Damar Sertliği İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Damar Sertliği İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 130 kez okundu.

Damar sertliği için hangi doktora gidilir ? Damar sertliğine hangi poliklinik bakar ? Damar sertliği için hangi bölüme gidilir ?

Damar Sertliği İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Damar sertliği nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda damar sertliğine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Damar Sertliği Nedir ?

Atardamarlar sağlıklı bir bünyede esnek yapıdadırlar. Bu damarlar insan vücuduna göre şekillere bürünürler. Bu bürünme bazen kanın akış miktarında da etkide bulunur. Bazı çeşitli sebeplerden dolayı bu damarların duvarları zarar görebilir. Buda kan akışı için sağlıklı olmayabilir. Damarların duvarlarının sertleşmesine damar sertliği denir.

Damar sertliği teşhisinde geç kalındığı zaman bu hastalık ölümle sonuçlanabilir. Kalp krizi, beyin kanaması gibi hastalıkların belirtisidir.

Damar Sertliği Nedenleri

 • Hastalığın nedenleri kontrol edilmeyen sebeplerden ötürüdür. Örneğin aileden gelen genetik genden dolayı bu hastalığın görülmesinin ilk nedenidir.
 • Yaşlılarda daha çok ortaya çıkar. Zayıf bünyelerinden dolayı hastalığın tedavisi geç başlar ve buda ölüm sonucunu getirir.
 • Ayrıca menopoz sonrası dönemde kan dolaşımı daha farklı olduğundan bu hastalık kadınlarda görülme sorunu yaratır.
 • Aşırı miktarda sigara kullanan kişilerde aynı şekilde bu hastalığın görülme olasılığı çok fazladır.
 • Yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.
 • Alkol kullanan kişiler, beslenme alışkanlığı düzenli olmayan kişilerde de bu hastalık meydana gelir.

Damar Sertliği Belirtileri

Bu hastalık ilk başta kendini hemen belli etmez. Belli kontörlerden sonra damar kapaklarında fark edilen zedelenme bu hastalık için ilk belirtidir.

Göğüs sıkışması, kasılmalar, kramplar gibi durumlar da damar sertliği belirtileridir.

Damar Sertliği Tedavisi

Damar sertliği durumu kalpte meydana geldiği zaman çok kötü durumlara neden olur. Eğer damar sertliği yaşanıyorsa tedavisi için genelde ilk yapılan anjiyo sistemidir. Daha sonra bazı önemli noktalarla tedavi devam edilir.

 • Örneğin anjiyo olan bir hasta gün içinde hep yürüyüş yapmalıdır. Temiz hava ortamı bu hastalar için çok önemlidir.
 • Sigara, alkol gibi zararlı maddelerden kesinlikle uzak durmaları gerekir.
 • Ayrıca beslenme alışkanlıkları değişmelidir. Stres ve sıkıntıdan uzak bir hayat bu hastalar için çok büyük önem taşır.
 • Bu hastalığın teşhisi zor olduğundan tedavisi çok önemlidir. Bol egzersizler yapılmalı. Damar sertliği nerde meydana gelmişse gereken masaj oraya yapılmalıdır.
 • Damar sertliği tedavisinde hasta gereken her türlü tedbiri almalıdır.

Damar sertliği için hangi doktora gitmeyelim ? Damar sertliği hangi bölüme girer diye soruyorsanız kalp-damar bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git