Depresyon İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Depresyon İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 204 kez okundu.

Depresyon için hangi doktora gidilir ? Depresyona hangi poliklinik bakar ? Depresyon için hangi bölüme gidilir ?

Depresyon İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Depresyon nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda depresyona hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Depresyon Nedir ?

Günümüzün çocuk, genç, yaşlı demeden herkeste oluşan en popüler hastalığı depresyondur. Günümüz teknolojisi, hayat şartları geçmiş kuşaklara göre daha rahat olduğu fakat yeni nesil kuşağının asla hiçbir şeyle mutlu olamadığı farklı arayışlar içine girdiği bir çok şeyi içerebilir depresyon. Depresyonu tıbbi açıdan incelersek,yine bir çeşit iç ve dış dengenin bozulması gibi tanımlara rastlayabiliriz. Depresyon ; iç dünyamızda zaman zaman üzüldüğümüz, acı çektiğimiz, duygularımızı karşımızdakine ve çevremizdeki insanlara ifade edemediğimizde bir çeşit içe kapanıklık, bunalma halidir. Normal hayat sürecimizin vazgeçilmez bir parçası olarak değerlendirebiliriz depresyonu günümüz kapsamında. Özellikle ergenlik dönemindeki bireyleri ele alırsak her birey normal bir durum veya zorlayıcı hayat şartları karşısında kendilerine has bireysel ve çok farklı tepkiler verebilir içlerine kapanıp kendi dünyalarına çekilebilirler.

Depresyon Nedenleri Nelerdir ?

Depresyon birçok şekilde ortaya çıkabilir. Bu tamamen insanların ruhsal haline bağlıdır. Depresyonların nedenleri arasında stresli yaşam biçimi, stresli, çalışma koşulları oldukça zor meslekleri sayabiliriz. Aile içi ilişkiler,anne çocuk ve baba çocuk arasındaki ilişkiler, bazen bir olay sonrası ortaya çıkan post travmatik dediğimiz depresyon meydana gelebilir ki uzun zaman sürebilir kişinin kendini düzeltmesi. Yani yardımsız düzelmesi oldukça zor bir hastalıktır depresyon intihara kadar götürebilir. Ülkemizde de depresyondan dolayı yaşamını yitiren meslek grupları, ergenlik dönemindeki bireyler, aile içi şiddet, istismar sayıları azımsanamayacak kadar fazladır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir ?

Depresyonun belirtilerini sıralayacak olursak; uzun süre devam eden hüzün, acı üzüntü, kişinin kendi iç dünyasındaki karamsarlık ve huzursuzluğun çevre tarafından da fark edilmesi, içe kapanıklık, sevdiği, ilgilendiği şeylerden ilgiyi kesmek, sürekli bireysel takılmak ve yalnız kalma isteğinin artması, alkol ve uyuşturucu madde kullanmaya başlama, arkadaş çevresinin değişmesi, kişide fazla yemek yeme veya yememe, kendine zarar verme eğilimi, çevresine ve sevdiklerine zarar verme eğilimi, yorgunluk hissi, çabuk sinirlenme veya olaylara tepki vermede bozukluk meydana gelmesi, kendi kendine intihar planları yapma ve intihar sonrası ailesinin çevresinin düştüğü durumu hayal etme ve bundan haz alma. Saydığımız belirtilerden de anlaşıldığı gibi depresyonun nedeni her şey olabilir ancak sonucu kontrollü olmazsa bu belirtiler doğrultusunda bireyi intihara kadar götürebilir. Depresyona giren bireyler çoğu zaman depresif belirtiler gösterdiklerinin farkında olup kendi istekleriyle doktora başvururlar ve tedavi olurlar. Ancak bir grup vardır ki depresyon belirtilerini gösterdiklerine onları ikna etmek ve doktora götürmek oldukça zordur. Her şekilde direnç gösterip saldırganlık düzeyini artırabilirler. Bu yüzden bu bireylere daha sabırlı yaklaşılması gerektiği unutulmamalıdır.

Depresyon Tedavi Yöntemleri

Depresyon tedavisinde ise depresyonun derecesine bağlı olarak antidepresan ilaçlar kullanılır. Çoğu hastada ilaç kullanımı gerekirken bazı hastalarda grup terapileri konuşma terapileriyle hastalık dönemi atlatılabilir. Çünkü hastalığın başlangıcı seyri ve kişiye olan etkisi kişiden kişiye değişeceği için doktor gözetiminde tedavi görmeleri her zaman için iyidir. Ağır travmalarda ise tedavi oldukça zordur. Yanıt vermezler kendilerini her şeye kapatmışlardır. Uzun süren tedaviler sonucunda yanıt verdikleri de zaman zaman görülmüştür. Ancak bu hastalara doktor yaklaşımı da çok önemlidir. Hastalar tanılarına göre değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidirler. Aksi taktirde tedavi işe yaramayabilir. Hasta birey kendini çok daha kötü hissedebilir oldukça riskli bir süreç olduğu için çok dikkat edilmesi gerekir.

Depresyon için hangi doktora gitmeyelim ? Depresyon hangi bölüme girer diye soruyorsanız psikiyatri bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git