Demir Eksikliği İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Demir Eksikliği İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 193 kez okundu.

Demir eksikliği için hangi doktora gidilir ? Demir eksikliğine hangi poliklinik bakar ? Demir eksikliği için hangi bölüme gidilir ?

Demir Eksikliği İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Demir eksikliği nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda demir eksikliğine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Demir Eksikliği Nedir ?

Demir eksikliği vücuttaki demir oranın az olmasıdır. Kana kırmızı rengini veren hemoglobin kana kırmızı rengini veren bir proteindir. Demir eksikliğinin yaşanması hemoglobini etkilemektedir. Yanı biz demir eksikliği derken aslında bir nevi hemoglobin eksikliği tabirini de kullanmaktayız.

Kandaki demir eksikliği daha çok çocuklar da meydana gelir. Ayrıca kadınların adet döneminde, hamilelik döneminde de demir eksikliği meydana gelebilir.

Demir Eksikliği Nedenleri

Demir eksikliğinin nedenleri arasında ilk sırada demir vitaminin alınmamasıdır. Diyet yapan kişilerde özellikle demir alınmamasından demir eksikliği yaşanır. Ağır ve şiddetli bir şekilde kanamanın olması da  demir eksikliğini doğurmaktadır. Mide kanseri, tümör, miyom gibi sağlık sorunları da aynı şekilde demir eksikliğine neden olan etmenler arasında yerini alır.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliğin vücuttan eksik olması birçok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur.

  • İlk başta zayıflama, daha sonra halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler başlar.
  • Deride solgunluk, zayıflanmış olan bir bağışıklık sistemi, baş dönmesi, göz kararması,
  • Çabuk kırılan saç telleri, çabuk kırılan tırnaklar, cildin morarması, nefes darlığı gibi belirtileri vardır.

Demir eksikliği sorunu için yapılması gereken tek şey demir bakımından zengin olan besinlerin alınmasıdır. Bunun için eğer sizde de aynı belirtiler baş gösteriyorsa demir eksikliğine karşı önlem almanız çok faydalı olacaktır.

Demir Eksikliği Tedavisi

Demir bakımından zengin olan ıspanak, pancar, soya fasulyesi, Taze meyve suları, süt gibi içecekler kesinlikle vücuda alınmalıdır.

Mümkün olduğu kadar çay, kahve, alkol, sigara gibi zararlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu tür içecekler demir eksikliğine neden olur.

C vitamini bakımından zengin olan muz, pancar gibi besinler alınmalıdır. Kandaki demir miktarını artırmak için demir bakımından zengin olan ısırgan otu çayı içilmelidir.

Daha sonra karahindiba, kekik gibi şifalı bitkilerin alınması da demir için sağlıklı olacaktır. Demir eksikliği sorunu için genelde şifalı bitkiler daha iyi sonuç verir. Ama eğer demir eksikliği yüksek ise yapılması gereken doktora gitmektir.

Demir eksikliği için hangi doktora gitmeyelim ? Demir eksikliği hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git