Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 917 kez okundu.

Gün içinde en fazla kullandığımı bölge olan dizde yaralanma, incinme gibi sorunların yaşanma olasılığı daha da fazladır. Bu durumda dizde meydana gelen herhangi bir sorun sonucu oluşan ağrıya diz ağrısı denir. Diz ağrısını dediğimiz gibi pek çok farklı nedeni olabilir. Diz vücuttaki en karmaşık ve en büyük eklemlerden birisidir. Günlük hareketlerin niteliğine bağlı olarak fazlaca kullanıldığından yaralanma ve incinme olasılığı fazladır. Dizlere aşırı yük binmesi sonucunda diz kapağının kıkırdağı zaman içinde yumuşamaktadır ve kıkırdak altındaki sinir uçları biraz daha belirginleşip diz ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca herhangi bir ağrı gelişmeksizin diz kapağının yaşadığı dejenerasyonun zamanla artması sonucunda dizde oluşan hasara bağlı olarak ağrılı dönem ortaya çıkabilmektedir.

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz kısmında yer alan diz kapağında yaşanan yaralanma diz ağrısının ilk nedeni olarak bilinir. Menüsküs yırtığın meydana gelmesi de yine diz ağrının yaşanmasına neden olan bir sorundur. Diz hareketlerinde bulunurken dizin kilitlenmesi diz ağrının nedenleri arasında yerini alır.  Dizde romatizma sorunu yaşanır olması diz ağrısına neden olur. Diz ağrısının diğer nedenleri arasında ise, diz bağlarında kopma, diz kaslarında zedelenme, aşırı yürüme sonucu oluşan kemik ağrısı, kemik erimesi sorunu, diz kısmında meydana gelen iltihap sorunu gibi durumlar diz ağrısının nedenleri arasında yer alır.

Patellar (Diz Kapağı) Tendinit: Patellar Tendinit, bir ya da birden fazla tendonun iltihaplanarak dizde ağrıya sebep olması durumudur.

Menisküs Yırtığı: Menisküs dokusu dayanaklı ve lastik gibi bir kıkırdaktan oluşur ve kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında bir darbe emici olarak görev yapar. Dize ağırlık verilmişken ani bir dönüş yapılması durumunda menisküs yırtığı oluşabilir ve bu durum da dizde ağrıya sebep olabilir.

Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları: ACL, kaval kemiği ile uyluk kemiğinin birbirine bağlayan dört bağdan biri olan, ön çapraz bağın yırtılması durumudur.

Diz Bursiti: Bazı diz yaralanmaları, dizdeki burslarda (eklem kemiğini saran kesecikler) iltihaplanmaya yol açıp ağrıyı tetikler.

Diz Kilitlenmesi – Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi): Osteoartrit ya da bilinen adıyla kireçlenme, yıllar içinde eklemlerde aşınma ve özellikle eklem kıkırdaklarında meydana gelen hasarlar sebebiyle oluşur ve ağrıya sebebiyet verir.

İltihaplı Romatizmal Rahatsızlıklar – Osgood-Schlatter Hastalığı: Daha çok büyüme çağında olan ve sporla ilgilenen kişilerde ortaya çıkan ağrılı bir diz rahatsızlığıdır.

Kondromalzi Patella: Dizin ön kısmında oluşan ağrılı rahatsızlıktır.

Diz Ağrısı Belirtileri

Ağrılar vücutta yolunda gitmeyen bir durumun olduğunun habercisidir. Bunun için dizde meydana gelen ağrının ilk belirtisi ağır bir şekilde yaşanan ağrı sorundur. Daha sonra dizdeki ağrının diğer belirtileri arasında diz kısmında şişlik sorunun olması, dizin kırmızı olması, morarması, yürürken hareket edememe, dizdeki kasların şişmesi gibi durumların hepsi diz ağrısının belirtileri arasında yer alır.

 • Şişlik ve sertlikler
 • Kızarıklıklar
 • Dize dokunulduğunda hissedilen sıcaklık ve duyulan çıtırdama sesi
 • Dizde hareket anında kilitlenme
 • Dizi tamamen düz hale getirememe, bacağı bükmekte zorlanma
 • Yürürken dizde ve bacakta oluşan ağrılar
 • Baldırda hissedilen ağrılar
 • Yürürken topallama
 • Dizden leğen kemiğine doğru yayılan orta şiddette ya da şiddetli ağrı
 • Dizleri bükmede zorlanma (menisküs ya da eklemlerde sıvı birikimi nedeni ile olabilir)
 • Ayakların üzerine basıldığında dizlerde ve bacakların genelinde oluşan ağrı

Diz Ağrısı Tedavisi

Diz ağrısı sorunu yaşanırken yapılması gerekenler arasında ilk sırada sıcak su ve sabunla yıkama işlemi yer alır. Bu işlem dizde yaşanan kilitlenmenin açılması için faydalı olmaktadır. Diğer yapılması gereken ise buz torbasıdır. Buz torbasını dizin üstüne koyunuz daha sonra dizde meydana gelen şişlik sorunu ortadan kalkmış olsun. Diz ağrısında diğer tedavi yöntemi ise, lahanayı sıcak suda kaynattınız. Daha sonra bu lahananın üstüne sarımsağı ezip koyunuz. Bu iki karışımı dizin üstüne koyup bir bez yardımı ile bağlayınız. Daha sonra zencefil kökünü toz haline getirip diz üstüne koyunuz. Bu da diz ağrısı için tedavi amaçlı kullanılan en eski yöntemler arasında yer alır.

Diz ve bacak ağrılarının türüne göre tedavi yöntemleri mevcuttur. Bacak kaslarından ve aşırı yorgunluktan kaynaklanan bir ağrınız varsa, mümkün olduğunca bacaklarınızı yukarıda tutarak dinlenmeniz önerilir. Kaslarınız rahatlamaya başladıktan sonra 15-20 dakika boyunca buz kompresi uygulayın. Bu işlemleri günde 3 kere tekrarlamanız gerekir. Buna rağmen geçmeyen ağrılarınız varsa bacak kaslarınızı egzersizler ile gerginleştirin veya masaj yapın. Çeşitli sinirsel hastalıklardan dolayı oluşan bir ağrınız varsa, diyabet kontrol testleri uygulanır. Sigara ve alkol kullanımının kesilmesi önerilir.

Damarlarda varis oluşumundan dolayı bir ağrınız varsa, bacaklarınızı yüksekte tutarak dinlenmeniz önerilir. Elastik bandaj veya destek çorapları ile bacaklarınızı kapatarak ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Bacaklarınızda çeşitli renk tonları mevcutsa ve şişlikler varsa, mutlaka doktora başvurmalısınız. Bacaklarınızda ağrı varsa buna eşlik eden yüksek bir ateş varsa, doktora başvurmalısınız. Başka bir hastalık için kullandığınız ilaçlar bacak ağrısı yapıyorsa, doktora danışmadan ilaçları bırakmamalısınız.

Buz Kompleksi

Dizlerinizde aniden başlayan ağrılar ve diz ağrılarınızda meydana gelen ağrıyı hafifletmek adına sizlere ilk önerimiz buz komplesi yapmanız. Buz uygulamasıyla dizinize aldığınız bir darbe neticesinde meydana gelen diz ağrısının yanında ayrıca da diz şişliğinizin dinmesine ve morarmaların meydana gelmemesi için kesinlikle bu doğal tedavi yöntemini sizlere öneririz. Ayrıca da buz uygulaması yapılacak en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Ağrıyan diz bölgenize küçük bir torba dolu buzu yerleştirerek 20 dakika beklettikten sonra diz ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Bandaj

Eğer ağrınız hafif bir ağrı ise buz kompleksinin ardından dizinizi uygun bir bandaj yardımı ile güzelce sararak birkaç gün olabilecek şekilde dinlendirmenin size oldukça büyük bir fayda sağlamayı başaracaktır. Fakat her ne olursa olsun bunların sonucunda ağrılarınız geçmiyor ya da şişliklerin inmiyorsa muhakkak bir doktora görünmenizi size şiddetle tavsiye ederiz.

İdeal Kilo

Bazen dizde oluşan ağrılar kişilerin fazla kilolarından dolayı eklemlerin dizilerine yüklenmesinden dolayı oluşabilmektedir. İşte bu durumda yapılabilecek en iyi yöntem kişilerin kendileri için ideal kiloya ulaşmaları olacaktır. Bunun için uygun bir diyetisyen ile sağlıklı bir şekilde ideal kiloya doğru yol almaları onların ağrılarının daha az bir seviyeye inmesini hata tamamıyla geçmesine yardımcı olmuş olacaktır.

Baston

Eğer ki kireçlenme gibi bir hastalıktan şikayetçiyseniz muhakkak dizinizde oluşan ağrı kireçlenmenin sebep olduğu ağrı olmuş olacaktır. İşte bu tarz durumlarda dizinize çok yüklenmek için baston gibi şeylere tutunarak yükünüzü ona vererek yürümeye tercih etmelisiniz.

Yürüyüş

Ara ara diz ağrısından şikayetçi olan kişilerden biriyseniz ağrınız olmadığı zamanlarda muhakkak düzenli bir şekilde yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz. Böylece ağrıyı en az seviyeye indirmiş hatta bir süre sonra ağrıdan tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Spor

Ağrılardan kurtulmak için kaslarda olan kuvvetin ve aynı zamanda eklemlerdeki esnekliğin artması gerekmektedir. Böyle bir durumda yapılabilecek en etkili yöntem düzenli olacak şekilde spor yapmak olacaktır. Aynı zamanda denge egzersizleri dediğimiz egzersizler yapmak da eklemlerin esneklik kazanmasında ve kasları kuvvetli bir hal almasında oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

Krem

Diz ağrısına iyi gelen kremleri göz önüne aldığım zaman yüzümüze ilk olarak steroid adını verdiğimiz enfeksiyonlarla karşı fazlasıyla savaşan ve şişmeyi engelleyen aynı zamanda ağrıyı en az seviyeye indiren ilaç gelmektedir. Fakat ne olursa olsun bu ilacı çok uzun bir süre kullanmamak gerekmektedir çünkü vücutta fazla kullanım sonucunda oldukça kötü sorunlara yol açmaktadır. Bunun için muhakkak doktorunuzdan tavsiye almalı ve onun kontrolü altında bu ilacı kullanmayı denemelisiniz aksi takdirde sağlığımıza zarar vermiş oluruz.

Diz ağrısı sorunu yaşayan kişilerin gitmesi gereken doktor ortopedi doktorudur ve muhakkak alacağı ilaçları onun kontrolü altında almalı ve özellikle önemli hastalıkları varsa bunu muhakkak doktoruna dile getirmelidir.

Masaj

Diz ağrınıza iyi gelecek uygulamalardan bir tanesi de masajdır. Dizlerinize yapacağınız masajla hem zarar görmüş tendon ve dokularınızın gevşemesine hem de kan dolaşımınızın artmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca da en önemlisi de diz masajı, ağrılarınıza çok iyi gelecektir. İster kendiniz evinizde hafif masajlarla isterde uzman bir fizyoterapistten yardım alarak dizlerinize profesyonel masaj yaptırabilirsiniz. Bildiğiniz gibi diz ağrıları çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir.  Bilhassa düşme ve yaralanma gibi durumlarında, son derece bu doğal yöntemleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Şayet durup dururken hiç bir şey ortada yokken dizleriniz ağrımaya başlıyorsa ve diz ağrılarınıza dayanamıyorsanız o zaman sizlere önerimiz bir doktora görünmenizdir.

Sıcak Kompres

Diz ağrınız şayet yaralanmadan dolayı oluşmuşsa sizlere tavsiyemiz ilk 48 ile 72 saat arası sıcak banyodan ve dizinize direkt olarak sıcak kompres uygulamalarından uzak durmanızı öneririz.

Bitkisel Kür

Diz ağrısınız diz kireçlenmesinden kaynaklanıyorsa o zaman sizlere ünlü çınar yaprağı kürü uygulanmasını yapmanızı tavsiye ederiz. Çınar yaprağı kürünün hazırlanışı ve uygulanışı çok basit bir yöntemden oluşmaktadır. Bir kaç çınar yaprağını ufalayarak içine kaynar su ekleyin ve 1 dakika kadar bekledikten sonra öğün aralarında aç karnına bir bardak içebilirsiniz.

NSAİD İlaçlar

Steroid olmayan enfeksiyon engelleyici ilaçlar doktor kontrolünde kullanıldığında diz şişmelerini ve ağrılarını tedavi eder.

Fizyoterapi

Dizi kontrollü bir biçimde hareket ettirmek ağrılara ve şişliklere karşı tedavi edici etki yaratmaktadır.

Ağrı Kesici İlaçlar

Doktor tavsiyesinde kullanılacak çeşitli jel, krem ve spreylerin kullanılması gerekebilir.

Akupunktur Tedavisi

Doktorun önerisi ile hastaya akupunktur tedavisi uygulanabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git