Deniz Yanıklarına İyi Gelen Kremler

23.07.2017
Deniz Yanıklarına İyi Gelen Kremler

Yaz aylarında havuz kenarında veya sahilde güneş kremi kullanmadan yapılan güneşlenme neticesinde ciltte güneş yanıkları meydana gelir. Güneş yanıklarının sebebi aslında cildin güneşe karşı kendini korumaya çalışması olup bunun neticesinde acı veren bir durumla karşılaşılması kaçınılmazdır. Aşağıda deniz yanıklarının tedavi edilmesinde kullanılan kremler hakkında bilgi verilmiş olup doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamaları önerilir.

Difestol Jel

İlaç, içerdiği Difenhidramin hidroklorür ve Lidokain hidroklorür etken maddeleri ile antialerjik, lokal anestezik kaşıntı giderici olarak kullanılmaktadır. Anestezik özelliği ile uygulandığı bölgedeki sinir sinyallerinin iletilmesini kısa süreliğine engelleyerek uygulanan bölgeyi uyuşturur. Difestol jel, hafif güneş yanıklarının tedavisinin yanı sıra isilik, pişik gibi cilt tahrişlerinden kaynaklanan kaşıntı ve ağrıların giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli

Doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. İlacın sürüleceği bölgenin temizlenip kurulanmasından sonra ince bir tabaka şeklinde sürülmesi gerekmektedir. İlaç sürülen bölgenin hava almayacak şekilde kapatılmaması gerekir. Çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3-4 kez uygulanabilir.

Olası Yan Etkileri

Karın ağrısı, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişme, uygulanan bölgede kaşıntı, kızarma, yanma hissi, iltihaplanma ve egzama gibi belirtilerin görülmesi halinde ilacın kullanılmasının bırakılması ve doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.

Fenistil Jel

İlacın etken maddesi dimentinden maleat olup alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır. Güneş yanıkları, yüzeysel hafif yanıklar, çeşitli böcek sokmaları, çeşitli cilt hastalıklarına bağlı kaşıntıların tedavisinde kullanılmaktadır. Oldukça etkili bir ilaç olup birkaç dakika içerisinde uygulandığı bölgedeki tahriş etkisini ve kaşıntıyı gidermektedir.

Kullanım Şekli

Doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Vücudun yalnızca rahatsız olan bölgesine sürülerek kullanılması gerekmektedir. Günde 2-4 defa kullanılabilir.

Olası Yan Etkileri

İlacın, uygulanan bölgede hafif yanma hissi ve kuruluk gibi seyrek görülen yan etkileri bulunmaktadır.

Locoid Krem

İlacın etken maddesi Hidrokortizon 17- bütirat olup mikroorganizmadan kaynaklanmayan deri hastalıklarının tedavisinde, yangılı, alerjik ve kaşıntılı durumların giderilmesinde ve güneş yanıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli

Doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. İlacın uygulanacağı bölgenin temizlenmesinden sonra ince bir tabaka halinde sürülmesi ve deriye yedirilmesi gerekmektedir. Başlangıçta günde 2-3 kez kullanılırken iyileşme görülmesi durumlarında günde 1 kez kullanılması yeterli olmaktadır.

Olası Yan Etkileri

İlacın ender olarak rastlanan karın ağrısı, nefes almakta güçlük, ağız çevresinde, yüzde, dil ve boğazda şişme gibi yan etkileri bulunmakla birlikte yaygın görülen bir yan etkisi bildirilmemiştir.

Sistral Krem

İlacın etken maddesi klorfenoksamin hidroklorür olup alerjik belirtilerin tedavi edilmesinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır. Çeşitli böcek sokmaları, yanıklar, güneş yanıkları, denizanasının neden olduğu yanıklar, kurdeşen ve cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kaşıntıların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli

Doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. İlaç tedavi edilmesi gereken bölgeye yeterli miktarda sıkıldıktan sonra hafifçe masaj yaparak sürülerek kullanılır. Tedavi süresinin 7 günü geçmemesi gerekmektedir.

Olası Yan Etkileri

İlacın yaygın olarak görülen bir yan etkisi bildirilmemiş olmakla beraber karın ağrısı, nefes almakta güçlük, ağız çevresinde, yüzde, dil ve boğazda şişme gibi belirtilerin görülmesi halinde doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.

Ultralan Krem

İlacın etken maddesi Fluokortolon ve Fluokortolon kaproat olup vücutta şişliğe, kızarıklığa ve iltihaba neden olan kimyasal maddelerin etkilerinin azaltılmasını ve giderilmesini sağlar. İlacın oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlar; birinci derece yanıklar, güneş yanıkları, çeşitli böcek sokmaları, sedef hastalığı ile çeşitli nedenlerden kaynaklanan egzamalar, iltihaplı ve kaşıntılı cilt hastalıkları, alerjik rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelen deri hastalıklarıdır.

Kullanım Şekli

Doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. İlacın uygulanacağı bölgenin temizlenmesinden sonra az miktarda kremin ince bir tabaka halinde sorunlu bölgeye sürülmesi ve çok bastırmadan deriye yedirilmesi gerekmektedir. Genel olarak ilacın uygulandığı yerin hava almayacak şekilde kapatılmaması istenir. Ancak gerekli olması haline kapalı pansuman yapılması da mümkündür. Bu durumda pansuman süresi 24 saatten daha uzun olmamalıdır. Tedavinin daha uzun sürecek olması halinde ise pansuman 12 saatte bir değiştirilmelidir.

Olası Yan Etkileri

İlacın, karın ağrısı, nefes alma güçlüğü, kurdeşen, yüz, dudaklar, dil be boğazda şişme gibi yan etkilerinin görülmesi halinde doktora bilgi verilmesi gerekmektedir. Ağız çevresinde kırmızı kabarcıklar ile birlikte görülen iltihabi bir deri hastalığı olan perioral dermatit rahatsızlığının ortaya çıkması halinde ise ilacın kullanılmasının bırakılması ve gecikmeksizin en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınması gerekmektedir. İlacın bu sayılanların dışında ciltte kızarıklık ve yanma hissi oluşması, aşırı kıllanma meydana gelmesi, ciltte çizgilenme görülmesi gibi hafif yan etkileri de bulunmaktadır.

Hametan

1. ve 2. derece yanıklar, güneş yanıklarına çok iyi gelmektedir. Yanık bölgeye sürmeden önce, tedavi edilecek bölgeyi yıkayıp, Hametan’ı ince bir tabaka halinde sürmeniz önerilir. Kremi yaranın her yerini kaplayacak şekilde sürmek fayda sağlayacaktır.

Silverdin

Bakterilerin cilt üzerindeki büyüme ve çoğalmasını engelleyerek yara ve yanıklarda iltihaplanmayı yok edici özelliği vardır. Yara ve yanık bölgelerine ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekir. Krem sürüldükten sonra güneş ışınlarından uzak durmakta fayda var. 2 yaşından küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

Fito

Kapanmayan yaralar, güneş yanıkları, cilt dokusunun yenilenmesini sağlayan kremlerden biridir. Çok akışkan olduğu için ince bir tabak halinde yaraya uygulanması gerekir. Yanıkları da ağrıyı dindirip cilde canlılık kazandırır.

Bepanthen

Cilde canlılık verip, pişik, yanıklara iyi gelen Bepanthen cildin iyileşme sürecini hızlandırıp, cilde canlılık katar. Güneş yanıklarında düzenli kullanımda olumlu sonuçlar alabileceğiniz kremi eczanelerden temin edebilirsiniz.

Aloevera

Güneş yanıklarına çok iyi gelen doğal yöntemlerden biri de şüphesiz aloevera’dır. Cilde mükemmel bir görünüm kazandırırken, aloevera jeli ağrı ve acı hissini ortadan kaldırır. Cilde parlaklık, canlılık, güç kazandırır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.