Defne Sabunu Cilde Faydaları Nelerdir ?

Defne Sabunu Cilde Faydaları Nelerdir ?
16 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 24 kez okundu.

Defne sabunu cilde faydaları nelerdir ? Zeytinyağı içeriğinden dolayı ve defne yağının birlikte kullanılmasıyla elde edilen defne sabunu bu özelliğinden ve faydalarından dolayı dikkat çekmektedir. Defne sabunu kullanım alanları olarak en çok ön planda olanı saça ve cilde uygulanışıdır. Cilt için birçok faydası bulunan ve kullanımı yıllardır süren defne sabunu kokusu ile de kişiye ferahlatıcı bir etki sağlamaktadır. Doğal olarak yapılmış defne sabunlarının içeriğinde kimyasal maddeler bulunmadığı için sağlığa zararlı bir etkisi görülme olasılığı çok düşüktür.

Defne Sabunu Cilde Faydaları

  • Defne sabunu içeriğindeki zeytinyağı özüyle birlikte yapılandırıcı bir etki sağlaması bu yağın ciltteki çatlakları onarması için önemli bir sebep olarak gösterilebilir. Defne sabununun bu özelliği derinin yumuşamasını da sağlamaktadır.
  • Yağlı bir cilt yapısına sahip kişilerde de bu dengenin kurulmasını sağlamaktadır. Bu sayede cildin ne kuru ne de çok yağlı bir yapıya sahip olmasının önüne geçmektedir.
  • Antiseptik özelliği bulunan defne sabunu bakteri ve parazit gibi cilde zarar verebilecek canlılardan korumaktadır. Bu özelliğiyle egzama ve mantar gibi deri hastalıklarını önlemede ve ilerlemesine engel olmada fayda sağlar.

Defne Sabunu Cilde İyi Gelir Mi ?

  • Ne kadar bebek cildi için pişik önleme de kullananlar olsa da bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için kullanırken dikkat edilmelidir.
  • Cildin kirli ve yağlı bir içeriğe sahip olması sivilce oluşmasını hızlandırmaktadır. Cildi temizlediği için sivilce oluşumunu da önlemektedir. Benzer nedenlerle oluşan siyah lekelerin oluşmasını da aynı etkiyle önlemektedir.
  • Derideki gözenekleri açarak temizler ve rahatlık sağlar.
  • Cildin yenilenmesine yardımcı olduğundan tahriş olmasını önlemektedir.
  • Cilde sağladığı birçok faydadan dolayı daha genç ve sağlıklı bir cilt yapısının oluşmasını sağlamaktadır.

Defne Sabunu Cilde Nasıl Kullanılır ?

Defne sabunu kullanılırken cilt iyice temizlenmeli, ılık sayılabilecek bir su ile yıkanarak gözeneklerin daha kolay açılması sağlanmalıdır. Kullanılırken masaj yaparak iyice deriye yedirilmelidir. Cilde direk uygulanabileceği gibi elde köpürtülerek de uygulanacak bölgeye sürülebilir. Defne sabunu kullanımı sonrası bol su temizlenmeli ve kullanılan su da temiz bir su olmalıdır. Sabun üzerinde bırakılan köpükler de mikropların üremesine ortam hazırlayabilmektedir. Köpükler kurumadan önce sabun suya tutulmalı ve daha sonra kuru bir beze sarılarak daha sonra kullanmak için saklanabilir. Kullanımı kolay ve rahatlatıcı etkisinden dolayı kişiye ferahlık vermektedir. Cilde uygulanmadan önce ise eğer alerjik reaksiyonlarınız fazla ise bir bölgede denenmeli ve gözlem yapılarak uygulanan bölgede herhangi bir kızarıklık veya kaşıntı olup olmadığına bakılmalıdır. Herhangi bir etki gözlenmiyorsa gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Defne sabunu alırken de güvenilir yerlerden alınmalıdır.

Defne sabunu cilde faydaları nelerdir ? Peki, defne sabununun cilde etkisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git