Domuz Gribi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Domuz Gribi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 115 kez okundu.

Domuz gribi için hangi doktora gidilir ? Domuz gribine hangi poliklinik bakar ? Domuz gribi için hangi bölüme gidilir ?

Domuz Gribi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Domuz gribi nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda domuz gribine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Domuz Gribi Nedir ?

Mevsimsel gribin etkeni olan virüs nedeniyle oluşan bir hastalık olan domuz gribi, genellikle sonbahar sonunda görülür. Domuz gribi H1N1 tipi virüsün vücuda bulaşmasıyla oluşur. Aslında bir grip çeşidi olan hastalığa domuz gribi denmesinin nedeni ise sıklıkla domuzlarda rastlanan grip virüsüne benzemesidir.

Domuz Gribi Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Domuz gribinin nedenleri arasında mevsimsel gribin ağır geçirilmesi vardır. İnsandan insana bulaşıcı bir hastalık olan domuz gribi, H1N1 virüsü ile temas ile oluşur. Bu hastalığa yakalanan kişinin öksürürken veya hapşırırken etrafa bu virüsleri yayması nedeniyle diğer insanlara bulaşır. Özellikle temasın çok olduğu otobüs kapıları, asansör düğmeleri, restorandaki masalar sandalyeler bu virüsten bolca barındırmaktadır. Bu tip virüs içeren eşyalara dokunup elini ağzına veya burnuna götürürse bu hastalık bulaşmış olur. Domuz gribinin kuluçka süresi bir hafta kadardır.

Domuz Gribi Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Domuz gribi çocuklarda ve yetişkinlerde, ağır geçirme derecesine göre farklı belirtiler göstermesine rağmen genelde aynı belirtilere sahiptir. Domuz gribinin genel belirtileri arasında yüksek ateş, yoğun baş ağrısı, yorgunluk, üşüme, şiddetli boğaz ağrısından kaynaklı yutkunamama, öksürük, vücut ağrısı, kusma ve ishaldir.

Çocuklarda domuz gribinin belirtileri nefes alamama, iştahsızlık, sürekli uyku isteği, seslendiğinizde sizi algılayamama, yüksek ateş, vücutta döküntüler, ten renginde sararma veya morarma ve huzursuzluk hissidir.
Yetişkin bireylerde domuz gribinin belirtileri ise zor nefes almak veya nefes alamama, morarma, bilinç bulanıklığı, kusma ve yüksek ateştir.

Domuz Gribi Hastalığının Tedavisi

Öncelikle domuz gribi tanısı konulmalıdır. Domuz gribi hastalığından yaşamını yitiren kişiler domuz gribini normal grip gibi anlamış ve doktora gitmeden kendi başlarına normal şekilde atlatmaya çalışmışlardır. Bu belirtiler sizde veya çocuğunuzda varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktor kontrolü altında hastalığın tanısı koyulmalıdır ki, domuz gribi tanısı da burundan veya boğazdan alınan numuneler ile test edilip belirlenir.

Genellikle küçük çocuklar, yaşlı bireyler, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler domuz gribi hastalığının risk grubundadır. Bu hastalığın nasıl tedavi edildiğini açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki domuz gribinden kendinizi korumalısınız. Eğer kendinizi grip hissediyorsanız bu koruma unsurları yaparak kendinizi domuz gribinden korumalısınız. Ellerinizi sık sık sabunla yıkamak, kullandığınız peçete ve mendilleri bir defa kullanmak, iyice dinlenmek, başka kişilere bulaştırmamak adına evinizden çıkmamak. Ev eşyalarınızın ve kıyafetlerinizin temizliğine dikkat etmelisiniz. Bulunduğunuz mekânı havalandırmalı, kirli ellerinizi hiçbir yere sürmemeye dikkat etmelisiniz. Yattığınız çarşaf, nevresim takımı gibi vücudunuzun temas ettiği eşyaları başka biriyle paylaşmayın. Deterjanla temizlemek virüsün ölmesine yeterli gelecektir. Eğer mecburen başka kişilerle aynı ortamda bulunmak zorundaysanız maske yardımıyla hem kendinizi hem etrafınızdakileri domuz gribinden korumalısınız. Domuz gribi tedavisinde kendi başınıza ilaç almamaya dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun size verdiği reçeteli ilaçlar dışında ilaç almamaya özen gösterin.

Domuz gribi için hangi doktora gitmeyelim ? Domuz gribi hangi bölüme girer diye soruyorsanız enfeksiyon bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git