Çörek Otu Yağı Sinüzit İçin Nasıl Kullanılır ?

Çörek Otu Yağı Sinüzit İçin Nasıl Kullanılır ?
3 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 48 kez okundu.

Çörek otu yağı sinüzit için nasıl kullanılır hakkında merak ettiklerinizi yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Sinüzit Nedir ?

Sinüzit hastalığı tıbbi tanım olarak; sinüslerin iltihaplanması ve şişmesi durumudur. Burun ve göz kemiklerimizin arasında yer alan boşluğa” sinüs”, bu alanın içinde yer alan mukozanın iltihaplanmasına sinüzit adı verilir. Her insanda ortalama 10-20 tane sinüs bulunmaktadır. Her sinüs tek ya da gruplar halinde buruna giden drenaj kanallarına sahiptir. Bu kanalların içinde yer alan mukoza sıvısı hem solunumun nemli olmasını sağlar hem de burnumuzdan giren bakterilerin vücudumuza girmeden tutulmasını ve vücuttan atılmasını sağlar. Mukozanın hafif yapışkan yapısı bakterileri solunumun başında dışarıda tutmak içindir. Üst solunum yolu enfeksiyonları sinüzite yol açar ve sinüzitin ilerlemesine sebep olur.

Sinüzit Neden Olur ?

Üst solunum yolları rahatsızlıklarından biri olan alerjik vakalar sinüziti tetikleyen en önemli rahatsızlıklardan biridir. Özellikle yaz aylarında saçları ıslak halde bırakmak ve duş alıp hemen dışarı çıkmak, klimalı ortamlarda çokça bulunmak, uzun yıllardır evimizin tabanına sabit döşenmiş halılar ve uzun süre yıkanmadığı için toz bulunduran her şey kişi de alerjiye sebep olabilir. Alerji kendini burun akıntısı ve kaşıntısı ile gösterir. Kısa bir süre sonra burnunuzun içi kaşınıyormuş gibi ya da her an hapşıracakmış hissi gelir ve ardından geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı başlar. Sinüzit tedavisi yapılmazsa baş ağrısı, göz yaşarması ve hafif ateş halinde ilerleyen alerji size kendinizi hasta gibi halsiz hissettirir. Burun tıkanıklığı oluştuktan sonra boşaltılamayan sinüs içeride bakteri üretir ve bakteriyel sinüzit oluşumu başlar. Gün içinde 500 cc ye yakın bir sinüs akıntısı genze akar ve bu yolla bakteri ve toz parçaları taşınıp sinüzite yol açabilir.

Çörek Otu Yağı Sinüzite İyi Gelir Mi ?

Sinüzitten çörek otu ile bir ayda kurtulabilirsiniz. Çörek otu insanlığın daima kullandığı, her derde deva olan şifalı bitkilerden biridir. Çörek otu yağı olarak içmek de sinüzit tedavisinde etkilidir. Çörek otu yağı haricen ve dahilen kullanılabilir, özellikle gece yatmadan önce buruna damlatılan bir damla çörek otu gece boyunca rahat nefes almayı sağlar ve uyku kalitesini arttırır.  Sinüzitten korunabilmek için, özellikle rüzgardan ve soğuk havalardan kafanızı korumalı, belli zamanlarda okaliptüs ya da nane gibi sinir sistemini rahatlatacak otlar kullanılmalıdır.

Çörek Otu Yağı ile Sinüzit Tedavisi

Peki, çörek otu yağı sinüzit için nasıl kullanılır ? Bir diğer önemli nokta, çörek otunun hangi miktarda kullanılacağıdır. Çörek otu yağı her burun deliğine birer damla olacak şekilde, uygun dozda kullanılmalıdır. Fazla kullanıldığı ya da tek seferde bir damladan fazla kullanım yapıldığı takdirde acı ve yanma hissi uyandırabilir. Vücut hassasiyetine göre fazla kullanımda bir saat kadar süren burunda ve gözlerde yanma hissi, hatta ağlamak, fazla miktarda ağrı hissetmek mümkün. Tam olarak tedavinin tamamlanabilmesi için çörek otu düzenli olarak 40 gün boyunca kullanılmalıdır. Geniz akıntısını kesmek için, bol su tüketilmeli ve tüketilen su ılık olmalıdır. Sinüs bölgesinde günlük 2 litre civarı bir su döngüsü vardır. Sinüzit halinde ortaya çıkan irinden kaynaklı sarımsı ya da yeşil renkteki sıvı ancak su ile vücuttan atılabilmektedir.

Çörek otu yağı sinüzit için nasıl kullanılır ? Peki, çörek otu yağının sinüzite faydaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git