Defne Özlü Sabunun Faydaları Nelerdir ?

Defne Özlü Sabunun Faydaları Nelerdir ?
10 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 19 kez okundu.

Defne özlü sabunun faydaları nelerdir ? Defne, ölümsüzlüğün simgesidir ve Akdeniz’de veya ılıman iklimlerde yetişmektedir. Güzelliğin ve sağlığın sırrı olarak bilinen defne sabunu ülkemizde kültürel bir zenginlik olarak görülmektedir. Defne özlü sabun sonbahar aylarında defnenin meyvelerinden elde edilmektedir. Hoş kokusuyla bilinen bu sabun türü, temizliği hissedebileceğiniz bir üründür. Defne özlü sabunun özünde defne yağı, saf zeytinyağı ve sabun bazı bulunmaktadır. Özellikle cilt ve saç için oldukça faydalı olarak bilinen bu ürün hoş bir kokuya sahiptir.

Defne Sabunu Cilde Faydaları

Birçok faydası olduğu bilinen bu sabun türünü kuru cilde sahip olanlar kullanırken dikkatli olmalıdır. Defne sabunu yan etkisi olmamakla birlikte, kuru ciltleri nemlendiren bir özelliğe sahiptir fakat kullanım süresi diğer cilt tiplerine göre daha seyrek olmalıdır.

Çok sık pişik olabilen bebekler için oldukça faydalı bir üründür. Bebeklerin pişik oluşumunu engeller ve var olan pişiğin hijyeni için oldukça önemlidir. Bu sabun türü, antiseptik (yani oksijenli su, bakır sülfat vb. gibi, mikropları öldürmek için kullanılan) özelliği birçok cilt hastalığının önlenmesi sebebiyle özeldir. Mikropları ortadan kaldırır ve hastalıkların kökenini de engeller. Deriye doğal peeling yapması sebebiyle de gözenekleri açması açısından özel bir üründür. Siyah nokta oluşumun engellenmesinde kullananlar bu ürünü kullanmaya devam etmektedir. Ek olarak, sivilcelerin oluşumunu da engellemektedir. Birçok kişinin yakındığı ve çok kolay deriden deriye geçebilen mantarlar sebebiyle de defne sabunu kullanılması gereken bir üründür. Özellikle bu özelliği ile oldukça tercih edilmektedir.

Kuru ciltleri nemlendirerek çatlamaların önünde geçebilmektedir fakat kullanılmasına dikkat edilmelidir. Erkeklerin tıraş olurken içeriğinde kimyasal maddeler bulunan ürünleri kullanmak yerine evde tıraş olurken defne sabunu kullanması önerilmektedir. Temizliği ve düzeni çok seven kadınların dolap içlerine hoş koku sağlaması için sabun koymaları da günümüzde yaygınlaşmıştır. Buna önem veren kadınların da dolap içlerinde defne sabunu konulması ile hoş bir koku sağlayabilmeleri mümkündür. Ayrıca, dolap içlerindeki haşere oluşumunun da önüne geçmektedir.

Defne sabunu vücudu gençleştirmekte ve gözenekleri açmaktadır. Cildi derinlemesine temizlemektedir. Hücre yenileyicidir. Her evde mutlaka bulunması gereken bir sabun türüdür. Romatizma ağrılarını dindirmesi için de tavsiye edilen bir üründür. Bakterilerle her zaman savaş halinde olan bu ürün oldukça faydalıdır.

Defne Sabunu Saça Faydaları

Saç dipleriyle de kadın ve erkek fark etmeksizin birçok kişi sorunlar yaşamaktadır. Defne sabunu, bu konuda da iyileştirici bir içeriğe sahiptir. Saçları kuvvetlendirmekte ve saç dökülmelerini engellemektedir. Hassas ciltlerin birçok olayda cildi çabucak tahriş olurken defne sabunu yardımıyla bunun da önüne geçilebilmektedir. Saç yağlanmasına, saç dökülmesine ve saç diplerinde kaşıntılara iyi gelmesi sebebiyle defne sabunu oldukça tercih edilmektedir. Saç kepeklerini yok etmekte ve saç kepeklerinin oluşmasını da engellemektedir. Özellikle yoğun tempoda ve ayakta çalışan bireylerin çok sık karşılaştığı bir sorun olan varisler için de rahatlatıcı bir içeriğe sahiptir. Maliyeti çok da düşük olmayan bu sabun türünde ucuz ürünlerden kaçınılması faydalıdır. Zira, bu ucuz ürünler kepek oluşumuna sebep olabilir ve özellikle saç için kullanıldığında defne özünün bulunulmasına dikkat edilmelidir.

Defne sabunu, saç köklerini besleyerek, saçlara hacim kazandırması sebebiyle de ün kazanmıştır. Antialerjiktir ve her cilde uygun bir yapıya sahiptir. Cildi dinlendirmesi sebebiyle de oldukça tercih edilir, huzur veren bir his sağlar. Defne sabunu alırken ürünün %100 doğal olması en çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Piyasada birçok ucuz defne sabununa ulaşılabilmektedir ve defne sabunu kullanmak isteyenlerin bunlardan uzak durması en önemli tavsiyedir. Zira, hiçbir faydası olmayabilir ya da kullanılan bölgeye daha da zarar verebilir.

Defne Sabunu Nasıl Kullanılır ?

Defne sabunu kullanımı öncesinde ilgili bölgenin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Kullanılan bölgenin temizlenmesinin ardından bölgeye dairesel hareketlerle sabunun yedirilmesi gerekmektedir. İyice durulayıp kullanılan bölgeden arınılması gerekmektedir. İyice arındırmaya özen gösterilmezse bölgede sivilcelere neden olabilmektedir.

Eğer defne sabunu cilt veya saç için kullanılıyorsa kullanılan bölgedeki sorun ortadan kalkıncaya dek kullanılmalıdır, aksi takdirde hiçbir şey faydalı olmayacaktır. Defne sabunu içerisindeki “klorofil” sayesinde kurudukça rengi açılabilen bir üründür.

Defne Sabunu Nasıl Saklanılır ?

Defne sabunun saklanması da özen gösterilmesi gereken bir konudur. Çünkü kuru bir beze sarılarak saklanması gerekmektedir. Tekrar kullanıldığında yine aynı işlemler devam ettirilmeli ve kuru bir bezin içerisinde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Defne özlü sabunun faydaları nelerdir ? Peki, defne sabunu neye iyi gelir hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git