Dana Eti Kaç Dakikada Haşlanır ?

Dana Eti Kaç Dakikada Haşlanır ?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 623 kez okundu.

Dana eti kaç dakikada haşlanır ? İnsan sağlığı açısından oldukça yararlı bir yemek olan et haşlama aynı zamanda zahmetli ve uzun süren bir yemektir. Dana haşlamanın suyundan çorba etinden yemek yapılabilir. Hem suyundan hem etinden faydalanılır. Mineral ve vitamin deposu olan dana haşlama özellikle çocukların gelişim dönemlerinde tüketmeleri açısından oldukça yararlıdır.

Dana eti tencere de haşlanılacaksa zamanınızın bir kısmını alacak demektir. Bu yüzden düdüklü tencerede haşlanılması önerilir. Böylece daha kısa bir zamanda haşlamanız hazır olacak demektir. Öncelikle etlerinizi güzel bir şekilde yıkayın. Daha sonra düdüklü tencereye etlerinizi yerleştirip bir süre kavurabilirsiniz. Kavurduktan sonra bir miktar su koyup tencerenin kapağını kapatın. Düdüklü tencerede pişirmenin püf noktalarından bir tanesi de düdüklünün kapağını kapattıktan sonra havasını alıp düdüğünü indirmeniz gerektiğidir. Yaklaşık bir saat kadar eti pişirdikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Eğer ki sebzeli dana haşlama yapmak istiyorsanız et 25 dakika kadar piştikten sonra kapağını açıp sebzelerini ekleyebilirsiniz. Sonrasında yarım saat kadar daha pişirmeniz sebzeli dana haşlamanızın pişmesi için yeterli bir süre olacaktır.

Düdüklü tencereniz yoksa etinizi daha uzun sürede pişirmek durumunda kalabilirsiniz. İlk olarak etinizi yağsız olarak suyunu çekinceye kadar pişirin. Sonrasında az bir miktar su ile elli dakika kadar pişirmelisiniz. Eğer sebzeli dana haşlama pişirmek istiyorsanız sebzelerinizi ve suyunu eklemeli kırk dakika kadar daha pişirmelisiniz. Bir kilogram dana eti pişirecekseniz yaklaşık olarak on iki bardak su eklemeniz yeterli olacaktır. Biraz soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git