Damar Sertleşmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Damar Sertleşmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 108 kez okundu.

Damar sertleşmesi için hangi doktora gidilir ? Damar sertleşmesine hangi poliklinik bakar ? Damar sertleşmesi için hangi bölüme gidilir ?

Damar Sertleşmesi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Damar sertleşmesi nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda damar sertleşmesine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Damar Sertleşmesi Nedir ?

Damar sertleşmesi, damar duvarlarının çeşitli nedenlerden dolayı kalınlaşıp sertleşmeye uğramasıyla kan iletiminin sorunlu hale gelmesiyle ve kişinin sağlığını büyük ölçüde olumsuz etkilemesiyle bilinen ciddi bir sağlık sorunudur. Damar sertleşmesi, orta yaş grubu bireylerde ve ileri yaş grubu bireylerde yaygın olarak görülmektedir. Atardamar ve toplardamar sistemimiz vücudumuzda temiz ve kirli kan dolaşımı döngüsünü sağlayarak bireyin yaşamını sağlıklı şekilde sürdürmesine zemin hazırlar. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı damar yapısı ve damar yolları hasara uğradığında ve sertleşme oluştuğunda damar sistemi işlevini tam olarak yerine getiremeyecek duruma gelir. Peki damar sertleşmesini tetikleyen etkenler nelerdir? Damar sağlığının bozulma nedenleri nelerdir? Şimdi bu konuya değinelim.

Damar Sertleşmesi Nedenleri

Damar sertliği nedenleri arasında yaygın olarak bireylerin doğuştan getirdiği yapısal ve kalıtsal özellikler yer almaktadır. Bireyin anne ve babasından aldığı genetik yapı, cinsiyet, yaş ve bazı kalıtsal özellikler damar sertliğinin nedenleri arasında ilk sıralarda karşımıza çıkmaktadır. Kalp ve damar sistemi bireyin yaşı ilerledikçe çeşitli sebeplere bağlı olarak yıpranma ve zedelenmeye uğramaya başlar. Yaş ilerledikçe kalp ve damar hastalıkları riski de artar.

Bu nedenle özellikle ileri yaş grubu bireylerin düzenli olarak kalp ve damar sistemini kontrol ettirmesi sağlığını koruması ve daha iyi hale getirmesi açısından faydalı olacaktır. Damar sistemini hasara uğratan ve sertlik oluşturan etkenlerden bir tanesi de sigara ve alkol kullanımıdır. Sigara ve alkol kullanan bireylerde kalp ve damar hastalıkları kaçınılmazdır diyebiliriz. Özellikle uzun yıllar boyunca sürekli olarak tüketilen sigara damarları yıpratır.

Yıpranan damarlar bireyin yaşı ilerlediği için onarım gücünü kendinde bulamaz hale gelir. Hastalıklı damar kendini onaramayacak duruma geldiği için bireyin sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle mümkün olduğunca alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Damar sertliği psikolojiden de az çok etkilenmektedir. Aşırı stres altında bir yaşam sürüyorsanız  bu yaşam tarzı da kalp ve damar sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Mümkün olduğunda stresten de kaygıdan da uzak durmanızı öneriyoruz.

Damar Sertleşmesi Belirtileri

  • Damarda aşırı derecede deri yüzeyinde belirginleşme.
  • Kalp kaslarında zayıflama.
  • Tansiyon yüksekliği
  • Börek sorunları
  • Görme-konuşma bozuklukları

Damar Sertleşmesi Tedavisi

Tedavi sürecinde, ultrasonla damarlar kontrol edilir ve hasarlı olanlar belirlenir. Damarda sertlik ve daralma çok fazlaysa hasta ameliyata alınarak tedavi edilir. Damarda hasar çok fazla değilse ilaç tedavisi ile süreç devam eder.

Damar sertleşmesi için hangi doktora gitmeyelim ? Damar sertleşmesi hangi bölüme girer diye soruyorsanız kalp-damar cerrahisi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git