Diş Gıcırdatma İçin Hangi Doktora Gidilir?

11.01.2020
Diş Gıcırdatma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dış gıcırdatma tıptaki ismiyle bruksizm, genelde uyku sırasında bilinç ve istem dışı bir şekilde dişlerin sıkılması ile yapılan bir şeydir. Gıcırdatma sesi olarak dışarıya çıkar. Normal olmayan bir durumdur. Yapan kişi genelde bunu yaptığını fark etmez. Ancak çevresindeki kişiler için oldukça rahatsız edici bir ses olur. Bu gıcırdatma o kadar güçlü bir etkiye sahip olur ki yapan kişi sabah uyandığında dişinin kırıldığını, dolgusunun düştüğünü görebilir. Bir kısmı da çene eklemi fonksiyonlarının bozulduğundan şikayet edebilir. Hatta sebepsiz baş ve kas ağrısı meydana gelebilir.

Gün içerisinde yaşanan fiziksel ve psikolojik her olay diş gıcırdarmasına neden olabilir. Özellikle stresli dönemlerde çok daha fazla yapılır. Sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da meydana gelir. Genel olarak diş çıkarma ve dökme dönemlerinde gıcırdatmaları normaldir. Ancak önlem alınmazsa dişlerde ve çene ekleminde kalıcı hasarlar oluşabilir. Diş gıcırdatma sonucunda dişlerde alınma, köklerde kist oluşumu ve diş hassasiyeti görülebilir. Yanlış dolgu, yetersiz beslenme, alerji, bağırsak parazitleri, sinüzit ve süt diş çıkarma neden olabilir. Mutlaka doktora başvurulmalı ve önlemi alınmalıdır.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Bu rahatsızlık için mutlaka bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Doktor, dişlerinizi muayene edecek, dolguların durumuna bakacak, kırık diş olup olmadığını inceleyecek ve çene eklemlerinizi görebilmek adına röntgen filmi isteyecektir. Çıkan sonuçlar doğrultusunda eğer strese dayalı bir durum varsa psikologa yönlendirebilir. Dişler ile alakalı bir problemse de kendi tedavi yöntemlerini uygulayacaktır.

Tedavisi

Tedavide ilk olarak ağız içi muayene yapılır ve dişlerin durumu incelenir. Dişlerin kapanış şekilleri ve çene yapısı kontrol edilir, aşınma varsa basit ağız içi apereyler ile tedavi edilir. Yetişkinlere gece plağı kullanmaları önerilir. Isırma plağı diye de geçer ve uyurken ağza takılır. Alt çeneye yeni bir konum verilerek eklem ve kas sistemi rahatlatılır.Eğer stres kaynaklı bir sorunsa kas gevşetici ilaçlar kullanılır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.