Dizde Ağrı Nedenleri Nelerdir ?

Dizde Ağrı Nedenleri Nelerdir ?
4 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 729 kez okundu.

Diz günlük yaşantımızda belki de en çok kullandığımız eklemleri içerir. Çok fazla kullandığımız içinde yaralanma ve incinme sık sık görülebilir. Zaten ağrının şiddetine göre az çok tahmin edebiliriz ne olduğunu.

Bazen bu ağrıya kızarıklık ve şişme eşlik eder. Bazen de çıtırdama ve kilitlenme şeklinde olur. Öyle ki bir operasyona bile ihtiyaç duyulabilir. Düşme incinme gibi durumlarda ağrının sebebini bilebilirsiniz ama sebebini anlayamadığınız bir ağrınız var ise derhal doktora başvurmalısınız. Aksi halde bu ağrılar günlük hayatınızı ve iş hayatınızı aksatabilir. Diz ağrısı düşme ve yaralanmadan kaynaklanıyor ise bir kaç sonuç doğurabilir. Bunlardan biri diz kapağının iltihaplanması sonucu oluşan ağrıdır. Kayak ve koşu yapanlarda sık görülür. Menisküs yırtığı ise ani hareketlerde ortaya çıkar. Daha çok futbolcularda ve dize ağırlık verilen işlerde çalışanlarda görülür. Dize bir darbe alındığında da olabilir. Bir diğeri ise ön çapraz bağın yırtılmasıdır. Daha çok basketbolcularda görülür. Ağrı ve şişlik belirtiler arasındadır. Sebebini bilmediğiniz ağrılarda olabilir. Diz kilitlenmesi yaşanıyor ise dizi düz hale getirmek ağrılı olur. Bazende ağrılar kireçlenme belirtisi olabilir. Eklemlerde aşınma ve kıkırdaklarda bozulma sonucu meydana gelir. Kıkırdak hasar gördüğü için ağrıya sebep olur.

Kilo fazlası olanlar, kas zayıflığı olanlar ve genetik faktörler de kireçlenmeye sebep olur. Diz kireçlenme sorunu yaşayanlar uzun süre hareketsizlikten uzak durmalıdır. Ağrıların sebebi iltihaplı romatizmal hastalıklar da olabilir. Her yaşta görülebilir ve tüm vücudu etkiler. Daha çok bağışıklık sistemi bozuk olanlarda görülür. Vücuttaki tüm eklemleri etkilediğinden dolayı ağrı günlerce sürebilir ve şişlik kızarıklık meydana gelir. İştahsızlık, halsizlik ve hareket kısıtlılığı görülebilir. Bir diğeri ise koşucu dizidir. Dizin ön kısmında meydana gelen bir ağrı vardır. Diz öne doğru uzatılırken bir gıcırdama sesi duyulur. Çömelmek, merdiven inip çıkmak, diz çökmek, uzun süre dizleri katlayarak oturmak ağrıyı daha fazla tetikler. Daha çok fizik tedavi önerilir. Eğer dizinizin üzerinde duramıyor, dizinizi katlayamıyor, ağrı ve şişlik hissediyor ve hatta ateşleniyor iseniz derhal bir doktora başvurmanız gerekir.

dizde-agri

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Başlangıç aşamasındaki bir diz ağrısını hafifletmek için evde yapabileceğimiz bazı şeyler mevcuttur. Diz etrafında çok önemli kaslarımız vardır. Bunlar yürümemizi sağlayan kaslardır. Ne zaman ki diz eklemimizin etrafındaki kaslar zayıflamaya başlar dizimize binen yükler artar. Diz kaslarımız daha az hareket etmeye başladığımızda, asansör daha çok kullandığımız zaman, daha az yürüdüğümüz zaman yani aktivitemizi azalttığımız zaman bu kaslarımız zayıflamaya başlar.

Diz ağrısını hafifletmek için evde yapacağımız en önemli şey egzersizdir. Yani diz çevresindeki kasları kuvvetlendirmektir. Bunun yanı sıra, başka şekillerde de bu tedaviyi destekleyebiliriz. Örneğin, dizinizde başlangıç aşamasında bir kireçlenmeniz var ya da bir spor yaralanmanız var. Bu gibi durumlarda egzersiz yaptıktan sonra buz uygulaması yapmak diz ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ağrı kesici kullanmak yerine daha doğal yöntemler olan, egzersiz ve soğuk uygulaması ile diz ağrılarını kontrol etmek, hastalığın başlangıç aşamasında yapılabilecek en doğru tedavi yöntemidir. Ağrılarınız daha fazla şiddetlendiğinde, yani hastalığınız daha ileri boyutta hissedilmeye başlandığında mutlaka uzman bir hekime görünmek gerekir. Daha sonraki dönemler için doktorunuzdan diz ağrılarını hafifletmek için ilaç isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git