Doğru Sütyen Nasıl Seçilir ?

18.02.2017
Doğru Sütyen Nasıl Seçilir ?

Kadınların en büyük sorunları arasında sütyen yer alıyor. Bu noktada birçok kadın doğru sütyeni kullanmadığı için gün içinde rahatsızlık yaşıyor, görüşünden hoşnut olmuyor ve vücudun da ki orantı bozuklukları sebebi ile rahatsızlık duyuyor. Bu yazımızda sizler için doğru sütyen nasıl seçilir, sütyen seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Doğru Sütyen Seçmenin Püf Noktaları

Sütyen seçerken en önemli konulardan birisi şüphesiz ki doğru beden seçimidir. Eğer yanlış bedende bir sütyen için inat ederseniz kötü bir görüntünün yanı sıra sağlık bakımından ve rahatlık bakımından sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda son derece can sıkıcı bir hal alır. Peki doğru beden nasıl seçilir?

Öncelikle bedeninizi doğru bilmeniz gerekir bunun için göğüs altından göğüs kafesinizin ölçüsünü alınız. Bulduğunuz ölçüye beş ekleyin bu sizin doğru sütyen ölçünüzdür. Örneğin ölçtünüz ve 75 çıktı 5 ekleyip ölçünüz 80’dir. Göğsünüzü en dolgun yerinden ölçün.  Çıkan ölçüden beden ölçünüzü çıkarı. 82.5 çıktı diyelim. 82.5- 80 =2.5 kulp ölçünüzdür. Kulp ve beden farkı

  • 2.5 cm ise kup A
  • 5 cm ise kup B
  • 7.5 cm ise kup C
  • 10 cm ise kup D
  • 12.5 cm ise kup DD

Olarak adlandırılır.

Balenli sütyen çeşitleri göğüsleri küçük göstermek ve göğüslerinizin yayılmasını önleyen sütyen çeşitlidir. Yandan destekli ve geniş askılı balenli sütyenler toparlayıcı görev yapar.  Yarım kesim olan sütyen çeşitleri göğsü daha büyük göstermeye yardımcı olur. Ölçüye göre sütyen almak ne kadar doğru ise aynı şekilde kıyafete göre sütyen seçimi de çok önemlidir.

Örneğin beyaz bir üst giyeceksiniz bunun için beyaz sütyen desensiz olması gerekir aksi taktirde desenli giydiğinizde hem dışa görünümü verir hem de pürüzlü bir görünüm yaratır. Dekolte kıyafetleriniz içine askısız sütyen giymek en ideali. Sırt dekolteli bir giysi giyecekseniz bunun için göğse yapışan sütyenleri giyebilirsiniz. Göğüslerinizin kupa tam olarak oturması gerekir. Sütyen almadan önce mutlaka vücut ölçünüze tam olması için deneyin. Ölçünüzü bilseniz de sütyenler de kalıp değişebildiği için bildiğiniz yer de olsa mutlaka deneyin. Bazı desenlerde de kalıp farklı olabilir. Dışta pürüzlü bir görünüm olmasın diyorsanız seçiminiz sütyen de dikişsiz olandan olmalıdır.

Sütyen seçerken doğru beden alıp almadığınızı anlamanız için ilk olarak omuz askılarını dikkate almalısınız. Eğer omuzlarınızdan düşüyor ise bununla birlikte sütyen arkası oturmuyor. Önlerden potluk yapıyor ya da sıkıyor ise bu noktada yanlış beden denediğinizi belirtebiliriz. Eğer arka çıt çıt kısmı oturduğu halde sütyen düz bir çizgi şeklinde vücutta durmuyor ise bu noktada da sorun var demektir. Kısacası sütyenin bedeninize uygun olması için omuzları tam oturmalı, potluk ve bolluk olmamalı ve sütyen vücudunuzda düz bir çizgi şeklinde arka ile ön aynı hizada durmalıdır. Eğer böyle bir görüntü yakaladı iseniz sizin bedeninize uygun olan sütyen budur ve en şık bu şekilde durursunuz.

Sütyen Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural

  1. Regl dönemlerinde sütyen alışverişi yapmaktan kaçınmalısınız. Bu dönem içinde göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik olacağı için doğru sütyeni alamazsınız.
  2. Kesinlikle ama kesinlikle sizi rahatsız eden, sıkan, batan sütyenleri sırf görünüşten dolayı almayın. Rahat olana yönelin.
  3. Farklı şekilde sütyenleri denemekten kaçınmayın.
  4. Sabit fikirli olmaktan kaçının. Elbette ki dolabınız da siyah ve beyaz renk sütyene yer verin. Ancak farklı renkler ile de ruhunuzu renklendirin.
  5. Kaliteli kumaş tercih edin. Naylon ve kanserojen madde içerikli sütyenden uzak durun. Pamuk içerikli ve güvendiğiniz markaları tercih edin.

Vücut Şeklinizi Dinleyin!

Birçok kadın vücut şekline uygun sütyen tercih etmemektedir. Öyle ki toplumumuz da birçok kadın bedenine ve vücut şekline uygun fonksiyonel üretim sütyenden habersizdir. Bu noktada bir arkadaşınızda beğendiğiniz sütyen size uygun olmayabilir, ya da bir mankende gördüğünüz sütyen size yakışmayabilir. Bu noktada vücudunuza uygun seçim yapmak rahatlık ve görüntü açısından oldukça önemli bir konudur. Eğer boyunuz standartların üzerinde ise farklı şekilde sütyen kullanmanız gerekirken, kısa boya sahip iseniz başka bir sütyen kullanmalısınız. Kısacası her sütyen her kadına uygun değildir. Zaman içinde denedikçe en uygun yapıyı kendiniz fark edeceksiniz.

Gününe Göre Sütyen Takın!

Bir ayakkabıyı nasıl ki her yere giymiyoruz sütyende aynı şekildedir. Bu noktada dolabınız da çeşit çeşit sütyen olmalıdır ki gününe uygun seçim yaparak doğru sütyeni giyebilin. Dolapta bulunması gereken bir model straplez sütyendir sıfır kollu ya da straplez bir kıyafet için oldukça kurtarıcıdır. Bir diğeri ise günlük sütyendir. Rahat ve penye olması son derece önemlidir. Daha dolgun göğüsler için dolabınız da kalıplı sütyen bulundurabilirsiniz. Aynı zamanda spor günleri yahut yürüyüşler için penye ve spor sütyenler bulundurabilirsiniz. Son olarak son günlerin moda dünyasını sallayan ve son derece şık duran halter sütyenler seçebilirsiniz. Hem görüntüsü hem de rahatlığı ile oldukça rahat edebilirsiniz.

Sütyen Ömrü

Sütyenlerin ömrü ortalama olarak 1 yıl ile 2 yıl arasında değişmektedir. Yılda ortalama olarak kadınlar 3 sütyen almaktadır ve genel olarak bu süreç içerisinde değişimli giyildiği için sütyenlerin ömrü uzamaktadır. Ancak şekli bozulan, telleri kayan ve askıları kendini bırakan sütyenler kötü bir görüntü oluşturacağı için ömrü 1 ile 2 yıl arası olarak belirlenmiştir.
Güzelliğinize önem veriyor, bununla birlikte kendinizi iyi hissetmek istiyor iseniz dış tarzınız kadar iç giyim de önemlidir. Vücut görüntünüzü muazzam kılmak sağlık açısından sorun yaşamamak istiyor iseniz sütyen seçimlerinizi özen ve titizlikle gerçekleştirmeli ve yukarıda verilen ip uçlarına muhakkak ki uymalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.