 dereceye çıkan yüksek ateş. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ayrıca günlük hayatta gelen vücut ağırlığı ile domuz gribinin diğer belirtileridir. Titreme, halsizlik ve baş ağrısı domuz gribi teşhisin konulmasında belli olan diğer etmenlerdir. Domuz gribi hastalığı çok ileri seviyeye gelen kişilerde ishal ve mide bulantısı gibi diğer etmenlerde etkilidir. Bu belirtiler normal gripte de olur ama domuz gribinde bu belirtiler, normal gripte olduğu gibi yavaş yavaş ortaya çıkmaz. Bir anda çıkar ve daha yüksek ateşlenme olur.

Domuz gribi çoğunlukla aniden gelen ateş, baş ağrısı, gözlerde meydana gelen kızarma ve sulanma, halsizlik, kas ağrıları gibi belirtiler ile başlar ve hemen önlem alınmaz ise ölümle de sonuçlanabilir. Bu tanı bu belirtiler üç gün boyunca sürüyor ise bu tanı konulur. Domuz gribi çocuklarda ve yetişkinlerde, ağır geçirme derecesine göre farklı belirtiler göstermesine rağmen genelde aynı belirtilere sahiptir. Domuz gribinin diğer belirtileri arasında yoğun baş ağrısı, yorgunluk, üşüme, şiddetli boğaz ağrısından kaynaklı yutkunamama, öksürük, vücut ağrısı, kusma da sayılabilir. Çocuklarda domuz gribinin belirtileri ise nefes alamama, iştahsızlık, sürekli uyku isteği, seslendiğinizde sizi algılayamama, yüksek ateş, vücutta döküntüler, ten renginde sararma veya morarma ve huzursuzluk hissidir. Yetişkin bireylerde domuz gribinin belirtileri olarak zor nefes almak veya nefes alamama, morarma, bilinç bulanıklığı da görülebilir.

Kişide aşağıda yer alan domuz gribi belirtileri varsa eğer hastahaneye gitmelisiniz. Eğer ki domuz gribine yakalandıysanız PCR yöntemi ile tanı konulur. Doktor tarafından ilaç verilebilinir. Bu ilaçlar reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

  • Öksürük: Domuz gribindeki öksürük balgamsız olur. Kuru öksürük dediğimiz öksürük çeşidi domuz gribinde görülür.
  • Burun akıntısı: Normal gribe göre daha az burun akıntısı olur.
  • Sıtma: Domuz gribine yakalananlarda sıtma hastalığı da görülür.
  • Nefes darlığı: Domuz gribinde aşırı derecede, açı çektirecek şekilde nefes darlığı görülür.
  • Erişkinlerde bilinç bulanıklığı da görülmektedir.
  • Erişkinlerde sık sık kusmada meydana gelir.
  • Çocukların vücutlarında solgunluk veya morarma da görülür.
  • Çocuklarda uyarıcılara verilen cevap azalır ve uykuya meyil artar.
  • Çocuklarda ateşlenmeyle beraber döküntü de görülür.

Domuz Gribi Hastalığına Yakalanmamak İçin Öneriler

Domuz gribine yakalanmak istemiyorsanız öksürürken veya hapşırırken kesinlikle elinizi mendille kapamalısınız. Ellerinizi temiz tutmalı, yıkarken de su ve sabunla yıkamalısınız. Odanızı, bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmalısınız. Domuz gribi tanısı konulduysa diğer insanlara bulaşmaması için uzak durmalısınız. Domuz gribi içme sularından, havuz sularından bulaşmaz. Domuz gribine karşı yapılacak en iyi önlem genelde domuz gribi aşısıdır. Fakat aşı genelde herkes için tavsiye edilmemektedir. Fakat 6 ve 24 yaş aralığı insanlar için yapılabilir bir iğne olacağı belirtilmiştir.

Peki, grip başkasından bulaşmasın diye ne yapılmalıdır ? İyi uyumak, stresten uzak durmak, bol su tüketme gibi durumlar domuz gribine karşı iyi bir engel olacaktır. Ağzınıza burnunuza dokunmayın, normal sağlığınıza dikkat ediniz. Öksürük ve hapşırıktan sonra ellerinizi bol su ile yıkayınız. Kimseyle öpüşmeyin ve ya tokalaşmayın. Öksürdüğünüz ve ya hapşırdığınızda burnunuzu bir peçete ile kapatınız. Ayrıca emziren annelerde domuz gribi bebeğe sütle geçmez. Yalnızca annenin emzirirken maske takması, tedbir açısından önemlidir. Domuz gribi normal gribe benzerlik gösterdiği için farkına varmak çok zor olabilir. Fakat sizler gerekli önlemi alırsanız sizler için iyi olacaktır.

Çocuklar da ise domuz gribinin acil yardım gerektirdiği durumlar ise, hızlı ve ya zor nefes alabilme, vücutta yaşanan yorgunluk ve morarma, huzursuzluk, kusma ve ayrıca uykusuzluk gibi durumlardır. Domuz gribinin tedavisi domuz gribi aşısı olarak bilinmektedir. Domuz gribine karşı koruma ilk önce temiz olmakla başlar. Daha sonra ortamlara girince mendil kullanmalıyız. Eğer domuz gribi belirtileri yaşanıyorsa hasta, en kısa sürede doktoruna başvurmalıdır.

Domuz Gribi Tedavisi

Domuz gribi hastalığının tedavisi; hasta olan kişilerden uzak durulmalı, her gün eller belirli aralıklar ile sabun ile sık sık yıkanmalıdır. Ve yüzeyler sürekli temizlenmelidir. Aşı olmak hastalığın ağır geçmesini engeller. Aşı bir yıl önceden dolaşan etraftaki virüslerden hazırlanır. Peki kimler domuz gribi aşısı olmalıdır ? 65 yaş üstü kişiler, yaşlı bakım evlerinde kalan kişiler, astımlı olan kişiler, kronik hastalığı olan kişiler, diyabet, renal bozukluk, uzun süreli aspirin kullananlar, gebeliğin ikinci ve üçüncü dönem trimesterinde olacak olan kadınlar, bazı yerlerde çalışanlar özellikle sağlık çalışanı, ev ziyaretleri yapan kişiler, risk taşıyan ev halkı Hıv ile mutlaka kişiler aşı yaptırmalıdır. İlaç tedavisi de bir süreliğine etkilidir. Virüs domuzlardan başka canlılara da bulaşmaktadır bu bulaşan virüs genler etkileşim yaşatır. Ölümcül vakalar 25-45 yaş arasında yaygındır. Bu hastalıktan korunmak için mutlaka hijyenik bir alanda bulunmaya özen gösterin En önemli yoldur temiz olunmasıdır. Biriyle tokalaşarak da bu hastalık ortaya çıkabiliyor. daha etkili yöntemler bulunmaya çalışılıyor ve ABD konuda yoğun sağlık araştırmaları yapmaktadırlar. Önlem alındıkça bu domuz gribi azalma eğilimine girmiştir. Aileden biri hasta ise mutlaka o kişiden belirli şekilde uzak durup yakınlaşmamanız temas kurmamaya özen göstermelisiniz.

Öncelikle domuz gribi tanısı konulmalıdır. Domuz gribi hastalığından yaşamını yitiren kişiler domuz gribini normal grip gibi anlamış ve doktora gitmeden kendi başlarına normal şekilde atlatmaya çalışmışlardır. Bu belirtiler sizde veya çocuğunuzda varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktor kontrolü altında hastalığın tanısı koyulmalıdır ki, domuz gribi tanısı da burundan veya boğazdan alınan numuneler ile test edilip belirlenir.

Genellikle küçük çocuklar, yaşlı bireyler, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler domuz gribi hastalığının risk grubundadır. Bu hastalığın nasıl tedavi edildiğini açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki domuz gribinden kendinizi korumalısınız. Eğer kendinizi grip hissediyorsanız bu koruma unsurları yaparak kendinizi domuz gribinden korumalısınız. Ellerinizi sık sık sabunla yıkamak, kullandığınız peçete ve mendilleri bir defa kullanmak, iyice dinlenmek, başka kişilere bulaştırmamak adına evinizden çıkmamak. Ev eşyalarınızın ve kıyafetlerinizin temizliğine dikkat etmelisiniz. Bulunduğunuz mekânı havalandırmalı, kirli ellerinizi hiçbir yere sürmemeye dikkat etmelisiniz. Yattığınız çarşaf, nevresim takımı gibi vücudunuzun temas ettiği eşyaları başka biriyle paylaşmayın. Deterjanla temizlemek virüsün ölmesine yeterli gelecektir. Eğer mecburen başka kişilerle aynı ortamda bulunmak zorundaysanız maske yardımıyla hem kendinizi hem etrafınızdakileri domuz gribinden korumalısınız. Domuz gribi tedavisinde kendi başınıza ilaç almamaya dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun size verdiği reçeteli ilaçlar dışında ilaç almamaya özen gösterin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git