D Vitamini İçeren Yiyecekler Nelerdir ?

D Vitamini İçeren Yiyecekler Nelerdir ?
15 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 465 kez okundu.

Hücrelerin büyümesinde ve kemiklerin gelişiminde D vitaminin oynadığı rol önemlidir. D vitaminin hayati bir rolü vardır hayatımızda. Kalsiyum emilimini sağlayarak kemiklerin güçlü olmasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminde oluşan hasarlara karşı direnci arttıran ve iltihaplı hastalıklara karşı mücadele veren bir vitamindir. Bu yüzden D vitaminin insan hayatındaki yeri yadsınamayacak kadar değerlidir. D vitamini diğer vitaminler gibi her besinden bulunmaz. Bulunduğu besinler diğer vitaminlere göre daha azdır. D vitaminini bir kişinin bünyesinde yetersiz düzeydeyse bu kişi de zayıf bir bağışıklık sistemini kendini gösterir. Kanser riskinin arttığı bu çağ da D vitamini eksikliği önemli bir rol oynar. Saçları da doğrudan etkileyen bu vitaminin eksikliği yüzünden saçlar sağlıklı görünmez ve dökülmeler meydana gelir. Aynı zamanda geç uzama ve soluk saçlar gibi belirgin özelliklerde görülür. Kasta ve kemiklerde zayıflık meydana gelmesi sonucu sağlık sorunları başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden D vitaminin eksikliği oldukça önemli bir yere sahiptir. Fazla tüketilmesi de kişiler için sorun oluşturacak düzeydedir. Aşırı bir şekilde D vitamini tüketen insanlar da ise kalp krizi riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda böbrekte taş oluşumuna da zemin hazırlar. Bu yüzden D vitaminini kontrollü ve doğru bir şekilde almak en doğru seçenektir.

D vitamini yağda çözülebilen bir vitamindir. Bu yüzden D vitaminin çözülebilmesi için en etkili besinler ciğer, peynir, balık yağı, yumurta sarısı ve bazı mantarlar daha etkilidir. Aynı zamanda tenimiz güneş ışıklarına maruz kaldığı zaman D vitamini üretebilir. Gün ışığı vitamini adını alan bu vitamin kemik sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Zararlı güneş ışınları nedeniyle dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

D Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Yukarıda yer alan yazıda belirttiğimiz gibi D vitamini diğer vitaminler gibi her besinde yer alan bir vitamin değildir. Bu yüzden de tüketilen besinlerle beraber vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarını karşılamak kişiler için oldukça zor bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre bireyler yediği besinlerin sadece %20’si ile D vitamini alabiliyorlar. Verilen gıda isimleriyle beraber kişilerin ekstra olarak güneşe çıkması gerekiyor. Çünkü D vitaminin vücut tarafınsan tamamlanması için güneş ışınları önemli bir yere sahiptir. Verilen gıdalar herkesin tüketimine uygun değildir. İçlerinden bulundurdukları yüksek kolesterol sebebi ile bazı kişilerde sağlık problemleri çıkardığı için tüketecek kişilerin kan basınç değerlerine dikkat etmeleri gerekir. Bu yüzdende bir uzman doktora başvurarak gıda yoluyla alacağınız D vitamini hakkında beslenme takviminiz için öneri alabilirsiniz. Bu sayede sağlığınızı tehlikeye atmadan D vitamini ihtiyacınızı karşılarsınız.

Balık Yağı

Morina adındaki bir balığın ciğerinin yağı D vitamini eksikliğinde tedavi seçeneği olarak kullanılır. Eskiden kalma geleneksel bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde ise adı balık yağı olarak geçer ve bu yağ içinde yüksek oradan A ve D vitamini bulundurur. 100 gram morina balığı yağı sayesinde D vitamine olan günlük ihtiyacın 16 katı fazlası karşılanmış olur. 1 yemek kaşığı yağ şeklinde tüketildiğinde ise günlük duyulan ihtiyacın 3.5 katı karşılanmış olur.

Balıklar

Bazı balıklar D vitamini için oldukça zengin bir kaynağa sahiptir. Denizin derinliklerinde yaşayan ve yağlı olan balıklar D vitamini konusunda daha zengin bir yapıya sahiptirler. D vitaminin en çok bulunduğu balık çeşitleri ise somon, uskumru ve ton gibi balıklardır. Haftada bir kez bu balıkları düzenli olarak tüketerek D vitaminin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İstiridye

Ülkemizde oldukça az kullanılan ve fiyatı da yüksek olan bir deniz ürünü olan istiridye D vitamini dışında B12 vitamini, demir, çinko, manganez, bakır, selenyum ve bir çok mineral açısından zengin bir kaynağa sahiptir. Bu yüzden bu ürünün tüketimi sayesinde  D vitamini dışında bir çok vitaminden de istifade edilmiş olur.

Tofu ve Soya Sütü

Soya ürünleri kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir yere sahiptir. Aynı zamanda tofu ve soya sütü gibi güçlendirilmiş soya ürünleri kişilerin gerekli vitamin ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Mesela 100 gram soya sütü sayesinde D vitamini ihtiyacının günlük %20’si karşılanmış olur. Bu tam olarak bir büyük su bardağına karşılık gelmektedir. Soya ürünleri bazen hazırlanma şekillerine bağlı olarak içerisinde bulunan D vitamini değerleri değişebilmektedir. Bu yüzden aldığınız ürünlerin içerik bilgilerine bakarak ne kadar vitamin barındırdığını öğrenebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta bir çok açıdan insan sağlığı için fayda sağlar. İçinde bulundurduğu protein ve B12 bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir. 1 adet yumurta da 17.OIU D vitamini bulunur. Bu miktar ise vücudumuz ihtiyaç duyduğu D vitaminin %4’ünü karşılar.

Süt ve Süt Ürünleri

süt ve süt ürünleri kalsiyum bakımından önemli bir değer taşır. Bazı firmalar buna ek olarak ürünlerine D vitamini katarak ürünlerini güçlendirmeye sağlarlar. D vitamini ile desteklenmiş bu süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Bir bardak tam yağlı sütte 52. OIU miktarında D vitamini bulunur bu miktar sayesinde vücudun günlük ihtiyaç duyduğu D vitaminin %13 karşılanır. Aldığınız süt ürünlerinin ambalajlarına bakarak içerdiği besin değerlerine bakarak seçim yapabilirsiniz.

Mantar

Mantar türleri aynı orada D vitamini içeriğine sahip değildirler. Genel olarak uzmanların önerdiği ortak mantar türü beyaz düğme olarak adlandırılan mantar türüdür. 100 gram dahilinde az pişirilmiş bu mantar türünü tüketerek D vitaminine olan günlük ihtiyacınızın %7’sini karşılamış olursunuz.

Patates

Haşlayıp ezdiğiniz ve birazcık az yağlı sütle karıştırdığınız patatesi 100 gram günlük olarak tüketebilirsiniz bu sayede vücudunuzun ihtiyaç duyduğu D vitamin ihtiyacını %1 dilimle karşılayabilirsiniz.

Listede yer verilen besinlerin hepsi D vitamini açısından en zengin besinler olarak değerlendirilir. Fakat listenin hepsi D vitamini içeren gıdalara karşılık gelmez. Oluşan sağlık şartlarınıza bağlı olarak bir uzman doktor yardımı dahilinde alacağınız D vitamini için uygun koşullarda bir beslenme programını kullanmanız daha doğru olacaktır. Bunun için uzman bir doktora danışmak her zaman daha sağlıklıdır. Çünkü tüketilen besinler kişilerde olan sağlık sorunlarını ters yönde etkileyebilir.

D Vitamini Eksikliği Riski Yüksek Olan Gruplar

Güneşe Çıkmayan ve Emziren Anneler

Anne sütü içinde de D vitamini bulunur fakat bu durum annenin vücudunda barındırdığı D vitamini oranına göre değişiklik gösterir. Annenin sütünde bulunan D vitamini bebeğin ihtiyaç duyduğu D vitaminini her zaman karşılayamaz. Bu yüzden emziren annelerin düzenli biçimde bebeklerini güneşe çıkararak 10-15 dakika güneşte kalmalarını sağlamaları gerekir. Bu sayede yeterli oranda D vitamini ihtiyacı karşılandığından emin olunmalıdır.

Yaşlı Yetişkinler

Yaşın ilerlemesi ile beraber güneş ışınları artık yaşlı insanlara etki etmeyebilir. Derinin D vitamini üretmedeki kabiliyetinde zayıflamalar yaşanabilir. Bu yüzden insanlar yaşları ilerlediği zaman bir uzman doktora başvurarak  D vitamini takviyeleri almalıdırlar.

Koyu Ciltli Kişiler

Derimizde pigment bulunur ve bu pigment cildimize renk veren melanin sayesinde vardır. Fakat melanin D vitaminin üretme yeteneğini kısıtlar. Koyu cilt rengine sahip insanların bu yüzden D vitamini almaya özen göstermeleri gerekir.

Yağ Emme Sorunları Bulunan Kişiler

D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için beslenme programında yağsız içerikler olan ya da vücudunda yağ emme sorunu olan kişilerde eksikliği görülebilir. D vitaminin çözülebilmesi için bu kişilerin vücutlarında gerekli yağ oranını sağlamaları önemlidir.

Bazı İlaçlar: Bazı ilaçlar sahip olduğu içerik itibari ile kalsiyum emilimini azaltırlar. Bundan dolayı D vitaminin üretimi olumsuz yönde etkilenir. Bu ilaç türleri ise genelde kolesterol düşüren ve kilo vermeye yardımcı olan ilaç türleridir.

Uyarılar ve Önlemler

Güneş ışınlarının D vitaminin üretilmesinde önemli olduğunu söylemiştik. Güneş ışınları D vitamini toksik bir seviyeye getirerek onu zararlı hale getirmez. Fakat yediğimiz besinler yolu ile aşırı D vitamini alırsan anoreksi, çarpıntı, aritmi, kalp krizi riskinin artması, kilo da kayıp yaşanması ve böbrek taşı gibi sağlık sorunları ile karşılaşma ihtimali yükselir.  Aynı zamanda D vitamini bakımından zengin olan yağlı süt ve benzeri ürünlerde kolesterol sorunu arttıran bir içerik olduğu için tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Her şey kararınca güzeldir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git