Dizde Sıvı Azalması Tedavisi

Dizde Sıvı Azalması Tedavisi
1 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.180 kez okundu.

Dizde sıvı azalması en çok yaşlı, fazla kilolu ve obezite hastalığı olan kişilerde oluşur. Dizde sıvı kaybı, diyabet hastalığı olan kişilerde ve bacaklarında damar tıkanıklığı olan kişilerde kireçlenmeler sonucu meydana gelir. Az hareket edenler, sürekli oturmak zorunda kalanlar ve demir eksikliği yaşayan insanlarda bu kayıplar meydana gelmektedir. Bunun için uzman doktorlara görünmeniz gerekmektedir. Böylece ağrıya sebebiyet veren teşhis tam olarak konulmalı ve ona göre bir tedavi süreci uygulanmalıdır. Hekimlerin dizde sıvı bitmesi boyutunu bilmesi için gerekli testler yapıp sıvı miktarında değişiklik olup olmadığını öğrenmesi gerekiyor.

dizde-sivi-azalma

Dizde Sıvı Azalması Neden Olur ?

Yeterince hareket edilmediğinde diz ağrıları artar. Gerekli vitaminleri almalı, düzenli yürüyüşler yapılmalı, hareketli bir yaşam seçilmelidir. Yaşantınızda hareket olmazsa sıvı azalması görülme olasılığı çok fazladır. Yürüyüşle sadece bu rahatsızlık değil, kalp ve damar rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olur.

Dizde Sıvı Azalmasına Bitkisel Çözüm Önerileri

Dizde sıvı azalmasının tedavisi iğne ile sıvı enjekte edilmesidir. Yalnız bu sıvı enjekte edilmesi kalıcı bir çözüm değildir. Çoğu sıvı enjekte edilme işlemleri para tuzağından başka bir şey değildir. Sadece dönemlik rahatlama sağlar. Uzun süreli rahatlama ve ağrıların dinmesi için düzenli yürüyüş yapılmalı, bol hareket edilmelidir.

Dizde Sıvı Azalmasına Ne İyi Gelir ?

  • Dize iğne ile sıvı enjekte edilmesi.
  • Kuşburnu çayı sıvı kaybına iyi gelmektedir. 5-6 adet kuşburnu çayını havanda ezip, bir bardak suda kaynatıyoruz. Sabah ve akşam olmak üzere iki defa içilmelidir. Kuşburnu çayı aynı zamanda rahim kanserine de bir çözümdür.
  • Hibiskus çayı da dizdeki sıvı kaybı için bitkisel bir tedavi yöntemidir. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı hibiskusu atıp, kısık ateşte kaynatalım. Kaynadıktan sonra sıcak haldeyken süzüp 15 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa içilmelidir.
  • Isırgan otu ve kiraz sapı da dizdeki sıvı azalmasının tedavisinde kullanılmaktadır. 30 kiraz sapını 2 bardak suda 3 dakika kadar kaynatıp 5 gram ısırgan otunu da ekleyip 3 dakika da ısırgan otuyla beraber kaynatılmalıdır. Ilıtıp içilmelidir.
  • Çınar yaprağını iyice ezilene kadar kaynatılmalı ve günde 2 defa içilmelidir.
  • Bolca B vitamini tüketilmelidir.
  • Bol bol yürüyüş yapılmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git