Doğal Yollarla Yüz veya Cilt Beyazlatma

Doğal Yollarla Yüz veya Cilt Beyazlatma
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 540 kez okundu.

Her kadının olmazsa olması bakım son zamanlarda sadece kadınlar için değil, erkekler için de çok önemli bir unsur haline geldi. Özellikle çevresi tarafından kusurları yüze vurulan insanlar kendine bakım yapma konusunda çeşitli arayış içine girmektedirler. Bunların en önemlisi cilt bakımıdır. Deri çok yumuşak ve hassas olduğu için gözeneklerden bakterileri, virüsleri alarak hastalık, kaşıntı, kızarıklık, iltihaplanma, sivilce ve benzeri bir sürü sorunu teşkil edebiliyor.

Bu sorunlardan biri de cildin koyu renk almasıdır. Türk milleti olarak açık ten olayına sürekli özenmişizdir. Bu yüzden sürekli cildimizin rengini açmak yani beyazlatmak için çözüm yolları denemekteyiz. Bunlardan bazıları fondöten veya buna benzer makyaj ürünleri kullanarak cildimizi kamufle etmektir. Çoğu zaman günü kurtarsa da bu gibi makyaj ürünleri ciltte daha kötü kalıcı siyah leke veya iz bırakabilmektedir. Bunun yanı sıra peeling yani cildin ölü derisini soyma olayı mevcuttur. Bu gibi daha bir çok tıp yöntemi bulunmaktadır. Fakat herkes estetik olaylara sıcak bakmadığı gibi maddi ve manevi olarak da buna müsait olmayıp doğal yöntemlere başvurarak olumlu sonuçlar elde etmek isteyenler olacaktır.

Bu gibi doğal yöntemler mevcuttur fakat anında beyaz bir cilt istiyorsak açık renkli kapatıcı fondötene başvurabilirsiniz onun dışında daha sağlıklı bir beyazlık istiyorsanız, bebek pudrasını gül suyuna karıştırarak akıcı bir kıvam haline getirmeli yüze orta kalınlıkta maske şeklinde uygulamalıyız. Daha sonra yüzünüz kuruyunca ılık suyla yüze fazla baskı yapmadan yıkamalı ve temiz bir havluyla kurulamalı bu karışımı her gün uygulamalıyız.

Cilt Beyazlatmak İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Cilt beyazlatan maske: (Bu maske ile kararan ciltler daha açık bir görüntüye sahip olacaklar)

Küçük boy domateslerden yaklaşık 2 ya da 3 adet kadar alıp bol su ile güzelce yıkayalım. Daha sonra bir blender yardımı ile domatesleri güzelce ezelim. Bu işlem sonucunda domatesler posa haline geldiğinde işleme son verelim. Posa haline gelen domateslerin üzerine un ekleyelim. Bu esnada domateslerin hamur kıvamına gelmesini bekleyeceğiz. Hamur kıvamı oluştuktan sonra un eklemeyi bırakalım. Artık maskemiz hazır olmuştur. Şimdi yüzümüzü uygun bir jel ile güzelce yıkayalım ve maskeyi cilde uygulayarak yaklaşık 5 dakika kadar maskeyi cilt üzerinde bekletelim. Haftanın her günü (7 kez olacak) bu maskeyi uygulayalım.

Yüz beyazlatan mucizevi bitkisel çözüm önerisi

Geniş bir kabın içerisine cildimize yetecek kadar kil ekleyelim. Üzerine çok cıvık bir kıvam olmamak koşulu ile zeytin yağı ilave edelim. Son olarak karışımın üzerine yumurtanın akını ayırarak sarısını ilave edelim. Bu işlemden sonra kil, zeytinyağı ve yumurta üçlüsünü güzelce çırpalım. Buradaki en büyük püf nokta çırpmaktan gelmektedir. Çırpma işlemi bittikten sonra temiz olan cildin üzerine maskeyi güzelce masaj yapar bir şekilde sürelim. Maske yaklaşık olarak 20 ya da 25 dakika ciltte beklemelidir. Bu maskeyi diğer maske gibi haftanın 7 günü yapmanıza gerek yoktur. Sadece hafta içerisinde 3 kez uygulamak yeterli olacaktır.

Limon

Başka doğal bir yöntemimiz ise sıklıkla mutfağımız da kullandığımız limondur. Limonun cilde bir çok yararlı etkisi vardır. Öncelikle cildi yumuşatır, ciltteki lekeleri giderir, cildin tonunu açar ve gözenekleri sıkılaştırarak vücudunuz asit oranını dengelemiş olur. Ayrıca bir çok mikrobu etkisiz hale getirerek cildinizde sivilce oluşumunu önler. Limonu pamuğunuza sıkarak her gece yüzünüzü sildiğiniz takdirde gözle görülebilecek büyük etkiye sizde şaşıracaksınız. Ayrıca yüzünüz kuru ise limon ve yoğurdu karıştırarak yüzünüze sürebilir hem teninizin açılmasını sağlar hemde kuruluğu gidermiş olursunuz. Canlı güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız sizde limonun mucizevi etkisinden yararlanın.

Yoğurt

İçerisindeki laktik asit sayesinde yoğurt, cildin koyu bir halden kurtulmasına yardımcı olmaktadır ! Bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı kadar yoğurt koyalım ve üzerine yaklaşık 1 tatlı kaşığı olacak kadar sirke ekleyelim. (bu ikisi cildin aynı zamanda nemli kalmasını sağlar ve bununla birlikte ciltte antibakteriyel bir özellik oluşturur) Elde ettiğimiz yoğurt ve sirke ikilisini güzelce karıştıralım ve temizlediğimiz cildimize masaj yapar gibi dairesel hareketler ile sürmeye başlayalım. Cildiniz üzerinde bu maske ne zaman kurursa o zaman yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ilık su ile yıkamanız daha iyi olacaktır.

Karbonat

Karbonat içerisindeki şeyler sayesinde cilt beyazlatmaktadır ! Karbonat cilde uygulandığı taktirde cilt içerisinde yer alan ölü tabakanın gitmesini sağlamaktadır. Bu da doğal olarak cildin daha parlak ve beyaz bir görüntüye dönüşmesini sağlar. Bir tabağın içerisine karbonatı ekleyin ve üzerine yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar süt ekleyin. Yüzünüze hazır olmuş bu maskeyi artık uygulayabilirsiniz. Fakat bunu uygularken yaklaşık 2 dakika kadar masaj yaparak cildinize uygulamaya çalışın. Ardından maskeyi cildinizin hassasiyet durumuna göre 10 ya da 15 dakika kadar cildinizde bekletin. Son olarak ılık su ile güzelce yıkayıp kurulayabilirsiniz. Cildiniz istediğiniz beyazlığa gelene kadar bu maskeyi her gün düzenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Şeker

Görüntüsü gibi işlev sağlayan şeker ile cilt beyazlatma… Şeker kristal taneciklerden oluşmuştur. Bu da cilt içerisinde yer alan ölü hücrelerin yok olmasını sağlamaktadır. Bir kabın içerisine bir yemek kaşığı kadar şeker ilave edin ve üzerine aynı şekilde bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyip güzelce karıştırın. Bu karışımı 5 dakika boyunca dairesel hareketler yaparak cildinizin koyu olan kısımlarına uygulayın. Bu süre sonucunda cildinizi ılık su ile durulayın ve arkasında bir sabun yardımı ile cildinizi yıkayın. Bu maskeyi haftada sadece 1 ya da dilerseniz 2 kez yapmanız yeterli olacaktır. Oldukça basit olan bu tarifi uygulamalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git