Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Nasıl Olmalı?
27 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 562 kez okundu.

Doğum kontrol haplarının doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekir, sakıncalı olabilir. Doktorunuz uygun görmüşse adetinizin ilk günü başlamanız gerekir. Günün hangi saatinde aldığınız önemli değildir, sabah öğlen veya akşam hapları içebilirsiniz. Ancak her gün aynı saatlerde alınması gerekmektedir. Bir gün sabah bir gün akşam alınması doğru değildir. Koruyucu etkisini azaltır.

Ülkemizde doğum kontrol haplarının çoğunun içerisinde yirmi bir tablet vardır. İlk kutuya adetin ilk günü başlayarak her gün aynı saatlerde bir tablet içmeye devam ederek 21 gün kullanılmalı ve tablet bittiği zaman yedi gün ara verilmelidir. Bu yedi gün içerisinde her hangi bir gün adet başlayacaktır. Adetin başladığı güne aldırmadan mutlaka yedi gün ara vererek sekizinci gün yeni doğum kontrol hapı kutusuna başlamak gerekir. Yeni kutunun adetin ilk günü olması gerekmez ilk gün kuralı sadece ilk kutu için geçerlidir.

dogum-kontrol-hapi-nasil-kullanilir

Yeni kutuya yedi gün aradan sonra sekizinci gün başlanarak aynı şekilde kullanıma devam edilmesi gerekir ve kutu bitince tekrar yedi gün ara verilerek sekizinci gün yeni kutuya başlamak gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken kural kutular arasında adet ne zaman başlarsa başlasın, kaç gün sürerse sürsün hatta adet başlamasa bile mutlaka yedi gün ara verilerek sekizinci gün yeni kutuya başlanması gerekir.

Doğum kontrol hapı ilk kullanılmaya başlanırken adetin ilk günü başlanırsa ilk ayda korunma sağlar. Adetin ilk günü başlanılmadığın da ilk ay korunma sağlamayabilir. Bu durumda prezervatif gibi ek korunma yöntemleri kullanmak gerekir. Bazı doğum kontrol haplarında 28 tablet bulunmaktadır. Bunların 21 tablet içeren haplardan farklı olarak bir etkisi veya yan etkisi yoktur. Tek fark bu kutulardaki son 7 tableti hormon içermemesidir. Kutuda ki son yedi hap boştur veya sadece demir içermektedir. İlk 21 hap hormon içerir. Bu tür 28 tabletlik hapları kullanırken aynen diğerlerinde tarif edildiği gibi kullanılması gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git