Dil Yarasına Ne İyi Gelir ?

Dil Yarasına Ne İyi Gelir ?
24 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 382 kez okundu.

Dil gerek iletişiminizi sağlamaktan gerekse konuşmamızı yardımcı olmakta büyük önem taşıyan bir organdır. Dilin yaralanma sebebi ise bazen sıcak bir şeyler tüketmekten, bazen dilin ısırılmasından, bazen fırçalama esnasında ve yanağın içinde oluşan bir takım büyük hastalıklardan dolayı oluşabilmektedir. Peki bu yaralanmayı nasıl tedavi edebiliriz?

Aloe vera dediğimiz bitki birçok şeye şifa olabildiği gibi dil yarısına da çok büyük bir şifa sağlamaktadır. Bu bitkiyi ister satan yerlerden yada istersen internet üzerinden elde edebilirsiniz. Aloe vera dildeki yarayı geçirdiği gibi, aynı zamanda iltihaplanmanın da önüne geçer ve eğer ki bir ağrı durumundan şikayet duyuluyorsa ağrıyı hafifletir. Bunu uygularken aloe vera çiçeğinin yaprağını alıp uzun olacak şekilde kestikten sonra içindeki sıvıyı çıkaracaksınız ve oluşmuş olan yaranın üzerine bu jeli süreceksiniz. Ağzınızın içinde bu şekilde yaklaşık 3 yada 4 dakika kadar beklettikten sonra bol su ile ağzınızı çalkalayınız. Günde iki sefer yapmanız yeterli olacaktır.

Gargara

En etkili yol olarak bilinen yöntem gargaradır. Her evde bulunan bir yöntemdir. Dildeki yaralar için tuz ve suyu karıştırarak ağızda çalkalayınız. Ayrıca eczaneden de bulabileceğimiz çeşitli ağız gargaraları da ağız ve dil yaralarına tedavi sağlamaktadır.

Limon ve Kaya Tuzu

Limon ve kaya tuzu ile yapacağımız karışım dil sorunları için etkili yöntemlerden biridir. Limon ve kaya tuzunu şu şekilde kullanabiliriz: 1 tatlı kaşığı kaya tuzunun üzerine birkaç damla limon suyu  damlatarak yaptığımız karışımı dildeki ağrı ve yaralar için kullanabiliriz. Bu karışımı günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

Karbonat

Bu hem oluşan yaralara hem de enfeksiyon tedavisi için büyük bir önem kazanmaktadır. Aynı zamanda ağrıyı azaltıcı etkisi vardır. Bunun için yarım tatlı kaşığı kadar karbonatı çok az miktarda su ile hafifçe ıslatalım ve yaranın  olduğu kısma sürelim. Yaklaşık 2 yada 3 dakika kadar bekledikten sonra bol su ile ağzınızı çalkala yalım. Bunu günde 3 yada 4 kez uygulamak yeterli olacaktır.

Bal

Balı dildeki yara ve ağrılara direk temas olarak kullanabiliriz. Balı kullanım şeklimiz ise 1 tatlı kaşığı balı yaranın üzerine direk temas ettirelim.

Diş Macunu

Kullanacağımız diş macunları dildeki yara ve ağrıların geçmesine etkisi büyüktür. Kullanacağımız diş macununun içerisinde sodyum laurik sülfat olmasına dikkat etmeliyiz. Sodyum laurik sülfatın içinde dildeki ağrıların ve yaraların geçmesinde birebir etkilidir.

Vitamin

Ağızdaki yara ve ağrıların bir nedeni de vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sebepten ağrı ve yaraları geçirici B vitaminini kullanmalıyız.

Tuz

Tuz hem yaralanmalara hem enfeksiyonlara hem de boğaz şişmeleri gibi sorunlara önemli miktarda yardımcı olmaktadır.  Tuzun etkisi olarak intihabı önler, hem de ağrıyı azaltmada yardımcı olur. Bunun için yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar tuzu ılık suyun içerisinde çözelim (Bir bardak olması yeterli olacaktır). Ilık suyla oluşturduğumuz bu tuzlu suyu ağzımızda çalkalayalım. Bunu 3 yada 4 kez uygulamamız yeterli olacaktır. Eğer ki tansiyon gibi bir hastalığınız varsa bu yöntemi yapmanızı tavsiye ederiz.

Aloe Vera

Aloe veranın içinde inflamatur adı verilen yani iyileştirici özelliği bulunur. İnflamaturun en önemli özelliği olarak bilinen dil de ağrı ve intihapları azaltmasıdır. Dildeki yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Aloe veranın bu özelliğinden yararlanmak isterseniz:

  • Aloe vera yaprağını alalım, jeli ayıklayalım. Jeli yaranın üzerine sürelim.
  • Bu işlemi günde 3 – 4 kere aloe vera suyu tekrarlayalım.

Kabartma tozu

Kabartma tozu dildeki yara ve ağrıların doğal tedavisinde kullanılır. Kabartma tozu intihapları, ağrıları keser. Kabartma tozunu şu şekilde kullanabiliriz:

  • Yarım bardak suyumuza, yarım çay kaşığı kabartma tozumuzu ekleyelim. Yaralı bölgenin üzerine sürelim. Sürdükten sonra bir dakika kadar bekleyelim. Daha sonra ılık su ile temizleyelim.
  • Bir bardak ılık suyumuza, 1 tatlı kaşığı kaşığı kabartma tozumuzu karıştıralım. Günde bir kaç kez yaptığımız sulu karışım ile gargara yapalım. Etkili çözüm yakalayabilmek için günlük 3-4 defa yapalım.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit H202 olarak da bilinir. Soluk mavi bir rengi vardır. Fakat sulandırıldığı zaman renksiz bir hale gelen bir bileşiktir. Hidrojen peroksit dil sorunları için etkileyici çözümler sağlar. Enfeksiyon riskini azaltır. Hidrojen peroksit şu şekilde kullanabiliriz:

  • Hidrojen peroksit ve sıcak suyu eşit miktarda karıştıralım.
  • Temiz bir çubuk kullanarak alanın üzerine sürelim.
  • Daha sonradan ağzımızı ılık su ile çalkalayalım.
  • Bu karışımı bir kaç gün kullanalım.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git