Defne Yağı Faydaları Nelerdir ?

Defne Yağı Faydaları Nelerdir ?
16 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 465 kez okundu.

Hepimiz 21. yy’da bakımlı ve doğal olarak sağlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu su götürmez bir gerçek olarak kabul edebiliriz. Bakımlı olma ve daha genç olma adına pek çok yola başvururuz ki bu yollar aslında son derece sınırsızdır. Doğal yöntemlerden estetiğe kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsar. Bu doğal yöntemlerden biri de defne yağıdır. Defne yağını bir şekilde duymuş olmanız ihtimaldir. Ben de sizlere bu yazıda defne yağı hakkında bilgi verip ne tür faydaları olduğu konusuna değineceğim. Defne yağı 20. yy’da keşfedilmiş ve ilk zamanlarda ağrıların geçirilmesi gibi küçük rahatsızlıklarda tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Bugün bazı yörelerde salata vb. içerisine hoş bir tat vermesi için bile kullanılmakta olan bu yağ sağlık için son derece faydalıdır fakat kullanımında ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Defne Yağı Kullanım Alanları

Defne yağı, defne ağacının tohumlarından elde edilmektedir. Günümüzde yöresel bazda yapılabilmekle birlikte aktarlarda da kolayca bulunabilmektedir. Günümüzde futbolcular tarafından kas gevşetici olarak da kullanılan bu yağ aslında pek çok kimyasal ağrı kesiciden çok daha iyidir. Masaj yaparak az miktarda kullanacağınız defne yağı kısa sürede ağrılarınızın hafiflemesini sağlayacaktır. Birçoğumuz kabul ederiz ki çocuklar ilaç içmekten kaçınır. Defne yaprağı yağı burada da imdada yetişmektedir. Kışın soğuk günlerinde öksürük olan çocuklarınızın içeceği bir bardak ılık su içine karıştıracağınız bir damla defne yağı öksürüğün geçmesi için önemli derecede destek verecektir. Üstelik kimyasal gibi yan etkisi de yoktur. Bu yağ ile az miktarda olmak şartıyla çocuğunuzun sırt bölgesine masaj da yapabilirsiniz.

Defne Yağının Saça Faydaları

Dünya genelinde sayısız marka ve çeşitte üretilen şampuanları saçlarımızı güzelleştirmesi için kullanıyor olsak da içinde bir çok kimyasal madde bulundurması itibarıyla ya da içeriğinde bulunan bir maddeye vücudumuzun biz bilemesek de reaksiyon vermesi nedeniyle saçlarımıza bir şekilde zarar veriyor. Saçlarımızı kırıyor, saçımızın hacmini azaltıyor ya da onların köküne zarar vererek azalmasına neden oluyor. Bu durumlarda hem elde edilmesi kolay hem de ekonomik olan defne yağı imdadımıza koşuyor. Saçımıza uzunluğuna göre değişecek şekilde özellikle saç diplerine masaj yaparak süreceğimiz defne yağı saç köklerindeki şampuan vb. ürünlerin olumsuz etkilerini ortadan kaldıracaktır. Eğer kokusu çok keskin gelmeyecekse şampuanınıza da ekleme yapabilirsiniz. Saçlarınızı yumuşacık yapmakla kalmayacak aynı zamanda yıpranan saç köklerini güçlendirerek dökülmesini engelleyecek ve düzenli kullanımında dökülen saçlarınızın yenilenmesini de sağlayacaktır. Saçın fazla yağlanması nedeniyle oluşan kepeklenmede şampuan kullanmak yerine defne yağından yardım alabilirsiniz. Defne yağı kepek sorununu yok etmekle kalmayacak aynı zamanda saçlarınızı yumuşacık yapacaktır. Bunun için masaj yaparak saça direkt olarak uygulayabileceğiniz gibi şampuanınıza da ekleyebilirsiniz. Saçınızın nasıl uzadığına ve sorunların yok olduğuna çok şaşıracaksınız.

Defne Yağının Cilde Faydaları

Neden pahalı ürünlere sırf kırışıklıkları geçirdiği iddiası nedeniyle çok miktarda para döküyorsunuz ki? Defne yaprağı burada da imdadınıza koşuyor. Yaş ilerledikçe ve tabiî ki doğal olarak mimiklerimizi kullanmamız nedeniyle yüzümüzde ince çizgiler oluşuyor ve eğer önünü almazsak kalıcı kırışıklıklara dönüşüyor. Haftada 2 ya da 3 kere bir pamuk yardımıyla hafifçe masaj yaparak ince çizgilerinize yedireceğiniz defne yağı zamanla bu ince çizgilerin de görünümünü azaltacaktır. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta şu ki defne yağını yüzünüzde uzun süre tutmamalısınız. 15-20 dakika gibi bir süre zarfında bekletip sonrasında yüzünüzü çok da yıpratmadan temizlemek iyi olacaktır. Defne yağı ciltteki ölü derilerin arındırılması için iyi bir maske görevi görebilir. Defne yağını yüzünüze direkt uygulayabileceğiniz gibi cildinize göre gül suyu ile ya da bebek pudrası ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

Defne Yağı İle Ayak Bakımı

Özellikle yaz aylarında kabus haline gelen ayak kokusuna bir türlü çözüm bulamadınız mı? Üzülmeyin defne yağı buna da çözüm sunuyor. Bilhassa erkeklerin kapalı ayakkabı giyme mecburiyetlerinden dolayı ve ayağın uzun süre havasız kalması nedeniyle ayaklarında kalıcı kokular oluşabiliyor. Benzer bir durum ayaklarında çok terleme olan kadınlarda da mevcut. Her akşam olmak üzere bir leğen ya da uygun bir kaba bir litre su da 3-4 damla kadar defne yağı karıştırılarak içinde bekletilebilir. Bu şekilde yapılacak olan ayak banyosu hem kokuyu giderecek hem de ayakta oluşan ölü deriyi, sertliği yok edecektir. Bu şekilde yapılacak olan ayak banyosu hem kokuyu giderecek hem de ayakta oluşan ölü deriyi, sertliği yok edecektir. Kim yumuşacık ve bakımlı ayaklara sahip olmak istemez ki? Kadınlar da pedikür yapmadan evvel tırnaklarının yumuşaması için bu yağdan faydalanabilir.

Defne Yağı Ne İşe Yarar ?

Defne yağı bademcik iltihabı ve buna bağlı olarak oluşan ağız kokusuna da iyi gelmektedir. Bir bardak suya damlatılarak gargara yapılacak olan 2 damla defne yağı hem bademcik iltihabına iyi gelecek hem de ağız kokusunu giderecektir. Defne yağı aynı zamanda iyi bir ateş düşürücüdür ve zayıflamak isteyenler için doğal antioksidandır. İştahı keserek ve tokluk hissi vererek, metebolizmayı hızlandırır.

Defne Yaprağı Yağı Zayıflatır Mı ?

Defne yaprağı ve suyu zayıflatır mı ? Elbette yardımcı olur. Sabahları aç karnına 2 çay kaşığı defne yağı içerek zayıflama konusunda yol kat edebilirsiniz. Evinizde bulunan haşereler için geçiş yollarına dökeceğiniz defne yağı onları kaçırarak evinizden uzaklaştıracaktır. Defne yağı yemeklerin bayatlığını da yok eden bir etkiye sahiptir. Yemeklerinizin içine 1-2 damla atarak uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca balık, et yemekleri vb lezzet vermektedir. Bebeklerde meydana gelen üst solunum yolu enfeksiyonunda nane yağı ile karıştırılarak masaj yolu ile kullanılabilir. Yaşlılarda nefes darlığında da gönül rahatlığı ile buğu yolu ile kullanılabilecek bu yağın hiçbir yan etkisi yoktur. İlaçlarla etkileşimi de söz konusu değildir. Fakat ölçülü kullanılmasına dikkat edilmelidir. Defne yağını kışlık kıyafetlerinizin (deri ceket, yün kazak gibi) arasına serperek güve gibi zararlı böceklerden koruyabilirsiniz. Güzel kokusu nedeniyle tuvalet ve banyoda az miktarda bulundurarak kötü kokuların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Sevgiyle kalın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git