Diş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Diş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 139 kez okundu.

Diş ağrısı için hangi doktora gidilir ? Diş ağrısına hangi poliklinik bakar ? Diş ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Diş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Diş ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda diş ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Diş Ağrısı Nedir ?

Diş problemleri, günlük hayatta en çok karşılaşılan problemlerden biridir. Diş sağlığını korumak ve düzenli olarak dişlere bakmak gereklidir. Yoksa birçok diş problemiyle karşılaşılabilir. Diş ağrısı nabız atışı gibi zonklama hissi veren sancılardır.

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

Diş ağrısının birçok nedeni olabilir. Dişlerde bulunan çürükler, diş minelerinin aşınması ya da diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar diş ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca diş etine gömülen dişler, çıkmayan 20’lik dişler veya dişeti rahatsızlıkları da diş ağrılarını tetikleyen sebeplerdendir. Diş ağrısı 7’den 70’e herkesin yaşayabileceği problemlerden biridir. Genel olarak insanlar diş ağrıları dayanılmaz seviyeye gelmedikçe önlem almaz ve doktora gitmezler. Ve bilinçsiz ilaç kullanımı toplumumuzda çok yaygındır. Bu tip durumlardan kesinlikle kaçınmak gereklidir. Doğru teşhis ve tedavi için mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Diş ağrıları tedavi edilmediği sürece yaşam kalitenizi düşürecektir. Bu yüzden diş sağlığı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Erken teşhis sayesinde diş ağrısı sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

Diş ağrısının birçok belirtisi vardır. Genelde aniden başlayan acılar şeklinde görülür. Hafif başlayıp zamanla şiddetlenebilir. Bunun dışında vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara neden olabilir. Örneğin baş ağrısı, dişinizin ağrımasından sonra tetiklenebilir. Bunun dışında bu ağrı çenenize ya da kulağınıza da vurabilir. Diş ağrısı yaşarken diş ve diş etlerinde kanamalar görülebilir. Diş ağrısı yaşarken bir şeyler yemeye çalıştığınızda ağrı oluşur. Ayrıca diş ağrısı çekenler sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı fazla duyarlıdır. Bu yüzden sıcak ve soğuk içecekleri ya da gıdaları aynı anda tüketmemelisiniz. Diş ağrısı çekenlerin diş çevresinde de birtakım şişlikler meydana gelecektir. Aynı zamanda bu şişkinlikler çeneye kadar uzanır ve ağrı yapar.

Diş Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Diş ağrısı, tedavisi olan rahatsızlıklardan biridir. Fakat ihmal edilmemesi ve mutlaka doktora başvurulması gereklidir. Diş ağrılarının tedavisinde teşhis çok önemlidir. Ağrının kaynağı bulunduğu zaman diş ağrısı da kolay bir şekilde tedavi edilecektir. Örneğin ağrı çürükten kaynaklanıyorsa çürükler tedavi edilmelidir. Ya da ağrılar için doktorunuzun verdiği antibiyotik ilaçlardan yararlanabilirsiniz. Çok fazla bir sorununuz yoksa doktor uygun tedaviden sonra ağrı kesiciler de verebilir. Ağrı kesiciler keskin çözüm olmasalar da anlık ağrıyı alırlar. Bunun dışında diş ağrısı için doğal yağlar da kullanabilirsiniz.

Örneğin kekik ve kimyonu sirkeye katarak gargara yapabilirsiniz. Ayrıca bir bardak suyun içinde 1 tatlı kaşığı kekiği demleyip soğutabilirsiniz. Soğuyan suyu süzdükten sonra bu su ile gargara yapabilirsiniz. Son olarak aktardan temin edebileceğiniz karanfil yağını pamuk yardımıyla diş etlerinize uygulayabilirsiniz. Bir süre bu tedavilere devam edebilirsiniz. Diş ağrılarınız apselerden de kaynaklı olabilir. Apse tedavisi için de yine antibiyotiklerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca dişin çekilmesi gerekebilir. Veya kanal tedavisi yapılarak iltihaplı bölge tamamen kurutulur. Teşhis ve tedavi tamamen diş hekimine bağlıdır. Ya da diş hekimleri tarafından apseye sıcak-soğuk uygulaması yapılabilir. Bunu kesinlikle kendiniz denememelisiniz çünkü yapacağınız yanlış bir işlem apse ağrılarınızı arttırabilir. Diş ağrılarınızı önlemek için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ağrıları ve hastalıkları önlemek için de dişlerinizi düzenli bir şekilde günde en az 2 defa fırçalamalısınız.

Diş ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Diş ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız ağız ve diş hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git