Demans Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Demans Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 156 kez okundu.

Demans için hangi doktora gidilir ? Demansa hangi poliklinik bakar ? Demans için hangi bölüme gidilir ?

Demans Hastalığı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Demans nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda demansa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Demans Hastalığı Nedir ?

Demans hastalığı özellikle belli bir yaştan sonra yaşlı insanlarda kendini gösteren bir bunama hastalığıdır. Seksen yaşından sonra her beş kişiden birinde demans hastalığı gözükür. Demans hastalığı kadınlarda özellikle çok görülmektedir. Demans hastalığının iki evresi vardır. Bu evrelerin birincisi alzhemir diğeri ise damarsal demansdır.

Demans Hastalığı Nedenleri

Demans hastalığına neden olan birçok etmen vardır. Bu hastalığın ilk nedenleri arasında ise kişinin kendine has özellikleri ve kişiliği yer alır. Çünkü her yaşlı insanda demans hastalığı gözükmez.

Demans hastalığı olan kişilerde çocuklarda da bu hastalığın olması büyük olasılıklıdır. Bundan dolayı demans hastalığı genetiktir. Ayrıca sigara içen, alkol kullanan, diyabet hastası olan kişilerde aynı şekilde bu hastalığın görülme olasılığı çok fazladır. Beyinde meydana gelen sağlık sorunları da aynı şekilde kişinin demans hastalığına yakalanmasına neden olur. Alınan bazı ilaçlar, vitaminler de aynı şekilde yan etkilerinden dolayı bu hastalığın yaşanmasına neden olur.

Demans Hastalığı Belirtileri

Her insanda bir nebzede olsa unutkanlık vardır. Yaşın daha da ilerlemesi ile aynı şekilde unutkanlık yer alır. Fakat demans hastalığının belirtileri arasında unutkanlık hastalık seviyesine kadar gelmektedir. Kişinin belleğinde zayıflama meydana gelir. Yakın zamanda yaşadığı her şeyi unutmaya başlar. Kişide zaman kavramı birbirine karışır. Gece ve gündüz kavramları kaybolur. Artık çok basit olan eylemleri dahi unutmaya başlarlar. Kapıyı açık bırakma, ocağı açık bırakma gibi durumlar unutulmaya başlar. Bu hastalığa yakalanan kişiler yakın akrabalarının yüzlerini unutmaya başlar.

Demans Hastalığı Tedavisi

Öncelik olarak demans hastalığına yakalanan kişinin kesinlikle bu hastalık olduğu teşhis edilmelidir. Çünkü demans hastalığına benzer birçok hastalık vardır.

Daha sonra bu hastalık için, Beslenme programında yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Alkol tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır. Diyabet hastası olan kişilerin kesinlikle şekerden uzak durmaları gerekmektedir. Daha sonra fazla kilosu olan kişilerin kilosuna da dikkat etmeleri çok önemlidir. Unutkanlık için egzersiz yapmaları çok önemlidir. Gün içinde birkaç defa hafızayı yoklamak için sorular sorulmalı, bulmacalar çözülmelidir. Bol miktarda sebze ve meyve yenilmelidir. Her hafta mutlaka yağlı balık yenilmelidir. Ayrıca balık yağı da çok faydalı olacaktır.

Demans için hangi doktora gitmeyelim ? Demans hangi bölüme girer diye soruyorsanız beyin cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git