Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım ?

Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım ?
24 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 309 kez okundu.

Diş ağrısı çekmeyen yoktur herhalde. Bazen olmadık zamanda öyle şiddetli olur ki dayanılmaz bir hal alır. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için tabi ki öncelikle diş sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Düzenli olarak diş yapımıza uygun bir fırça ve macun ile fırçalamamız şarttır. Diş ağrısı genellikle çürükten kaynaklanır. Böyle bir ağrı ile karşılaşıldığında hemen evde o an müdahale edilmez ise ağrı giderek dayanılmaz bir hal alabilir. Peki, dişim ağrıyor ne yapmalıyım ? diyorsanız bu yazı tam size göre!

dis-agrisina-ne-iyi-gelir

 

Dişte ağrı hissedildiğinde tuzlu su veya sirkeli su ile gargara yapmak faydalı olabilir. Bazen de çürük dişe sıkışan bir yiyecek kalıntısı ağrıya sebep olabilir. Bu durumda fırçalamak veya kürdan yardımı ile kalıntıyı çıkarmak ağrıyı geçirebilir. Bir başka pratik yöntem ise sarımsaktır. Ezilmiş sarımsağı çürük dişin üzerinde bekletmek ağrının geçmesine yardımcı olabilir. Yine kuru karanfili çiğnemek ve dişin üzerinde bekletmek veya karanfili demleyerek suyu ile gargara yapmak çok etkilidir. Karanfilin uyuşturma etkisi olduğundan ağrıyı hissetmenizi engeller. Tabi bu yöntemler dişte dolgu olmadığında geçerlidir. Eğer dişte dolgu varsa ağrının köküne ulaşmak zordur. Bu gibi durumlarda en iyi yöntem ağrı kesici kullanmaktır. Bazen de buz ile masaj yapmak iyi gelebilir.

 

dis-agrisi-ve-dis-cekimi

Ağrı kesicilerin bazıları geç etki gösterebilir. En doğrusu doktorun veya eczacının önerdiği ilacı kullanmaktır. Bazıları aynı zamanda iltihap kurutucu özelliğe sahiptir ve diş ağrıları için çok daha uygundur. Bu yazdıklarım geçici bir çözümdür. Bu sebeple ağrıya müdahale edildikten sonra derhal bir dişçiye gitmekte fayda vardır. Çoğu kişi dişçiden korkar fakat çekilen diş ağrısının yanında pekte hafif kalan bir acıdır dişçide hissedilen. Zaten genellikle hemen müdahale edilmez. Önce dişteki apse kurutulur ve daha sonra çekilir. Ve bu kesin çözümden sonra ağrıdan tamamen kurtulmuş olursunuz.

Dişim ağrıyor ne yapmalıyım ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git