Dizde Kireçlenmeye Ne İyi Gelir ?

Dizde Kireçlenmeye Ne İyi Gelir ?
21 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.212 kez okundu.

Dizdeki kıkırdağın incelerek kaybolması halinde kemikler birbirlerinin üzerine biner. Böylece diz aşınarak ağrıya neden olur. Sonucu olarak da kıkırdak kaybına bağlı iltihaplanmalar meydana gelir. Bu olaya tıp dilinde osteoartrit denir. Bu hastalıkta genellikle ağrı yavaş yavaş başlar . Zamanla artması kaçınılmazdır. bazen ani ağrılar oluşur. Diz ekleminde şişlik ve sertlik meydana gelir. Eklemin hareketi kısıtlanır. Bu hastalığı olan kişiler genelde dizlerini bükmekte ve tam olarak açmakta zorluk çekerler. Yürüme, merdiven çıkma, çömelme gibi hareketleri gerçekleştiremezler. Dizde kitlenmeler ve çıtırtılar meydana gelir. Dizde kireçlenme tedavi edilmeden geçebilecek bir rahatsızlık değildir. Tedavi süresi boyunca kıkırdak kayıp miktarı belirlenir, menisküs ve bağların durumu ölçülür. Mutlaka bir doktora gidilmeli ve verilen tedaviler düzenli olarak uygulanmalıdır.

Dizde kireçlenme, dünya genelinde milyonlarca insanın yaşadığı bir sağlık sorunudur. Eklem iltihabının bir türüdür. Kemiklerin uç kısımlarında yer alan koruyucu kıkırdak yapı zamanla hacim olarak azalır ve bu şekilde kireçlenme oluşur. Kireçlenme vücuttaki tüm eklemlere hasar verebilirken en çok diz, el, bacak ve kalçada bulunan eklemleri etkilemektedir. Hastalık aşama aşama artar ve tedavisi bulunmayan hastalık grubunda yer alır. Dizlerde meydana gelen kireçlenme hızını azaltmak mümkündür fakat bu durumu tamamen önlemek mümkün değildir. Dizlerde meydana gelen kireçlenme kalıtsal bir hastalıktır.

Diz ve çevresindeki kasları kuvvetli tutmak ve dizin üzerine fazla ağırlık yüklememek. Dizi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Özellikle belirli yaştan sonra kişinin dizlerinde problem varsa yapılan yürüme egzersizleri kişiye fayda yerine zarar sağlamaktadır. Bunun yerine hasta doktor kontrolünde yüzme, yatak egzersizleri, diz kaslarını kuvvetlendirici egzersizler ve genel vücut egzersizleri yapabilir. Yürüyüş bu tür diz kireçlenme sorunu yaşayan kişilere kesinlikle önerilmemektedir. Bu dönemde diz eklemlerini zorlayıcı hareketler yapılmamalıdır.

Dizde Kireçlenme Nedenleri

Kireçlenme kemiklerin uç kısmında yer alan, kemikleri korumakla görevli kıkırdakların yapısında artan bozulmalar ile oluşur. Kireçlenme oluşmaya başladığında kıkırdaktaki kaygan yapı pürüzlenmeye başlar ve kayganlığını yitirir. Sürekli artarak devam eden bu bozulma hali tamamen işlevini kaybetmesine neden olur ve zamanla kemik kemikle sürtünmeye başlar.

Dizde Kireçlenme Belirtileri

Kireçlenme oldukça yavaş şekilde gelişir ve aşama aşama kendini gösterir. Belirtilerin giderek artması hastalığın şiddetlendiği ve hızla ilerlediği anlamına gelir. Hastalar genellikle ağrı şikayetinde bulunurlar. Ancak eklemlerdeki bu ağrılar kireçlenmeyi işaret edebildiği gibi eklem iltihabı (artrit) belirtisi de olabilir. Bunu ayırt edebilmek için özellikle de hareket halindeyken veya hareket halini sonlandırıp dinlenme aşamasına geçmişken ağrıyan eklemler kireçlenmenin güçlü işaretlerindendir. Uzun bir süre oturduktan sonra ayağa kalkılırsa veya sabah uyanıp yataktan çıktıktan sonra eklemlerde sertlik ya da tutulmalar yaşanırsa bu da kireçlenmeyi işaret eder. Kireçlenme, kemiklerdeki kıkırdak dokuyu zedeler ve eklemlerin esnek yapısının yok olmasına neden olur. Bu durum hastanın hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar. Yine bir diğer neden eklemleri kullanırken gıcırdama sesi duyulur ya da öyle olduğu hissedilir. Ayrıca kemik yapısında oluşan ufak parçalar ve eklemlerin üst kısmında meydana gelen sert yumru hissi yaşanması da kireçlenme belirtisidir.

Dizde Kireçlenme Tedavisi

Diz kireçlenmesi tedavisinde genel amaç diz çevresindeki kasları kuvvetlendirmek ve dizin esnek hareket edebilmesini sağlamaktır. Diz kireçlenmesi meydana gelen kişilerde eklemler oldukça zayıf olduğu için öncelikle eklemleri kuvvetlendirmek için önlemler alınmalıdır. Eklemleri kuvvetlendirmek için dizi çok zorlayıcı ve kasılmasını önleyen egzersizler yapılmalıdır. Bunun için en iyi egzersiz dizin altına rulo şeklinde havlu yerleştirip topuk yukarı doğru kaldırılır ve bu durumda iken 6 saniye kadar beklemek gerekir. Yapılan bu egzersiz sayesinde kasların kasılması ve kuvvetlenmesi sağlanır. Başka bir egzersiz ise diz iç kaslarını kuvvetlendirmek için yapılır. Bu egzersiz şu şekildedir; dizlerin arasına havlu konulur ve bu havlu kuvvetlice sıkıştırılmaya çalışılır ve yine bu konumda 6 saniye beklenir bu durumda dizin iç kısımları kasılır ve iç kasların çalışması sağlanarak kuvvetlendirilir. Egzersizler 10 defa tekrarlanır.

Diz kireçlenmesi tedavisinde ön kalça ve yan kalçayı kuvvetlendirici egzersizlerde yapmak gerekmektedir. Dizlerde meydana gelen kireçlenmede uygun ön ve yan kalça egzersizlerinin de yapılmasında yarar vardır. Diz kireçlenmesini önlemek için genellikle yürüyüş egzersizleri yapılır fakat yapılan yürüyüşler dizlerde  yarar sağlamaz. Yürüyüş yerine yüzme yada diz kaslarını kuvvetlendirici egzersizler yapılaması daha çok önerilmektedir ve daha faydalıdır. Diz kireçlenmesini yukarıda yazılan yöntem ve tedavilerle oldukça azaltmak mümkündür. Bu yöntemeler tamamen doğal yöntemlerdir fakat yine de dizlerde ve diz eklemlerinde çok fazla ağrı olduğu zaman doktora danışılması gerekmektedir. Doktorda gerekli teşhis yapıldıktan sonra diz kireçlenmesi tedavisine devam edilir.

Kireçlenmenin bilindik bir tedavisi olmamakla birlikte kireçlenmenin neden olduğu şiddetli ağrı ve kısıtlanmış hareketler azaltılabilir. Tedavide genellikle asetaminofen ve steroid olmayan anti-iltihap ilaçlar kullanılır. Fizik tedavi uygulanır. İş ve meşguliyet terapisi uygulanır. Pantolon askısı kullanmak veya rahatsız edici ayakkabıları kullanmamak, kortizon iğneleri veya hiyaluronik asit iğneleri kullanmak yararlı olabilir. Bunlar haricinde ameliyat ile kemik yapısının yeniden şekillendirilmesi de tedaviler arasındadır.

 • Düzenli hareket ediniz.
 • Kilo kontrolünü sağlayınız.
 • Ağır yük taşımamaya gayret edin.
 • Topuklu ayakkabı giymeyin, yumuşak tabanlı düz spor ayakkabıları giyin.
 • Bacak kaslarınızı çalıştırın.
 • Çömelirken veya doğrulurken , kollarınızı kullanın ağırlığınızı dizlerinize vermeyin.
 • Diz egzersizlerinizi aksatmayın.
 • Uzun süre ayakta durmayın.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun. Hasta ideal kilosuna inmeli , dize yüklenen ağırlık azaltılmalıdır. Kilo verilirken de birden kilo verilmesi kas yapısını bozacağından önerilmemektedir. Hasta uzman bir diyetisyene gitmeli ve yavaş yavaş kilo vermelidir.
 • Düzenli egzersiz ve spor yapmalısınız. Kireçlenmenin önlenmesi için hastalar yürüyüş yapmalıdır. Bazı doktorlar yürüyüş yapmayı yasaklarken bazı doktorlar kesinlikle düzenli yürüyüş yapmayı önermektedir. Burada en önemli unsur ağrınız varsa yürüyüşlerden uzak durmalısınız. Ağrı yaşamadığınız sürece düzenli egzersizlerle ve yürüyüşlerle tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ağrı kesici ilaç tedavisi de uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli ve dozajını azaltmadan ya da arttırmadan almalısınız.
 • Sıcak tedaviler de diz kireçlenme tedavilerinde uygulanmaktadır. Sıcak su ve kaplıcalara gidilmesi dizde şişme olmadığı sürece uygulanabilir.
 • Eklem içine sıvı enjeksiyonları da dizdeki kireçlenme tedavisinde en etkin tedavi yöntemidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git