Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır Ulu Cami
2 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 459 kez okundu.

Birçok şehirde bulunan Ulu Camiler içerisinde Diyarbakır’da bulunan Ulu Camii Anadolu’da bulunan en esi tarihi değer olma özelliğine sahiptir. Ulu Cami’nin özellikleri, nerede ve nasıl gidilir? Tüm bu bilgilere yazımızın ilerleyen kısımlarında ulaşabilirsiniz.

Bu tarihi yapı Hz. Ömer (r.a.) döneminde 639 yılında şehrin merkezindeki en büyük mabed olan Martoma Kilisesinin yerine yapılmıştır. 1091 yılında ise Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah’ın emri üzerine büyük bir tadilattan geçirilmiş ve yıllar içerisinde de çok kez onarım görmüştür. Nisanoğulları ve İnal, Büyük Selçuklu hükümdarı olan Melikşah, Anadolu ve Selçuklu hükümdarı olan Gıyaseddin Keyhüsrev, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan, Artuklular ve Osmanlı padişahlarının çoğuna ait kitabeler caminin birçok yerinden bize tarihimizi fısıldamaktadır.

İslam tarihinin ünlü Şam Emeviye Cami’nin Anadolu’ya yansıması olarak görülen kıymetli değer Diyarbakır Ulu Camii, İslam âlemi tarafından 5.Harem-i Şerifi olarak kabul edilmiştir. Diyarbakır Ulu Camii’nin avluya bakan cephesinde değişik dönemlere ait kabartma ve yazıtlar, mimari bezemeler muntazam bir halde caminin güzelliğini ön plana çıkartmaktadır.

Diyarbakır Ulu Cami Mimari Yapısı

Tarihin hemen hemen her döneminde ibadet merkezi olmuş tarih imzası olan Ulu Cami Diyarbakır’da en büyük yapılar topluluğu olma özelliğine sahiptir. Yapının iki adet camisi ( Hanefiler ve Şafiler için ayrı ayrı), iki medresesi ( Mesudiye ve Zinciriye), batı- doğu minaresi, maksuresi, abdesthanesi ve bütün bu külliyenin ortasında dikdörtgen büyük bir avlu yer almaktadır. Camiye üç farklı girişten girilebilmektedir. Bu kapılardan doğuda bulunan kapıya ana ( taç ) kapı ismi verilmektedir. Bu kapının köşelerinde boğa ve aslanın mücadelesini simgeleyen simetrik olarak işlenmiş kabartma figürü bulunmaktadır. İki hayvanın mücadelesini simgelendiği açıkça görülen bu kapı oldukça büyük bir kemer şekline sahip olmakla beraber bu kapıdan girdiğinizde direk yapının avlusuna ulaşabilirsiniz. Caminin ana olanı dikdörtgen olup çok sayıda sütun bulunmaktadır. Avluda bulunan şadırvan sekizgen olarak tasarlanmış ve sekiz tane sütun üzerine yerleştirilerek inşa edilmiştir.

 

Ulu Cami Avlusunda Bulunan Güneş Saati

Caminin avlu kısmında 800 seneden fazla bir geçmişe sahip olan Güneş Saati caminin simgesi haline gelmiştir. Yüksekliği 1 metre kadar olup yuvarlak bir mermer üzerine konulan demir parçası sayesinde, güneşin dönme hareketiyle birlikte oluşan gölge sayesinde zamanı göstermektedir. Güneş saati sibernetiğin babası olarak bilinen ünlü bilgin El-Cezeri tarafından yapılıp önceden caminin dışındaki meydandayken 1920’li yıllarda şuan ki yerine getirilmiştir.

Diyarbakırda Ne Yenir ?

Hem tarihi hem dini özelliklere sahip bu mekâna girerken doğal olarak hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Bunun yanı sıra orada bulunan ve size rehberlik etmeye gönüllü birçok Diyarbakırlı kardeş sizi beklemektedir. Diyarbakır tarihi mimari ve manevi güzellikleriyle birlikte yemek kültürü açısından da önemli şehirlerimizdendir. Özellikle ciğer Diyarbakır mutfağının başını çekmektedir. Ulu Camiden çıkınca yol boyunca bulunan bir sürü ciğerciden birinde bu tadı deneyebilirsiniz.

Diyarbakır Ulu Cami Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Camiikebir Mah. Gazi Cad. Merkez / Diyarbakır

Telefon: 0 (412) 234 69 50

Nasıl Gidilir: Diyarbakır’a en kolay ulaşım uçakla sağlanmaktadır. Diyarbakır’a geldikten sonra şehir merkezinde bulunan Ulu Cami’ye de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git