Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları
2 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 411 kez okundu.

Diyarbakır gezi rehberimize tarihi surlar ile devam ediyoruz. Diyarbakır surları yapısı, özellikleri, nerede? Nasıl gidilir? Ve gezilecek yerleri hakkında tüm bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Gerekli bilgilere geçmeden önce gururla bahsedilecek bir bilgi de şu ki bu surlar ve hemen yan kısmında bulunan Hevsel Bahçeleri Dünya Kültür Mirası olarak tescillenmiştir.

Tescillenmiş bu kültür mirasının yüksekliği 10-12 metre, uzunluğu 5 km, genişliği 3-5 metre olarak kayıtlara geçmiştir. Surların içerisinde kalan bölgenin boyutları ise 1300-1700 metre olarak ölçülmüştür.

Diyarbakır Surları Mimari

Surlar, Diyarbakır’ın batısında bulunan, öncesinde yanardağ olan Karacadağ’dan akmış kalın bazalt tabaka ile ahenk içerisinde kalkan balığı şekli esas alınarak inşa edilmiştir. Bu surların temel yapı malzemesi yörede sıkça kullanılan gri ve siyah bazalt taşlarıdır. Burçların ve surların üzerinde işlenmiş olan birçok kabartma bulunmaktadır. Bunların göze ilk çarpanları kaplan, boğa ve çift başlı kartal olup surların üzerilerine ustalıkla işlenerek tarihi surlara derin anlamlar katmıştır. Surların bazı yerlerinde özellikle Urfa Kapı ve Dağ Kapı çevresinde görülmeye değer güzellikte kitabeler ve motifler bulunmaktadır.

Surların Yapısı: Surların yapısını incelediğimizde iç ve dış kaleden meydana geldiğini görmekteyiz. Tarihi surun iç kale denen kısmı Fis Kaya ismi verilen kuzeydoğu ucunda yer alır ve burada Bizanslılardan kalan Nestorian Kilisesi bulunmaktadır.

İç Kale: Burada bulunan ve tarihi öneme sahip kilise şu anda harap bir halde varlığını korumaya çalışmaktadır. Bu kısımda bulunan bir diğer önemli yapı Virantepe adı verilen yerdeki Artuklu Sarayıdır. Surlarda 16 adet burç bulunmaktadır. Bu burçlar dört, altı ve sekiz köşeli olup varlıklarını günümüze kadar bozulmadan sürdürmüşlerdir. Surların üstünde “Kanuni Kitabesi” de yer almaktadır.

Dış Kale: Surların bu kısmı iç kaleyi de içine almakla birlikte toplamda 82 burcu bünyesinde barındırmaktadır. Bu burçlar genelde yuvarlak yapılmış olup dört ya da altı köşeli olanları da mevcuttur. Savaşların daha fazla olduğu Urfa Kapı ve Dağ Kapı arasındaki düz alanı gören bölümde burçların özellikleri yuvarlak, daha sık, daha sağlam ve daha büyük olmalarıdır. Surlarda yer alan bu burçların daha çok iki katlı bazılarının üç veya dört katlı olduğu görülmektedir. Burçların alt katları genellikle ambar ve depo amacıyla üst katları ise askeri amaç yahut ihtiyaçlara göre inşa edilmiştir. Surlarda iç kale ve dış kalede toplam dört kapı bulunmaktadır. Tarihi yapı ara ara tadilat ve onarıma maruz kalmış olsa da orijinalliğini günümüze kadar sürdürmüştür.

Diyarbakır Surları Tarihi

Surların bir kısmı Hurriler döneminde yani M.Ö. 3000 yılında inşa edilmiştir. Surların şuan ki görüntüsü ise 346 senesinde Bizans imparatoru II. Constantinus tarafından yaptırılmıştır. Bu hali günümüze kadar gelmiştir. Tabi ki günümüze bu şekli ile gelene kadar onarım ve yenilik çalışmaları ile korunma altına alınmıştır.

Diyarbakır Surları Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Cami Nebi Mah. Gazi Cad. No: 1, 21300 – Sur / Diyarbakır

Nasıl Gidilir: Surlara ulaşmak için Diyarbakır merkeze ulaşım sağlamanız yeterlidir. Merkeze ulaşım sağladıktan sonra surlar kendini gösterecektir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git